TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi
Sarkıtma Oltalar ve Kullanım Alanları

Sarkıtmalar

Denizin içine genelde tekne, sandal veya bot ile dikey olarak indirilen takımlara Sarkıtmalı Olta Takımları denir. Tabi başka kullanım alanlarıda vardır. Mesela önü derin kayalıklar, iskeleler, dubalar ve köprü üstlerinden atılanlar gibi...Sonuç olarak genelde ağırlık kullanılarak hedef balıkları yakalama amacı güdülür.

Mırmır Sürüsü
Ege'de Mercan Avı yapılırken Kurşun çoğunlukla takımın altındadır. Bize görede mantıklı olan budur. Çünkü kurşun sualtında gömülü haldeyken, 15-20 cm yukarıda bulunan yemler Mercan için görünür vaziyettedir ve buda bazı zamanlar avcıya büyük avantaj sağlar.

Ağırlıklar genelde 3 şekilde kendini gösterir. İlki takımın en ucuna konulan İskandil Kurşun (bu takımlarda genelde Köstek kullanılır), ikinci olarak beden misinasının belli noktalarına konulan Kıstırma Kurşun ve son olarakda iğne arkası veya beden üstündeki Fırdöndü arkasına konumlanan Gezer Kurşun. Tabi bunlardan başka değişik tiplerde olanları veya bu saydıklarımızında kendi içinde ayrıldıkları bir çok şekil bulunur. Bunları Olta Takımlarında Kurşun Çeşitleri bölümümüzde detaylıca anlattık. Burada ayrıca anlatma gereği duymuyoruz. O yüzden biz gene yukarıda bahsettiğimiz kurşunlarla devam edelim. Hepsinin geçmişden bugüne edinilen deneyimlerle belli başlı avantajları olduğu savunulur. Tabi bunlara kayıtsız kalmakda mümkün değildir. Fakat bazı zamanlar ikilemlerde yaşanabilir. Mesela Mercan avında kimileri Kıstırma Kurşun kullanmanın daha iyi sonuçlar vereceğini düşünürken, diğer tarafda en verimlisinin İskandil olduğu savunulur. Bize görede mantıklı olan ikinci seçenektir. Çünkü Kurşun sualtında gömülü vaziyetteyken, 15-20 cm yukarıda olan yemler Mercan için görünür haldedir ve buda bazı zamanlar avcıya büyük avantaj sağlar. Konu Çupra veya Mırmır Avı üzerine konuşulsa o zaman Kırtırma ve Gezer Kurşun seçenekleri bize daha makul gelebilir. İlerleyen bölümlerde bu konulara detaylıca girecez.

 

Sarkıtma oltalarla balık avcılığını tabiki tek yönlü olarak düşünmek yersiz olur. Çünkü günümüzde bu sistemi başarılı şekilde kullanmak üzere bir çok teknik gelişmiştir. Bunlar meraların kullanım alanları ve hedef balıklara göre Çapariler, Üçlü Sarkıtmalar, Şamandıralar, Zoka seçenekleri ve Kamışla yapılanlar olarak belirlenebilir. Ayrıca daha farklı seçeneklerde vardır ama hakim olmadığımızdan şimdilik oralara pek girmek istemiyoruz.

Çapari (Yemli Çapariler)

Çapari deyince akla direkt İstanbul Boğazı gelir. Çünkü Ege ve Akdeniz bölgelerinde pek tercih edilen bir takım değildir. Özellikle Yemli Çapari, Tüylü Çapariye göre daha da geri planda kalmıştır. Tabi bundaki etkenin İstavrit, Sardalya ve Çinekop balıklarının bu bölgelerdeki azlığından kaynaklandığı bilinir. Tabi Kuzey Ege tarafını ayırmakda fayda var. Buralarda da bol miktarda av verildiği görülür.

 

Tarabyada Çapari İle Sardalya

Çapari ucuna İskandil bağlanmış belli uzunluktaki bedene ard arda Köstek bağlanıp kullanılmasına denir. Tabi kullanılar İğne ve köstekler normal olta takımlarına nazaran daha kısa ve daha incedir. İsteyen istediği kadar uzun tutma lüksüne sahiptir. Hatta bazılarının 30 iğneli yaptığı bile bilinir. Fakat tabiki böyle birşeyi tasvip etmemiz mümkün değil. Bunun için usta balıkçı abilerimizin tavsiyesine uyarak herkesin kendi boy ölçüsüne göre Çapari yapması mutlaka daha sağlıklı olur. Hatta sayı vermek gerekirse eğer acemi iseniz 7-8 iğneli, orta standartlarda bir avcı iseniz de 10-12 iğneli idealdir. Diğer türlüsü yani 20-25 iğneli Çapari kullananlara biz açgözlü biri olarak bakıyoruz ve etik bulmuyoruz. Ayrıca ne kadar çok köstek o kadar çok karışma ve yem israfı demektir. Amaç stres atmak olduğuna göre bizim belirlediğimiz ölçülerde avlanmak daha mantıklıdır.

 

Çapari takımları olarak bir Tüylü bide Yemli Çapari kullanılır. Ama biz bu sayfada sadece Yemli Çapari üzerinde durucaz. Hangi şartlarda ve hangi balıkların üzerinde kullanılabileğinin püf noktalarını vericez. Böylece bu takımı merak eden takipçilerimizde Yemli Çapari kullanımı hakkında deyatlı bilgi sahibi olacaklar. Ayrıca şununda altını çizmek isteriz. Sitemizde bir çok Avlak Yeri tanıtımı yapıyoruz. Bu yerlerde Zokasından tutunda Çaparili takımlar, Yeldirmeler vs. ile başarılı avlar yapmak mümkündür. Bu yüzden Amatör Balıkçı Rehberi bölümünde detaylıca açıklamış olduğumuz mera seçimi ve o meralarda hangi tip takımlarla avlanmanız gerektiği ile ilgili makaleleri okumanızı öneriyoruz. Bu sayede gidecek olduğunuz avlak yerinin özellikleri inceleyip ona göre hazırlıklarınızı yapabilirsiniz.

 

Yemli Çapari Kullanımı

Öncelikle yemli Çapari ile hangi balıkların avlanılmak istenildiğinin bilinmesi lazım. Çünkü bu takımı istediğiniz biçimde düzenleyebilirsiniz. Ama genel olarak bakıldığında dip balıkları için daha elverişli olduğunu söyleyebiliriz. Durum bu olunca çok köstekli bir takım yapmanın manası yoktur. Çünkü bu tür balıklar suyun üst taraflarına doğru yükselme eğilimi göstermezler. Dipden en fazla 2-3 metre yukarılarda bulunabilirler. Dolayısıyla üst tarafta bulunan iğneler çoğunlukla boş gelecektir. Ayrıca bedende gereğinden uzun olur. Bu yüzden köstek sayısının artırılmasını uygun bulmuyoruz. Fakat şu bir gerçektir ki avlayacağınız balığı iyi tanıdığınızı düşünüyorsanız önünüz açık. İstediğiniz gibi çaparinizi düzenleyebilirsiniz.

 

Dikkat çekmek istediğimiz bir diğer noktada çaparinin yaptığı işi daha basit olta takımlarınında yapabiliyor olmasıdır. Zaten bu yüzden başdada dediğimiz gibi Ege ve Akdenizde pek rağbet görmezler. Ama tanıdığımız birçok usta balıkçı hala yemli çapari kullanmaktadır. Onları detaylıca gözlemlediğimizde, dikkat çekilmesi gereken şeyin, takımlarının çok ince ekipmanlarla donatmış olmaları. Bununda nedeni ince takımların her zaman daha avcı olmasıdır. Hedef yapılan balıklarda genelde Mercan, İzmarit, İstavrit, İsparoz ve Kaya Balıklarıdır. Bizde ara ara Gopez için Çapari kullanırız. Gayette başarılı avlar yapmışızdır. Fakat gerçekden çok oyalayıcı ve zahmetli bir iştir. Bir bakıma Paragat avının basite indirgenmiş hali gibidir. Bu nedenle açıkcası 3 köstekli dip takımlarıyla avlanmak insanın daha kolayına geliyor. Tabi bunu İzmarit, İstavrit ve Sardalya sürülerine denk gelen ve Tüylü Çapari ile avlananlar için söylemiyoruz. Öyle bir anda bu takımlar zaten en ideal olanıdır.

 

yemli capari olta sablonu


Az önce Çapari kullanırken en avcı yetenekde olanlarının en ince materyallerden oluştuğunu söylemiştik. Buna göre belirlenen hedef balıklarda zaten yukarda yazıldığı gibi olunca sizede ne tür bir takım temin etmeniz gerektiği kalır. Şimdi size Yemli Çapari takımının ince ve avcı olanını yazalım.

 

  • İğne : 8-9 no beyaz idealdir.
  • Beden : 0,22 mm Florocarbon
  • Köstek : 9-10 cm 0,20 mm
  • Fırdöndü : İnce olanlarından
  • Kolçak : Akıntıya göre atarlanmalı
  • Kurşun : Akıntıya göre ayarlanmalı

 

Bu yukarda tarifini yaptığımız çaparinin iri balıkları yakalama eğilimi her zaman var olsada kopma olasılığıda mutlaka dikkate alınmalıdır. Çünkü biz dayanıklılığından çok, hızlı bir av süreci hedefledik. İri balık hedeflerseniz olması gereken takımda yanda şemasını çizdiğimiz şekildedir. Bu takımda kopma olasılığı minimum seviyededir. Şimdi kullanmanız gereken yemleri neler olabileceğine bakalım.

 

Çapari ince materyallerden oluştuğu için iğnelere uygun yem bulmakda ayrı bir mesele. Karides, Mamun, Teke gibi yemler genelde iğnelere büyük gelmektedir. Bu yüzden sadece küçük olanları makbüldür. Hatta bazı ustalar Çalı Karidesi kullanırlar. Yalnız kış aylarında balıkların beden dolaşımı yavaşladığından daha çok yumuşak yemlere yönelirler. Bu yüzdende Çalı Karideslerinin kabukları soyularak yeme takılır. Tabi Kırmızı Kurt, Buru Kurdu, Sülünez ve yumuşak Akyemlerde rahatça kullanılabilir.

 

Görüldüğü üzere yem tedariki ve kullanımı çok zahmetli bir iş. Fakat balıkların bol olduğu bir meraya denk gelinirse 3 lü 4lü şekilde gelen avlar bütün zahmeti unutturup insana tarifsiz bir mutluluk yaşatabilir. Ayrıca saydığımız yemler genel anlamda her balığa hitap ettiğinden arada sürprizlerin çıkabileceği unutulmamalı. Son olarak şu bilgiyide verelim. Yemli Çapari kullanırken aklınız Tüylü olana gitmesin. Yani bu takımı suda devamlı sallamaya gerek yoktur. Balıklar zaten kendiliğinden gelecektir.

Üç Köstekli Sarkıtma Oltalar

Kurşun ağırlığına ihtiyaç duyulan Çapari tarzı oluşumun değişik bir biçimde kullanılmasına denir. Sandal veya Bot ile açıklarda uygulansada, Köprü üstlerinden, İskelelerden, Dalgakıranlardan yani kısacası önü derinleşmiş bir çok yerden bu takımla av yapılabilmektedir.

 

3 kostekli sarkitmali dip takimi


Bu olta takımlarını kullanmaktaki başlıca amaç, orta sularda veya diplerde yaşayan balıkları takılma sorunu yaşamadan sağlıklı bir şekilde yakalama üzerinedir. Biz bu tür olta takımlarını 2 şekilde kullanıyoruz. Bir alttan takılan İskandil Kurşun ile birde Çift delikli kurşun ile. İlerleyen bölümde bu konuyla ilgili detayları açıklıcaz.

 

3 köstekli takımları kullanırken avcı bir yapıda olmasına özellikle dikkat etmekde fayda var. Bu nedenle hazırlıklarımızı kısmen ince yapılı materyaller seçerek düzenleriz. Buna göre Beden 0,25 mm, İğneler düz yapıda çelik ve çapraz, köstekler ise 10-12 cm ve 0,22mm olur. Kurşunlar her zaman akıntı ve derinlik göz önüne alınarak seçilir. Eğer deniz sakin ise 40 gr en ideal tercih olacaktır. Yalnız derin sulara gidildiğinde doğal olarak balıkların iriliği artacak ve bu takım o balıklara çekmekde başarısız olacaktır. Bu yüzden misina 0,40 mm ye çevrilirken, iğnelerde hemen 6-7 numaradan 2-3 numaraya doğru değiştirilir. Haliyle kurşunda o ölçüde ağırlaştırılır. Birde Battal dediğimiz uç ağırlıkda balıklar vardır ki bunların avı hakkında aşağıda gerekli bilgileri bulabileceksiniz.

 

1265 Kalite İğne

Kurşunun takımın altına değilde ortasına konularak hazırlanan başka bir model daha vardır. Bu takımda bedene 2 köstek bağlarız. Kösteğin altına 2 delikli kurşun ve onun altınada bir iğne monteleriz. Bu bazen Hırsızlı İğnede olabilir. Bu takımın avantajı dipden kafasını yukarı kaldırmayan balıkları yakalamak için avantajlı olmasındandır (Mesela Mırmır gibi). Zaten kurşun altında kalan iğnenin başka amacıda olamaz. Bu takımın hazırlanmasından da yine yukardaki elemanlar kullanılır. Özellikle derin suda taş balıklarını hedef yapmışsanız ava ayrı bir özen göstermeniz gerekir. Çünkü 60 metre veya daha derinlerde bir kayalık oluşum üstündeyseniz, kilonun üstünde balık avlama şansınız olacağını bilmelisiniz. Fangri, Sinarit, Granyoz, Çupra bunlardan bazılarıdır. Bu şekil balıkları yakalamak içinde derin su avına uygun materyaller kullanmak şarttır. Bu saydığımız balıklar her ne kadar Levrek ve Lüfer gibi olta kesme kabiliyetinde değillersede çok sağlam kafa ve diş yapıları olduğunu unutmayın. Öyleki normal bir iğneyi dümdüz yapabilir veya açarak kaçabilirler. Bunun için iğnelerimizi sol resimdede gördüğünüz üzere geniş dirsekli, kısa saplı ve sağlam yapıda olarak seçmeliyiz. 1265 kalitenin 6/0 olanı herhalde işimizi görecektir.(Sol Resim) Bununla birlikde balıkların 60-70 metre derinlikden geleceğini hesaba katarsak olta ve beden misinasınında kalın olması gerektiğini hemen anlarız. Beden 0,50mm olacağından olta ipide mutlaka daha kalın seçilmeli. Eğer ekstra hata yapmazsanız bu kalınlıkda misinanın 4-5 kilo ağırlığındaki bir balığı çekmesi gerekir.

 

Yem olarak ise bu saydığımız balıkların hayır diyemeyeceği Akyemler en güzel tercihtir. Bulunması kolay maliyetide ucuzdur. Yalnız yemin taze olması her zaman balıkların iştahını kabartarak tek hamlede yutma eğilimine sokar. Buda bir avcı için büyük şanstır. Eğer Akyem tercih etmezseniz Mamun, Madya ve Karides'de avlarda kullanılabilir.

 

Sarkıtmalı Olta takımlarında kullanılabilen Çatal Köstek, Kör Köstek, Salyema ve Zokalı Takımlar'da bulunmaktadır. Fakat bu oltalar burada üzerine değinerek geçiştirilecek materyaller değildir. Bu yüzden ayrı ayrı sayfalarda grafik ve video yardımıyla anlatmayı daha uygun gördük. Eğer görmek isterseniz üzerlerine tıklayarak o sayfalara gidebilirsiniz.

Facebook Sayfamız Tweetle Google sayfamız Youtube Sayfamız