TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi
Kayalık Meralar İçin Hangi Olta Takımları Kullanılmalı?

Kayalık Meralar ve Olta Takımları

Amatör Balıkçılar için iş yapan Avlak Yeri bulmak, neredeyse altın bulmak kadar değerlidir. Sosyal medyada gösterilen av raporları altındaki yorumlarda ilk öncelik olarak balıkların nereden alındığı sorulur. Ardından da hangi takım ve hangi yem kullanıldığı merak edilir. Bu insanın yaşı kaç olursa olsun değişmeyecek bir durumdur. Bu yüzden bizde sizi bu konular hakkında bilgilendirmek istedik.

Sargozlar
Şeytan oltası hem basit hemde avcı bir takımdır. Genelde el oltası ile kullanılır. Böylece hem balıkların vuruşları anında hissedilip Tasmalama yapılabilir, hemde oltanın kontrolü daha iyi sağlanır.

Bilindiği üzere herhangi bir olta takımının kullanılması gereken bir hedef balığı birde merası vardır. Mesela kayalık alanlarda köstekli takımlar kullanılmaz. Kumluk alanlarda hedef Mırmır ise Gezer Kurşun kullanılarak yemlerin yatırılması gerekir gibi... Bu işi yıllarca yapmış bir ekip olarak tecrübelerimizi size aktarırken, bizden çok daha eski üstadlarımızında üstün bilgilerini sizlerle paylaşmaya gayret edicez. Çünkü balık avında kesin diye birşey yoktur. Akıntıların durumu, balıkların ruh hali ve birazda şans sizden yana olursa mutlaka bereketli avlar yapılacaktır.

 

Öncelikle kayalık meralardan bahsetmek istiyoruz. Yılın hemen hemen her ayı böyle alanlardan balık alınabilir. Çünkü dalgaların kayalar üzerinde oluşturduğu anaforlar balıkların yem bulması için güzel bir zemin oluşturur. Ayrıca Eşkina, Karagöz, Sargoz, Levrek, Hanos, Sinarit gibi balıklar göç etmeyip kaya diplerinde barındıklarından, uygun hava koşulları bulunduğunda avın bereketinde sınır olmaz. Fakat böyle yerlerde avlanmanın belli zorluklarıda vardır. Bunların başında takım kopartma sorunu gelir. Her ne kadar bunun önüne geçmek için belli başlı önlemler alınsada akıntıların etkisi, balıkların yakalandıktan sonraki hareketleri gibi faktörler hala takım kaybetmemize neden olabiliyor. Bu yüzden birazdan tarif edeceğimiz takımların yanında yedeklerinide götürmeniz avın sürekliliği açısından size fayda sağlar.

 

Kayalık olan Avlak Yeri için 2 çeşit olta takımı hazırlanır. Birincisi Şeytan oltası, ikincisi ise Şamandıralı takım. Tabi bunun dışında takım kullanılamaz diye bir durum yoktur. Ama takılma sorununu asgari düzeye indirmenin en basit yolları bu iki uygulamadan geçer.

Şeytan Oltası

Öncelikle bu takımı sadece kayalık alanlarda kullanırız diye bir kural yoktur. Ama yapısı gereği hafif kıstırmalar dışında kurşun takılmadığı için derin sularda kullanılmasını tavsiye etmiyoruz. Daha ziyade maksimum 7-8 metre derinliklerde ve akıntının yoğun olmadığı alanlarda tercih etmenizi öneriyoruz. Mesela liman mendirekleri, iskeleler gibi...

 

Şeytan oltası hem basit hemde avcı bir takımdır. Genelde el oltası ile kullanılır. Böylece hem balıkların vuruşları anında hissedilip Tasmalama yapılabilir, hemde oltanın kontrolü daha iyi sağlanır. Bunun içinde nispeten ince materyaller kullanırız. Mesela hayalet misina bu takımın vazgeçilmezidir. Yemin suyun altına doğru süzülerek gitmesi esnasında balığı ürkütecek herhangi bir şeyden sakınmamız gerekir. Bu nedenle 0,25mm civarında Florocarbon misina tercih etmeliyiz. İğnelerimiz ise yine ince yapılı ve çapraz olmalı. Hedef balıkların ağırlığına göre 4-10 arasında değişebilir. Çünkü Şeytan oltası İstavrit balığınıda yakalayabilir, 600 gr'lık Sargoz balığınıda. Bu nedenle dikkat edilecek noktanın takımın avcı olması için nispeten ince iğnelerin kullanılmasının gerektiğidir. Fırdöndü seçimide yine balıkların iriliklerine göre ayarlanır. Örneğin Çinekop için kullanılan küçük fırdöndüleri Lüfer avında kullanamayız. Bu nedenle sitemizdeki Fırdöndü Kullanımı bölümünü okuyabilirsiniz. Aşağıdaki şemada da nasıl bir takım yapmanız gerektiği ile ilgili 2 farklı örnek sunduk. Şimdi Şeytan Oltasının nerede ve nasıl kullanılması gerektiğinden bahsedelim.

Şeytan Oltası Nerelerde Kullanılır?

Bizim bu takımdan en çok faydalandığımız yer dalgaların kayalara vurarak köpük oluşturduğu alanlardır. Burada kaya oyuklarında yaşayan küçük canlıların dalgalar ve yoğun akıntıların yarattığı güçle suya düşerek ortaya çıkması birçok balık türününde o bölgede hazır beklemesini sağlar. Bunlar ekseriyetle Karagöz, Sargoz, Melanur, Granyöz, Hanos, İsparoz, İzmarit, Levrek ve derin kayalıklarsa Sinarit balıklarıdır. Kesinlikle balıklara görüntü vermeden oltamızı yemleyip suya atar ve ani Tasmalama ile avlarımızı gerçekleştiririz. Burda önemli olan iğnenin uçup gitmemesidir. Çünkü av nispeten dalgalı bir kıyıda gerçekleştiğinden, eğer yeterli ağırlık yoksa iğne istenilen bölgeye düşmeyebilir. Bunun için öncelikle yem seçimini belirlemekte fayda var. Eğer Akyem kullanacaksak, yemin ağırlığı ek kurşun ilave etmeye gerek bırakmayabilir. Ama Mamun, Boru Kurdu, Çağanos, Teke gibi yemler kullanıyorsak misinaya yerine göre 10-20 gr Kıstırma Kurşun eklenebilir. Eğer hedef balıklar İstavrit, Çinekop, İzmarit, Kefal türü balıklarsa 5-10 gr yeterli olacaktır. Çünkü bu balıklar süzülerek gelen yemlere bayılırlar ve hemen yutma eğilimine girerler. Bu balıklar için siyah çapraz sinek iğneler kullanmak faydalı olur. (9-12 no). Misina ise mümkün olduğu kadar ince seçilmeli ( 18-22 mm). Eğer avlarda Kasnak yerine Kamış kullanmak isterseniz ince kamışlar tercih edin. Mesela LRF Yönteminde kullanılanları idealdir. Böylece hem avcı yapıdan ödün verilmez, hemde yorulmadan av yapabilirsiniz.

Kayalık Meralarda Şamandıra Kullanımı

Kayalık olan Avlak Yerlerinde, birçok sebepden dolayı takımda kopmalar olduğundan bahsetmiştik. Bundan kurtulmanın bir diğer stilide Şamandıra kullanımıdır. Mantıklı olarak düşündüğümüzde dibe inen kurşun ve iğnelerin sadece kayalara takılmadığını görürüz. Bazı durumlarda yosun dallarına, Midye ve Kestanelere ve hatta ufak bir taş oyuğuna (Bakınız alt resim). Bunun sebebi hem kurşunun düştüğü yer, hemde boşluk almak veya akıntıların etkisiyle takımın yerde hareket etmesindendir. Yani takım yere sürtmeden direkt yukarı kalkarak gelirse haliyle takılmada yaşanmayacaktır. Bunun için bizde Şamandıra kullanırız. Suyun tahmini derinliğinin bilinmesi ve buna göre takımda Stopper kullanılması size avda büyük fayda sağlayacaktır. Şimdi gelin nasıl yapılması gerektiğini inceleyelim.

 

Şamandıralı takım yaparken ilk dikkat etmemiz gereken şey simetridir. Öyle ki doğal haldeyken Şamandıra görünür vaziyette durmalı ve vuruş anlarını size hissettirmelidir. Bunun için kurşun ağırlığını Şamandıradan daha hafif seçmeli ve Stopper aparıtını doğru şekilde kullanmalıyız. Buna göre yapılması gereken simetri şu şekildedir. 0,35 mm ana bedene önce Stoper sonra da 35-40 gr Şamandıra takılır. Şamandıranın altına bir klipsli fırdöndü ve suyun derinliğine göre beden bağlanır (derinlik 10 metre ise beden 8 metre civarında olur). Sonra beden altına Fırdöndü ve en altta 60 cm misina üzerine 2 köstek ve dipde 30gr kurşun. Kurşun eğer şamandıradan ağır olursa atım sonrası daha ileriye gider böylece şamandıra geride kalacağından simetri bozulur. Aşağıda bununla ilgili şemayı inceleyebilirsiniz.

 

Birde son zamanlarda piyasa sürülen Akıllı Şamandıra (Bobber with a Brain) var. Bu ürün sayesinde birçok ek materyalden kurtulmuş oluyorsunuz. Yani takımda ne bir boncuk ne bir stopper nede kıstırmaya gerek kalmıyor. Sadece Şamandıra, Kurşun ve İğne. "Bu nasıl oluyor" derseniz hemen anlatalım. Şimdi normalde oltayı suya attığımızda derinliğin ayarlanması ve yemlerin dik pozisyonda kalması için Stopper kullanırız. Ama bu her zaman lap diye olmaz. Oltanın boşluğunu almak zorlaşır, kurşun normalden daha ileri gider falan. Ama Akıllı şamandıra'da oltayı suya attığınızda derinlik kaç metre olursa olsun kurşun zemine değene kadar şamandıra yatık durur. Ne zamanki kurşun yere değer o zaman şamandıra içindeki su yeri dolar ve şamandıra oltanın boşluğunu alarak dik duruma gelir. Böylece hem yemlerin zemine yatarak kaybolması önlenir hemde atım sonrası uğraşmak zorunda kalmazsınız. Bazı arkadaşlar hassasiyet sorunu olduğunu belirtmişler ve kurşunsuz asla işe yaramayacağını söylemişler. Tabi aslında söyledikleri kısmen doğru ama bu takımın zaten kurşunsuz kullanılması öngörülmüyor. Ayrıca dibi taşlık ve yosunluk olan olan kıyı avlarında son derece kullanışlı olduğunu düşünüyoruz. Öyle bahsedildiği gibi hassasiyet sorunuda yok. Ama uzak atış yapılacak alanlarda bizde iyi iş yapacağını düşünmüyoruz. Bu nedenle sadece konumuz olan alanlarda kullanımını önerebiliriz.

Kıyıdan Raglou At-Çek Takımı

Takılmayan Kurşun Nasıl Olur?

Balık avında kayalık meralar ve taşlık sahillerden atılan oltalar genelde takılma ile sonlanır. Hele bazı bölgeler vardır ki balık yakalandığı anda ya iğnenin biri yada kurşun bir yere sıkışarak oltada olan balığı çekmenize imkan vermez. Sizde fazla dayanamayıp koparmak zorunda kalırsınız. Burada hem balık kaçar hemde civarda bulunan tüm balıklar ürkerek derinlere doğru çekilirler. Bu noktadan sonra ava 2 saat kadar ara vermek zorunda kalırsınız. Bunun önüne geçmek için yıllardır birçok taktik geliştirilmiş ve bazıları işe yaramaya başlamıştır. Şimdi bu taktiklere biz göz atalım.

Takılmayan Kurşun

Öncelikle eğer merada Şamandıra kullanılmayacaksa iğneyi teke düşürmek en güzelidir. Çünkü zaten balık yakalandığında iğne dolacak takılma sadece kurşunda yaşanacaktır. Bu yüzden aklımızı kurşunun takılmaması için ne yapılması gerektiğine çalıştırmalıyız. Kurşun genelde iki taş arasına girer ve bir daha kolay kolay çıkmaz. Bunun için kurşunu ya ek aparatlarla kalınlaştırmak yada zaten kalın olan birşeyin içine koymak gerekir. Mesela bizim çok denediğimiz ve başarısı yüksek olan kinder yumurta kabı. Birbirine geçmeli 2 parçadan oluşan kabın üst parçasını delip misinaya geçiriyoruz. Sonra kurşun olan dip kısma kadar getirip diğer parçasını japonla yapıştırarak sağlamlaştırıyoruz. Böylece kurşun yumurtanın içinde kalıyor ve takılma minimum seviyeye iniyor. Tabi handikaplarıda yok değil. Mesela kurşun daha sakin ve seri şekilde dibe giderken bu aparatla daha sesli ve nispeten yavaş dibe iniyor. Atılacak şeyin plastik olması sebebi ile atış mesafesinden 5-6 metre daha geriye düşüyor falan. Ama sonuç olarak takılmayı engelliyor. Sizde bu ve buna benzer aparatlarla bu sistemi uygulayabilirsiniz. Birde sol tarafta resmi görünen taş kurşun var. Bunu Övünç Dinç arkadaşımız akıl etmiş. Sahilden alınan yeter ağırlıkda taşları mengene yardımıyla delip içine fırdondü montelemiş. Tabi iki kaya arasına girerse takılabilir ama denizleri kurşunlardan temizlemek adına faydalı olabiliriz kanaatindeyiz.

 

Tüp Kurşun
Taş Kurşun

Birde henüz yeni yeni kullanılmaya başlanan Tüplü kurşunlardan bahsedelim. Bu ürünler uzun ince yapısıyla hem Surf avında hemde kayalık meralarda rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca içinde hava olması sebebiyle dibe süzülerek iner. Buda suya hızlıca çarpıp dibe çakılan ve balıkların ürkmesine sebep olan normal kurşunlardan daha avantajlıdır. 10 gr'dan 80 gr'a kadar çeşitleri bulunan tüplü kurşunlar fiyat olarakda cazipdir.

 

Bu bahsettiğimiz takılmayan kurşun çalışmaları kayalık alanlardan ziyade dibi kırmalık ve taşlık olan zeminler için daha uygundur. Eğer kayalık alanlarda avlanacaksanız Şeytan Oltası veya Şamandıralı takımlar başarı şansınızı artıracaktır.

 

Facebook Sayfamız Tweetle Google sayfamız Youtube Sayfamız