TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi
Yemleme (Mazmoz) Nedir? Yemleme İle Balık Avı

Balık Avında Mazmoz'un Önemi

Kıyıdan veya açıkdan av yapıldığında eğer meraya balıkları çekmek istenirse hemen Mazmoz işlemi uygulanır. Bu işlem tatlısu bölgelerinde çok iyi iş yaparken denizlerde akıntılar ve dalgalı sularda bir türlü istikrar yakalanamaz. Bu nedenle en çok sakin olan liman civarları ve koy içlerinde layıkıyle uygulanabilir. Fakat iyi düşünülürse diğer bölgelerde de rahatlıkla başarıya ulaşabilirsiniz.

Çok Güzel Bir Yemleme Merası
Merada akıntı varsa iğne ile mazmoz birbirini engelleyebilir. Bu yüzden ister çorap kullanın, ister teneke mutlaka aparatın akıntı ile savrulmayacak ağırlıkda olmasına dikkat edin...

Yemleme, forumlarda üzerinde sıkça durulan bir konu olduğundan bunu başlı başına ele almak gerektiğini düşündük. Özellikle tatlısularda Sazan ve Kefal avında kullanılan metotlar ve çekilen videolar oldukça fazla. Bu işe yıllarını vermiş üstadlar gerçekden de işi en ince ayrıntısına kadar anlatmışlar. Bu nedenle bizim önceliğimiz denizde yapılacak avlar üzerine olacak.

 

Bizim gözlemlediğimiz kadarıyla denizlerde en çok Mazmoz uygulanan balık Kefal'dir. Kıyılara çok yaklaşması ve devamlı görüntü vermesi sebebi ile bu balığı avlama adına bir çok yöntem geliştirilmiştir. Avıda genelde durgun sularda yapıldığından hem yemleme yapıp hemde gözlemek oldukça kolaydır. Bu konuyu Kıbrıs ile Kefal Avı bölümümüzde ele aldığımızdan burda kısaca üstünden geçicez. Kefallerin sürü halinde gezmeleri ve bu psikoloji ile yemlenme halinde değillerse asla oltalara dönüp bakmayacağı bilindiğinden genelde balıkları tek bir noktada toplamak ve bu şekilde avın bereketli şekilde geçmesini sağlamak gereklidir. Bunun içinde avda kullanıcak olduğumuz yemlerden bir Mazmoz hazırlarız. Bu balık olur, ekmek olur yada esanslı hamur olur farketmez. Önemli olan ava başlamadan 2 saat kadar önce suyun sakin olduğu mera alanlarına dikkatlice koymaktır. Daha sonra arada bir gizlice kontrol edilip balıkların toplama anında ise aynı yemle ava başlarsınız. Burada önemli olan sürüyü kaybetmemektir. Bu nedenle olta yemleme veya takım değiştirme esnasındaki boşluklarda suyun Mazmozlanmaya devam edilmesi gerekir. Bu şekilde av sürüp gider.

Kıyı Avında Mazmozlama

Kıyıdan yapılan avlarda ister kayalıklarda olsun ister kumsalda amaç iğnelerin ucundaki yemlere balıkların toplanmasını sağlamaktır. Bu demin anlattığımız Kefal yemlemesi kadar basit değildir. Çünkü Mırmır, Çupra, Karagöz, Levrek, Sinarit gibi balıkların çalkantılı sularda daha rahat yemlendikleri bilinir. Hatta akıntıların Avlak Yeri yönünde ilerlemesi ve sualtında yarattığı hareketlilik yüzünden birçok balık bu tür yerleri çok sevmektedir. Bu nedenle bu tür havalarda yerine göre yemlemeye gerek yoktur. Ama balıkların olabileceğini kestirdiğiniz , ne varki herhangi bir balığın olmadığı yerlere Mazmoz yapmak size büyük avantaj sağlar. Mesela sualtı yapısı doğal yemlerle kaplı bir yerde o an için balık olmaması ya mevsimseldir, yada balıklar yakın zamanda birşeyden ürküp oradan uzaklaşmıştır. Bu gibi meralarda hemen bir Yemleme yapıp beklenirse yapılacak olan av bereketli geçebilir. Tabi şartların bunun için müsait olup olmamasıda önemli. Çünkü yapılan birçok yemleme akıntı veya dalgaların etkisiyle başarıya ulaşmaz. Bu nedenle birazdan hem kaya önlerinde hemde sahilden yapılan uzak atışlar için birkaç taktik vericez. Ama bundan önce Mazmoz içinde neler olması gerektiğini inceleyelim.

Balıkların koku alma duyusu çok gelişmiştir. Bu nedenlede Mazmoz yaparken öncelikle bunu göz önünde bulundurmak gerekir. Yani yapacağınız her ne ise yüksek koku vermesi şart. Daha sonra hedef balığınız beslenme alışkanlığının nasıl olduğu incelenir. Mesela Lüfer için İstavrit, Gümüş ve Hamsi balıklarının ezilmiş olanlarını kullanabiliriz. Balığımız Çupra ise yapılacak mazmoz için yemin başına toplanacak Yengeç, Mamun gibi canlıları cezbedecek besinler kullanılmalı. Böylece kokmuş sardalya kullansanız bile oltanıza Yengeç ve Mamun takabilirsiniz. Çünkü bunlar Çupra Balığının en sevdiği yemlerdir. Ayrıca özellikle Ege'de kayalar üstünde çok fazla salyangoz bulunur. Bunlarıda yemlemede kullanabilirsiniz. Levrek, Minekop, Kefal, Sinarit ve Eşkina türleri toprak kokusunu çok sever. Yani hedef balıklarınız bunlar ise yapacağınız Mazmoz içine toprak koymanız size büyük avantaj sağlar. Tabi bunu nispeten sığ alanlar için söylüyoruz. Sonuç olarak kullanacağınız malzeme koku vermeli, hedef balığınızın sevdiği yemler olmalı ve Mazmoz için kullanacağınız aparat doğru yerde bulunmalı. Bu şartlar sağlanırsa balık yakalamamanız için bir neden yoktur.

Kayalık Meralar İçin Mazmoz Önerileri

mazmoz icin kedi konservesi

Bu gibi meralarda hedef balıklar bellidir. Karagöz, Sargoz, Eşkina, Sinarit, Hanos, Papağan, Mığrı, İzmarit vs. Bu balıklar için öncelikle uzunluğu 20 cm'yi geçmeyen kapaklı ve silindir bir teneke alınır. İçine ezilmiş sardalyalar, ekmek, balık içleri. ciğer ve bir miktar toprak ile iyice karıştırılır. Daha sonra teneke bıçak yada makas ile birer santim aralıklarla delinir. Bu şekilde 5-6 saat güneş altında bırakılıp meraya götürülür. Eğer elinizin altında balık yağı varsa onuda getirin. Artık meradasınız. Kayalık alanlarda genelde olta atacağınız yer kaya önlerindeki kumluk veya kırmalık yerlerdir. Tenekenin kapağını açın ve balık yağını içinde gezdirerek kapatın ve suya atın. Yaklaşık 20 dakika bekleyip tenekeyi çıkarın ve ava başlayın. Eğer gündüz vakti avlanıyorsanız harami balıklar çok olacağından yem olarak Sardalya yada Madya kullanmanız gerekir. Gece ise yine Sardalya ve Boru Kurdu kullanabilirsiniz. Yalnız şunu belirtmek gerekir ki, su durgunsa ses çıkarmamaya ve suya ışık tutmamaya büyük önem vermelisiniz. Ayrıca oltanıza bolca Mığrı ve Ahtapot gelebileceğinide unutmayın.

 

Kayalık alanlarda kullanılabilecek diğer Mazmoz ise bizim deneyipde başarılı bulduğumuz köpek yada kedi konserve maması. Petshopdan 2 tl'ye aldığımız içinde balık, et ve yağ mineralleri bulunan resimde de gördüğünüz ürün yine delinerek suya bırakılır. Ağırlık olarak 400 gr civarı olduklarından 10-12 metre derinliklere rahatlıkla inerler. İçinde katı yağ bulunması sebebi ile dip kısımda da güzel koku yayarak cümle canlıyı başlarına toplarlar. Çünkü normal şartlarda yağlar suda yukarı çıktıklarından daha çok ortasu ballıklarının avında daha makbuldur. Ama konserve mamada bu oran çok azdır ve kayalık meralarda güzel iş yapar.

Surf Avında Mazmoz Taktiği

Mazmoz Tekniği

Yemleme yapmak için en zor kısımlardan biri oltanızı atacağınız uzak mesafelere yemleri ulaştırmakdır. Çünkü genelde oltanın atım gücü ile yem materyalinin ki bir olmaz. Birde işin içine akıntı ve dalga durumlarıda girince her ikisi birbirinden uzak bir görüntü sergiler. Buna çözüm olarak bazı arkadaşlarımız Kinder Sürpriz kutusunun içine hem kurşun hemde mazmoz koyup üstünde delikler açarak olta ile beraber suya gönderirler. Böylece aynı anda hem yemleme hemde olta atmış olurlar. Her ne kadar başarılı olduğu söylensede biz denemediğimiz için birşey diyemiyoruz, Fakat bir fikir edinmeniz açısından burada anlattık. Normalde biz kıyıdan av yapacağımızda 30 dakika önceden bot ile iğneyi düşürmek istediğimiz yerlere yemlememizi yaparak avlanırız. Genelde kullandığımız aparak kadın çorabıdır. Daha önceden anlattığımız mazmozları çorabın içine doldurup birkaç tane çakıl taşıyla destekleyip suya atarız. Yalnız burda dikkat edilmesi gereken şey, kullandığınız çorapların sizi av yaparken engellememesi. Bunun için yemleri olta atacağınız güzergahın sağ yada sol tarafına koymalısınız. Bu şekilde oltanızı atıp çekerken iğneleriniz çoraba takılmaz.

Tekneden Mazmozlama

Balık avında yemlemenin en çok yapıldığı yer tekne veya sandallarla yapılan Avlak yerleridir. Bunu yapmak için önce çapamızı akıntının ters yönüne atarak tekneyi sabitleriz. Daha sonra kilotlu çorap yada silindir tenekenin içine doldurduğumuz mazmozu olta atmayacağımız yere göre bırakırız. Burada önemli olan av sırasında iğnenin iplere takılıp av kalitesinin düşmesinin önüne geçmektir.

 

MAzmoz Tekniği

Dikkat edilmesi gereken diğer hususta mazmoza verilecek ağırlıktır. Çünkü merada akıntı varsa iğne ile Mazmoz birbirini engelleyebilir. Bu yüzden ister çorap kullanın, ister teneke mutlaka aparatın akıntı ile savrulmayacak ağırlıkda olmasına dikkat edin. Bu sayede siz akıntı yönüne doğru avlarınızı sorunsuz şekilde yapabilirsiniz.

 

Açıklarda yemleme için genelde Mercan, Mırmır ve Çupra hedeflenir. Tabi bizim bahsettiğimiz mesafeler 30-40 metre civarları. Çok derin mesafelerin yemlenmesi hakkında açıkcası bir bilgimiz yok. Zaten o derinliklerde genelde Balık Bulucu kullanıldığından Mazmoz yapmayada gerek yoktur. Su altında tespit edilen kayalık veya küçük adacıklar genelde balıkların bulunduğu alanlardır. Bu yüzden derinlik seçiminin 50 metreyi geçmemesi ve denizde akıntının çok az olduğu yerlerde Yemleme yapmak mutlaka daha faydalı olacaktır.

Facebook Sayfamız Tweetle Google sayfamız Youtube Sayfamız