TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi
Serpme Nedir? Serpme ile Balık Avı

Serpme ile Balık Avcılığı

Bu av stilini anlatmadan önce pek tasvip ettiğimiz bir sistem olmadığını belirtmek istiyoruz. Çünkü Amatör Balıkçılıkda amaç keyif almak ve buna bağlı olarak spor yapmaktır. Ama bu demek değildir ki bu stilde keyif alınamıyor, spor yapılamıyor. elbetteki Serpme avı belli bir çalışma isteyen ve yapılış esnasında beyni tamamen boşaltan bir av stilidir. Bizim demek istediğimiz yapılan olta sistemlerinde balıkları tek tek veya en fazla 2-3 adet alarak avı sürdürmenin daha zevkli olacağıdır.

Serpme İle Kefal
Serpmenin bir diğer kullanımıda nispeten derin suda yapılır. Karşılıklı duran iki sandal, aralarından sürü geçerken tutmuş oldukları ağı balıkların üzerine bırakırlar.

Bu av stilinde öncelik kullanım alanlarına göre doğru ağlarla donatılmış serpme modeli tespit etmekle başlar. Atılacak yerin derinliği, sualtı yapısı gibi faktörleri göz önüne alarak farklı şekillerde örülmüş modellerden birini seçebilirsiniz. Peki nedir bu ağ çeşitleri?

  • A) Cepli Serpmeler: Naylon ağ ipliğinden oluşan ve tek parça olarak örülen bir modeldir. Kolaylıkla eskimemesi için 15-18 mm mesafe ile 6-7 no iplikden örülür.
  • B) Büzmeli Serpmeler: Yine 6 no iplik ile 16 mm göz açıklığında örülür. Bu şekilde 800 göz tamamlanır ve sonra 40 göz düz dokunarak işlem sona erer.
  • C) Çarmıklı Serpmeler: Bu serpme derin sularda kullanılır. 4 no iplikden 16mm göz açıklığı mesafesinde örülür. Bu modelin özelliği 2 parçadan örülerek sonradan birleştirilmesidir. Tek parçasında 1000 göz ile 15 düz gözlü olur.
  • D) Sade Serpmeler: Basit donanımlı bir serpmedir. Bir önceki modellerden herhangi bir örgü stili ile hazırlanabilir. Bu serpmelerin özelliği bazılarında çekme ipi vardır, bazılarında ise yoktur. Çekme ipi olmayanlarda av, sığ sularda balıkları sıkıştırma üzerine olurken, çekme ipi olanlarda ise balıklar kıyıya çekilerek alınır.

Bu yukarda listesini yaptığımız Serpme ağlarının birde donatılmaları vardır ki, bunları elde örmenin konumuz dışı olması sebebi ile oralara hiç girmiyoruz. Biz daha çok serpmelerin kullanım alanları, meralar ve hedef balıkların seçilmesi üzerine yoğunlaşıcaz.

Serpmeler ve Kullanım Alanları

Eğer Serpme ile av yapacaksanız elinizin buna aşina olması gereklidir. Bunun içinde ya bu işi iyi yapan birinin yanında durarak gözlem yaparsınız yada atılış biçimini yukarıda yayınladığımız videoyu izleyerek belleğinize kazırsınız. Ama öyle zor bir durumu yoktur. Zaten ilerleyen bölümlerde nasıl yapılması gerektiğinide detaylıca açıklıcaz. Burda önemli olan nokta bu ağların nerede ve nasıl kullanılacağını iyi bilmekden geçer. Bunları bilirseniz zaten maliyeti o kadarda yüksek olmayan bir çok Serpme modelini rahatlıkla edinip size Avlak Yerleri bölümümüzde gösterdiğimiz yerlerde kullanabilirsiniz.

 

derede serpme avi

Serpmelerin kullanım yerlerine göre atma şekilleri vardır. Mesela sığ suda ister ayaktayken isterenizde sandalla direk suya atılıp çekilen klasik şekil. Burada ağ iki elle sağlam şekilde tutulur. Boşta kalan yeri omuza atılır. Sonrada ağa hafif bir dönme verilerek suya fırlatılır. Tabi bu işlem yapılırken balıkları ürkütmemeye özen gösterilmelidir. Bunun için suyun hafif dalgalı ve bulanık olması size avantaj sağlar.

 

İkinci stilde balıkların bulunduğunuz yerden nispeten uzak olduğu yerlerde kullanılır. Burada ağın bir kısmını suya bırakırız. Artan kalan kısımlarında 2 elle sıkıca kavrarız. Sonrada balıkları ürkütmeden beklemeye koyuluruz. Ne zaman yanınızdan geçmeye başladılar hemen elimizdeki ağı balıklar altta kalacak şekilde suya fırlatırız.

 

Serpmenin bir diğer kullanımıda nispeten derin suda yapılır. Karşılıklı duran iki sandal, aralarından sürü geçerken tutmuş oldukları ağı balıkların üzerine bırakırlar. Bu av stili aynı zamanda çokda sabır gerektirdiği gibi birde uyum içinde çalışma zorunluluğu vardır.

 

Çoğu Amatör Balıkçı Serpme atmak için Avlak Yeri ararken genelde taşlık olan dere ağızları, deniz kenarları ve göl kıyılarını tercih ederler. Bu gibi alanlarda Cepli Serpmeler çok güzel iş yapar. Kullanımı sade serpmeye nazaran daha zordur. Ağı üçe katlayarak sol elle uç kısmı kavrarsınız, alt taraftaki kurşunların br kısmını omzunuza atıp kalan diğer kısmına ise sağ elden dirseğe kadar sarar ve hafif yan dönerek balıkjlar geldiği anda atmak için hazır hale gelirsiniz. Bu sistem balıkların geçiş yollarını kapatmak içinde sık olarak kullanılır. Ağı attıkdan sonra ip kısmından yavaşca çekilerek avların ceplene girmesi sağlanır. Burada püf nokta serpmeyi gerektiği gibi atıp kurşunları dibe oturtabilmektir. Bu sayede balıkların cebe girmesi daha kolay olur.

Büzmeli ve Çarmıklı Serpme Kullanımı

Büzmeli serpmeleri genelde dibi kumluk olan sığ bölgelerde Kefal avlarında kullanılır. Ama bazı durumlarda sandal ile suüstü balıkların avında da kullanılabildiğini biliyoruz. Bu iki kullanım arasındaki fark sığ suda ağın yere temas etmesi gerektiğidir. Zaten dip kısmı kumluk ve düz seçmemizin nedenide budur. Atış için yukarda anlattığımız özellikler bunda da geçerlidir. Fakat atış yaparken dikkat edilecek husus, ağı atar atmaz az çökmesi beklenip süretle geri çekilmesinin sağlanması olacaktır. Aksi taktirde balıklar alt taraftan kaçabilir.

Çarmıklı Serpme ise derin sularda yaşayan balıkları almak için kullanılır. Yapılışı gereği suya atıldıkdan sonra dibe kadar giderken kendi kendine açılır. Bu surada çekme ipide kendi haline bırakılmalı yoksazamansız kapanma yaşanır ve balıklar yakalanmaz. Genellikle Mezgit, Çinekop balıklarının avlarında çok başarılıdır. Atılacak mesafeler 120-150 metre derinlikler olacağı için kullanımı tecrübe gerektirir. Yukarıda her iki serpmeninde atılış ve çekiliş şemaları çıkarttık. Böylece gözünüzde daha iyi canlandırabilirsiniz.

Facebook Sayfamız Tweetle Google sayfamız Youtube Sayfamız