TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi
Sırtı Nedir? Sırtı ile Balık Yakalama

Sırtı Avı (Sürütmeler)

Sürütme avı (Sırtı) dünyada en çok rağbet gören Balık Avı tekniklerinden biridir. Çok çeşitli aksesuarları ve uygulama metodları bulunur. Derinlemesine incelendiğinde sayfalar dolusu makale yazmak gereksede biz sadece Amatör Balıkçılar için basit şekilde anlatacağız.

Rapala Avı
Sırtı avlarında kullanılan suni yemleri belirli ölçülerde sınırlandırmak gerekir. Çünkü iyi işlenerek yapılan bazı modeller çoğu balıkda kullanılabilir.

Sırtı avını herkesin anlayacağı bir biçimde açıklamak gerekirse, tekne veya bot ile seyir halindeyken canlı veya sahte yem takılarak yapılan uygulamadır diyebiliriz. Hem derin sularda hemde kıyı önlerinde yapılabilir. İlk bakışda basit gibi görünsede aslında üzerinde uzun uzun durulması gerekir. Öyle ki başarı ile uygulanırsa av süreci hem bereketli hemde çok zevkli geçer.

 

Aslında bu sayfada ele alacağımız konular sadece kendi bilgi ve tecrübemiz dahilinde olanlarıdır. Çok derin sularda yapılan dip ve ortasu avları ve donatılacak takımlar ilerleyen zamanlarda bu konularda uzman abilerimizden alacağımız bilgilerle anlatılacak. Bizim videolardan da takip ettiğiniz üzere Zodyak ile yaptığımız maksimum 50-60 metre derinliklerde Levrek, Akya, Baracuda, Sinarit, Palamut ve Zargana avlarımız ve bu avlarda kullanılan takım ve Rapala bilgilerini detaylı bir şekilde sizle paylaşmayı umuyoruz. Öncelikle her balık avında olduğu gibi Sırtı yapmaya karar verdiğinizde de hedef balıkların doğal yaşam alanı içindeki özelliklerini bilmek çok önemlidir. Mevsimsel durumlara bağlı olarak kaç metre derinliklerde gezdikleri, bulunduklari alandaki beslenme alışkanlıkları ve kullanılacak malzemelerin seçimi büyük önem taşır. Bu noktadan sonra da av süreci başlar. Artık iş yemin sandal veya botun hızına paralel olarak balığı kandırmaya yetecek dinamikliğe sahip olmasına kalmıştır. Bu her balık için belli başlı kurallar gerektirdiğinden bundan sonra ki anlatımlarımız hedef balıklar üzerine olacaktır. Böylece yakalamak istediğiniz tür üzerinden spesifik bir bilgiye ulaşarak sırtı avını daha iyi kavrayacağını düşünüyoruz. İsterseniz fazla vakit kaybetmeden konumuza geçiş yapalım.

Sırtı ile Levrek Avı

Bu avlanma stili eğer başarıya ulaşırsa çok zevkli saatler geçireceğinizi garanti ediyoruz. Çünkü gerçek anlamda bir takip ve sonunda iri balık alma potansiyeli vardır. Bunun için daha öncede söylediğimiz üzere tekne/bot edinmeniz gerekli. Tabi birde verimli Avlak Yerleri . Bunun için gerekli olan oluşumlar denizle birleşmiş dere ağızları, dalga ve akıntıların vurduğu burun çevreleri, Mamun bakımından zengin dip yapısı olan bölgeler ve yeraltında denize açılmış sızıntı bulunan alanlardır. Ayrıca bu balıklar toprak kokusunu sevdiklerinden Yemleme yaparken toprak kullanmakda çok avantaj sağlar. Birde kumsalların aniden derinleşen bölgeleride çalkantısı bol olduğundan birçok balık gibi Levreklerine kendine çekmeyi başarır. Özellikle bu saydığımız meralar bakir yerler ise balıkları ürkütmeden çok bereketli avlar yapabilirsiniz. Sitemizin Haritalı Avlak Yerleri bölümünden böyle birçok Mera görebilirsiniz.

 

Zargana Sahtesi

Sırtı ile Levrek avlarken dikkat etmemiz gereken bir diğer konuda av yapacağınız yerin ne sığ nede çok derin olmamasıdır.. Daha ziyade kıyılarında yavaşça derinleşen suların olduğu bölgeler tercih edilmeli. Avın bereketini artırmak adına Mazmoz (Yemleme) da yapabilirsiniz. Ama bunu yaparsanız kullacağınız yemde ona göre olmalıdır. Biz her zaman taze Sardalye kullanırız. Dolayısıyla yemleme içinde aynı yem tercih edilmeli. İğneye takılmayacak kadar kötü durumda olanlarını kenara ayırdıkdan sonra artık ava başlama zamanı gelmiştir. Tekne ve ya botun hızı rolantinin üstü olarak kabul edilsede amaç yemin yere sürterek dağılmasına izin vermemekdir. Ayrıca hızı belirlemenin bir diğer yoluda, arkasında bıraktığı dalgalara bakmaktır. Pervane dalgaları 13-15 metre uzunluğa eriştimi hızınız iyi demektir. Şimdi Yemleme yapacaksanız kenara ayırdığınız Sardalyaları pervane dalgalarının arasına birer ikişer atmaya başlıyorsunuz. Daha sonra suyu gözlemleyip balıkların duruma bakıyor ve oltanızı yemleme yaptığınız güzergaha bırakıyorsunuz. Olta misinasını dalga sonuna doğru tutup bırakarak balığın atlamasını bekliyorsunuz. Tutup bırakmanın bir diğer amacıda oltanın gerginliği hisetme gerekliliğindendir. Takım birden gerilirse bir iki karış salıp ani bir Tasmalama yapın. Bu eğer balık yemi almışsa iğnelerin damağına saplanmasını sağlar. Bu noktadan sonra vakit kaybetmeden soğunkanlı şekilde balığı tekneye alabilirsiniz. Burda dikkat etmeniz gereken oltayı veya balığı motora taktırmamaktır ve birde kepçeniz varsa iş büyük oranda tamamlanmış demektir. Bu noktadan sonra balıkları ürkütmeden aynı rotada ileri geri yapıp ava devam edebilirsiniz.

 

Levrek için Sırtı yapmanın birde Sahte yemle olanı vardır. Piyasalardaki rekabet birçok Rapala modeli üretsede bizim sürekli kullanıpda başarılı olduğumuz bir kaç tanesini sizlerle paylaşalım. Ayrıca olta takımı hakkında da bilgiler verelim.

Sırtı için Levrek Takımları

Sırtı ile Levrek avında genelde Kasnak kullanılır. 0,50 mm misinayı 200-250 metre sarıp 0,25-0,30 mm Florocarbon beden hazırlarız. Eğer av kamışla yapılacak ise takımın gam yapmaması için Fırdöndü kullanmak şarttır. Yukarıdaki şemada ayrıntısı ile çizdik. Sahte olarakda Slikon ve Rapala kullanımı çok yaygındır. Silikon olarak Beyaz Silikon Kurtlar çok iyi iş yapar. Rapala için ise denizin durumu her ne kadar önemli isede aşağıda resmini koyduğum ürünler Ege'de kendini kanıtlamış sahtelerdir. Ayrıca bu takım derinsu avında kullanılmadığı sürece Sırtı için yeterli olacağı kanaatindeyiz. Çünkü biz çoğu yerde iyi sonuçlar aldık.

 

Sırtı ile Sinarit Avı

Denizlerimizde Sinarit avlamak son derece zevklidir. Balığın tutuluş şekli ve tuttukdan sonraki alımı büyük heyecan içinde geçer. Bu balık için ayrıca bir sayfamız olmasına rağmen burada bir kez daha kısaca tanıtmak isteriz.

 

Sinarit bir taş balığıdır. Beslenme, barınma ve üreme işlerini kayalık ve taşlıklar arasında yaparlar. Tabi buralar kıyıların hemen önündeki alanlar değil, daha ziyade 20-30 metre derine inen kayalıklardır. Çünkü bu balıklar sığ suları sevmezler. Derinlik arttıkça balığın kilosuda o oranda artar. Mesela 20-25 metrelerde 2-3 kilo çıkan Sinarit, 50-60 metrelerde 8 kilo civarlarında olabilir. Sonuç olarak kerterizlerinizi bu alanları göz önünde bulundurarak almalısınız.

Sinarit Sırtı Şeması

Sinaritler güçlü balıklardır fakat dişleri aralıklı durduğundan Lüfer gibi misinayı kesme özellikleri yoktur. Ayrıca çokda oburdurlar. Öyle yem seçmek gibi adetleri bulunmaz. Tabi güçlü balık olduklarından yapılacak olta takımlarıda ona göre şekillenmelidir. Buna göre av yapılacak derinlik burda önem kazanır. Eğer 10-30 metrelerde dip sırtısı yapacaksak suyun zeminini iyi bilmek şarttır. Çünkü bu sayede hem balığın yerini tespit ederiz hemde taşlık bölgelerde takım taktırmamak için önlem alırız. Bunu da Balık Bulucu kullanarak yapıyoruz. Sonar sayesinde su altını tespit edip belli bir hızla giderken bir çıkıntı durumunda teknenin hızını artırıp yemi yukarı çıkarıyoruz. Bu sayede Sinarit avı sağlıklı şekilde yürütülebiliyor. Eğer 10-30 metrede Sırtı yapıyorsanız ortalama bir makine, nispeten hafif bir kamış, 0,40mm misina ve 150-200 gr ağırlık işimizi görecektir. Fakat misinaya ve atılan düğümlere önem gösterilmesi şarttır. Çünkü Sinarit bazen uysal gelebilirken su üstüne yakın ani kafa atışları yaparak bedeni kopartabilir. Ayrıca dibe takılan Rapala, misina sağlam ise iğnelerden açarak kurtulabilir. Takım derinlere gittikçe değişiklik göstereceğinden, başdada dediğimiz gibi oralara değinmiyoruz. Bu nedenle 10-30 metre derinlik bu işe yeni başlayanlar için hem basit hem hesaplı hemde iyi bir av yapabilme potansiyeline sahiptir. Üstelik bu derinliklerde takım kontrolü ve Rapala kullanımıda daha zevkli bir hal alır.

 

Bu mesafelerde seyrederken hızınızın rolantinin biraz üstünde olması gerekir. Ara sıra dönüşler yaparak Rapala'yı daha cazip bir halede getirebilirsiniz. Çünkü Sinarit için yemi iştah açısı hale getirmek çok önemlidir. Bir diğer önemli noktada Sırtı yapacağınız meranın akıntılı olduğu zamanlarda akıntıya karşı gitmektir. Çünkü akıntılar taşlıklar üzerinde bir hareketlilik yaratacağından. Sinarit ortaya çıkan yemler için oralarda olacaktır. Birde dediğimiz gibi taktırmamaya özen göstermelisiniz.

 

Son olarak Sinarit için yem seçimine değinelim. Başda bu balığın çok obur olduğunu söylemiştik. Ama bazı yemler vardır ki asla hayır diyemezler. Bunlar İskorpit ve hanos balığıdır. Sert derileri sayesinde Sırtı içinde rahatlıkla kullanılabilirler. Yalnız dikkat edilmesi gereken husus yemlerin canlı kalması gerektiğidir. Bunun dışında çoğumuzun tercih ettiği Rapalada çok güzel iş yapar. Özellikle Turuncu tonlarında olanlarını tavsiye ediyoruz. Mesela bizim kullandığımız bir üstadımızın tavsiye ettiği Yo-Zuri Cristal Minnow serisi. Bunun dışında da birçok marka ve model bulabilirsiniz.

Sırtı ile Zargana Avı
Zargana Kaşık

Yakalaması ve yakalandıktan sonra kendine has hareketleriyle avcıya zevk veren bir balıktır. Ülkemizin tüm denizlerinde bulunur. Hamsi, Gümüş ve Çaça gibi balıklarla beslenir. Eylül ile Ocak ayı arası en çok veren zamanıdır. Yakalanması için bir çok yöntem bulunsada biz sadece konumuz olan Sırtı avından bahsedicez.

 

Zargana avlamak için çok derinlere gitmeye gerek yoktur. Çünkü genelde avlanma korkusundan olsa gerek belli derinliklerde görülür. Burası için denizin yeşilden maviye döndüğü yerler diyebiliriz. Ayrıca limanlara yakın bölgeler ve kıyı açıklarında da sık şekilde av verir. Yem olarak doğal olanlar kullanılacaksa en iyisi gene sert olmasından dolayı kendi etidir. Bunun dışında Hamsi, Gümüş vs balıklarda bütün olarak takılabilir. Genelde su üstlerinde gezdiklerinden Sırtı ile avı kolaydır. Gene rolantinin biraz daha yüksek hızında seyredip misina 20 kulaç kadar salınmalıdır. Doğal yemlerle yapılan avda ardarda 9-10 no sinek iğne bağlanır ve bu iğneler uygun şekilde kesilip yemin içine monte edilir ve ağırlıksız şekilde suya gönderilir. Belli aralıklarla ufak ufak çekerek Zargana'nın yeme atlaması sağlanır.

 

Eğer av suni yemler kullanılarak yapılacaksa en ideal olanı ipek yani Floş'tur. 0,20-0,25 mm misinanın ucuna bağlanan Fırdöndüye monte edilerek kullanılır. Zaten başkada birşeye gerek yoktur. İğne ve ağırlık gerekmez. Bu ipek öyle birşeydirki onu balık sanan Zargana'nın dişlerine dolanıverir. Bu noktadan sonra kurtulması çok zordur. Yalnız aynı ipek balığın dişlerinden çıkarılıp tekrar kullanılırsa yıpranmış yapısı bir dahaki avda o kadar başarılı olmayabilir.

Sırtı Avı

Birde Marmara'da sık yapılan kaşıkla av stili var. Bu kaşıklar çok özel yapıda olduklarından sadece Zargana değil ara ara Çinekop balığınında geldiği görülür. Bu açıdan bakıldığınında Boğaz'da bol kaşık kullanılmasının sebebinide anlamış oluyoruz. 6-8 cm ebatlarında olanları tercih edilir. Herhangi bir marka vermeye gerek olmadığından size iyi avlar demekden başka birşey anlatmaya gerek yok. Zargana ile ilgili diğer av stilleri kullanılan takımlar ve mera seçimi ile ilgili bilgilere sitemiz içinden ulaşabilirsiniz.

 

Son olarak Sırtı ile sık yapılan Uzun Olta Lüfer Avı sayfasına gitmek için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Facebook Sayfamız Tweetle Google sayfamız Youtube Sayfamız