TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi
Kıbrıs Oltası ile Kefal Avı

Kefal Nasıl Yakalanır?

Bu kadar görüntü veripde bu kadar kurnaz olan başka bir balık yoktur. Olta ile yakalanmasının zor olması bir tarafa kefaller ağla bile zar zor çekilir. Hatta çoğu ağın üstünden atladıklarından bu balıklar için özel ağlar geliştirilmiştir.

Kefal
Kefal avlamak istiyorsanız güneşin doğmasına 1-2 saat kala merayı yemlemek büyük fayda sağlar. Çünkü gün doğumu bu balıkların yemlenmeye başladığı zamandır.

Kefal balığı hakkında daha önceden ayrıntılı bir makale yayınlamış olsakda, avlama sırasında kullanılan Kıbrıs takımları hakkında detaylı bilgiler vermemiştik. Bu nedenle burada daha çok balığı bu materyalle nasıl yakalanması gerektiğini anlatıcaz. Kıbrıs oltası 8-15 adet ve balığın büyüklüğüne göre 5-8 no ince çapraz sinek iğneler kullanılarak bazılarının mantar bazılarının şamandıra dediği boru şeklindeki materyalle hazırlanır. Zaten resimlerinide paylaştık. Kefaller kıyılamayı çok sevdiklerinden kıbrıs takımlarının kullanımıda nispeten kolay ve zevklidir. Yapılan avın gözünüzün önünde gerçekleşmesi ve balıkların yem olarak kullandığınız ekmek veya hamur çevresinde yaptıkları çırpınış ve sıçyarışlar insanda tarifi mümkün olmayan bir duygu durumuna sokar. Bu nedenle herkesin bu balığın avına merak sarmasını tavsiye ediyoruz.

 

Öncelikle şunu bilmeniz gerekir ki Kefaller sürü halinde bir yerden başka bir yere giderlerken onları yakalamak oldukça zordur. Çünkü o sırada sürü psikolojisinin etkisiyle herhangi bir şeye dönüp bakmaları bile mümkün değildir. Bu nedenle kefalleri yakalamanın en kesin yolu onları yemlenirken kıstırmakdan geçer. Bununda en iyi taktiği Yemleme (Mazmoz) yapmaktır. Bunun birçok yolu var. Mesela 1-2 gün önceden almış olduğunuz Sardalya veya İstavritlerin oltada kullanacağınız sağlam olanlarını buzdolabına ayırıp, yemleme yapacaklarınızı güneşte bekletip kokmalarını sağlayabilirsiniz. Böylece av yapacağınız merada 1-2 saat önceden bu kokmuş balıkları atıp tüm sürüyü kendinize çekmeyi sağlamış olursunuz. Tabi yemler balık olursa bu balıkları avlamak içinde aynı yemi kullanmanız gerekir. Konumuz Kıbrıs takımlarını tanıtmak olduğundan yemlemeyi daha çok esanslı hamur veya ekmekle yapıyoruz. Kefallerin koku alma duyuları çok gelişmiş olduğundan esanslı yemlemeler her zaman daha etkilidir. Ayrıca toprak kokusununda bu balıkları cezbettiği düşünülürse ekmek yada hamuru toprakla karıştırıp suya atmak en güzelidir.

Yemlemeyi yaptık ve bir köşeye çekilip gelecek olan balıkları ürkütmemeyi başardık. Artık geriye sürüdeki balıkları almak kalıyor. Tabi sürünün dağılmaması için Kıbrıs oltasını suya atmış olsanız bile yine yemleme yapmaya ufak ufak devam etmeniz gerekir. Çünkü baktınız ilk attığınız ekmeğe balık vurmadı, ikinciyi hazırlayana kadar onları oyalamalısınız. Birkaç kıbrıs modeli olsada biz şimdi klasik olandan bahsedelim. Yani mantara bağlı ağırlıksız ve sadece ekmek sarılı şekilde atılandan. Bunun dışında Dip Kıbrıs ve hatta Şamandıralı olarak kullanılanlarıda mevcuttur. Birazdan onlarada değinecez.

 

Kefal Avlarken www.avlakyeri.com

Ekmeğimizi sağlıksız olanından seçiyoruz. Hani daha faydalı olupda pek tüketilmeyen Kepek ve Buğday ekmeklerinden değil. Çünkü onlar çabuk dağıldığından mantarın üstüne sarılamaz. Klasik ekmeğimizi mantara sarım boyunda koparıyoruz. İç kısmı dışa gelecek şekilde sardıkdan sonra iyice sıkıp iğneleri dikkatlice doluyoruz. Burada iyice sıkmak ekmeğin suya girip dağılmasını önlemek açısından önemli. İğneleri doladıktan sonra son kalan iğneyi mantara sıkıştırıp topladığımız sürünün içine yavaşca atıyoruz. Burda dikkat edilmesi gereken şey suyun dalgalı veya akıntılı değil nispeten sakin şekilde olmasını beklemektir. Böyler yerler genelde liman içleri, koylar ve azmaklar olabilir. Zira kefaller böyle yerleri çok severler. Bu az önce yapmış olduğumuz ekmek sadece tek atımlıktır. Çünkü Suyun içinde zamanla dağılacağından, balık yakalanmış olsun veya olmasın yenisini hazırlamak lazım gelir. Avda bu şekilde sürer gider.

 

İri kefallerin her zaman suyun altında olduğu söylenir. Bu kısmen doğru olsada suüstü Kıbrıs ilede çok sayıda iri Kefal almışlığımız da vardır. Ama ustaların söylediklerine kulak vermek gerekirse yemi daha aşağı noktaya çekmek gerekecektir. Bunun içinde Dip Kıbrıs, Zargana Topu ile yapılan salkımlı kıbrıs ve Küpeli takımlar gibi çeşitler var. Şimdi onların nasıl yapıldığına bakalım.

Dip Kıbrıs

Kıbrıs olta takımımızın su üstünde değilde nispeten daha aşağılarda bulunmasını istediğimizde beli başlı değişiklikler yapılması gerekir. Bunda ilk öncelik takıma gezer ve delikli kurşun takılmasıdır. Böylece kurşun zeminde kalacak ama delikden geçen misina ve mantar sizin vereceğiniz mesafe ayarıyla suyun üstünde kalacaktır. Bu sayede dipde gezdiği iddia edilen iri kefalleride yakalama şansı buluruz. Bunu daha iyi anlamanız için yukarıdaki şemayı inceleyebilirsiniz. Bazı arkadaşlarımız bu takımı kullanarak Çupra, İsparoz gibi balıklarıda yakalamakdadırlar.

 

Kıbrıs takımını ortasuya doğru indirmenin bir diğer yoluda Şamandıra kullanmaktır. Burada Şamandıra altına 20 cm bir misina bağlayıp ucuna 30gr Kıstırma ve hemen altınada Fırdöndü bağlanır. Fırdöndünün altınada istediğiniz derinlikdeki misinaya kıbrıs takımını monte edebilirsiniz.

Salkımlı Kıbrıs Yapımı

Kıbrıs Oltası

Bu takımda 5 adet 7-8 no çapraz iğneler kullanıyoruz. Zaten avcı olması bakımından her takım için aynı iğneler kullanılabilir. 0,20 mm misina, Zargana Topu ve tabiki ekmek ile hazırlıklarımızı tamamlıyoruz. Burda öncelikle kamışın ucuna bir Zargana Topu bağlıyoruz. Top'un ucunada 80-90 metre civarında bir misina ekleyip ucunada 5 iğneyi kıbrıs şeklinde diziyoruz. Daha sonra ekmek veya hamuru iğnelere sığacak şekilde top haline getirip her iğneye tek tek monteliyoruz. Burda amaç iğneleri gizlemek ama uçları ekmeğin dışında kalacak şekilde... Bundan sonrası balıkların gelip ekmeklere atlamasına kalıyor. Görüldüğü üzere gayet pratik bir takım. Zaten kıbrısları kendiniz yapmayıp hazır aldığınızda kullanımı hep basit şekildedir. Yeterki başda da belirttiğimiz gibi Kefalleri bir araya toplayın.

Facebook Sayfamız Tweetle Google sayfamız Youtube Sayfamız