TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi
Hırsız İğne Nedir , Nerelerde Kullanılır?

Hırsız İğne ve Kullanım Alanları

Yaygınlaşan Balıkçılık sporunda avın başarısında katkıda bulunması için uygulanan bir başka taktikde takımları hırsız iğneli olarak tasarlamaktır. Bu sayede hem doğal yemler, hemde yapay sahtelerde Hırsız İğne kullanımı gün geçikçe artmaktadır.

Lüfer Sürüsü
Bir takımın Hırsız iğneye ihtiyaç duyması için balığın yeme olan saldırı şekli incelenir. Böylece en doğru yerde kullanımı sağlanmış olur.

Günümüzde artık çoğu iri balık için Hırsız İğne kullanılır. Bunların başında Lüfer, Sinarit, Levrek, Çupra, Palamut ve Mercan gelmektedir. Kısaca tanıtmak gerekirse, genelde kurşun altında bulunan iğnenin yetersiz görüldüğü düşünüldüğünde hemen altına nispeten daha küçük bir iğne monte edilir. Bazı durumlarda kısa köstekli tek iğneyede aynı isim verildiği görülür. İlerleyen bölümlerde tam olarak kullanım alanları ve nasıl yapıldığını sizlere ayrıntısıyla anlatıcaz.

 

Öncelikle şunu belirtmek gerekirki bir takımın Hırsız iğneye ihtiyaç duyması için yeme olan saldırı şekli incelenir. Mesela bütün balığı yem olarak takarken iğneyi canlı kalması için 2 dudak arasında geçiririz. Balık yeme saldırmış ama yemin alt kısmı gitmiş sadece kafası kalmıştır. Buna anlam verebilmek için 2 noktaya dikkat çekeriz. Ya avcı balık iğneyi görüyor ve ona göre davranıyor yada balık yeme direk arkadan saldırıyor. Artık Lüfer ve Sinarit gibi balıkların yeme arkadan yaklaştığını biliyoruz. Hatta ilerleyen bölümlerde silikon yemlere bile hırsız iğne bağlanması gerekliliği anlatıcaz. Her iki durumda da artık bir ek iğne ihtiyacının gerekli olduğu anlaşılır. Burda avı daha başarılı kılmak için birkaç yem daha normal şekilde feda edilip daha sonra hırsız iğne bağlanırsa bunu alışkanlık haline getirmiş balıklar için bereketli bir av süreci yaşayabilirsiniz. Bu sizin tercihinize kalmış. Ama bilinen gerçek şudur ki Hırsız İğne kullanımı bu noktada şart olmuştur. Peki hangi koşullarda bu uygulamayı kullanmamız gerekiyor?. Şimdi bunu inceleyelim.

Hırsız İğne için Takım Seçimi

Hırsız iğne artık her çeşit olta takımlarında kullanılmaya başlandı. Özellikle Karadeniz, Marmara ve Kuzey Ege'de Lüfer avında sıkça tercih ediliyor. Bilindiği gibi Lüfer diş yapısı itibari ile oltayı kesebilen bir balıktır. Bu nedenle avlarda genelde ya Zoka kullanılır yada takımlara Çelik Tel ilave edilir. Ama bizim önceliğimiz Zoka olacak.

 

Sitemizde Zoka kullanımı hakkında ayrı bir sayfa oluşturmuştuk. GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN... Burda Hırsızlı iğnelerin Zokalı takımlarda kullanımı üzerinde durucaz. Az önce belirttiğimiz gibi bazı balıklar güçlü diş yapılarıyla oltaları kesme potansiyeline sahiptir. Bu balıkların başında Lüfer gelir. Zaten Hırsızlı Zokalar çoğunluklada Lüfer avında kullanılır.Bunun nedeni sert yapıları sayesinde balığın dişlerine karşı koruyucu özellikte olmasındandır. Birde hırsız eklendimi takım tamamlanmış olur. Özellikle gece yapılan avlarda başarı oranı çok yüksektir diyebiliriz.

 

jig ignesi

Peki nasıl kullanıcaz?. İlk işimiz yem olarak ne seçeceğimiz. Genelde İstavrit kullanılır ama bizce Zargana veya İzmarit sert yapısı yüzünden daha caziptir. Bu yemleri öncelikle yaprak şeklinde kesip ana iğneye monteleriz. Ama yemin salınımında fazlalık olacağından hırsız iğneyide oraya gizleriz. Böylece Lüfer yemi ağızladığında yapılan Tasmalama ile Hırsız iğneyi damağa saplayabiliriz. Zaten bu yüzden alınan çoğu balıkda yakalanma sebebinin Hırsız olduğu görülür. Yem olarak İstavrit kullanılacaksa ve yakalanması gerekiyorsa 6-7 no iğnesi olan Pirçol Zoka kullanılabilir. Tabi bunda Hırsız İğneye gerek duyulmaz.

Mantarlı Takımda Hırsız İğne Kullanımı

Bu takımda yine Lüfer ve Sarıkanat avları için sık tercih edilir. Hatta geçmiş yıllarda çok bereketli avlar yapıldığına biliyoruz. Ama son yıllarda artan Gırgır ve Trol katliamları Lüfer ailesini büyük oranda azalttı. Günümüzde artık daha çok Zoka veya Kaşık ile av yapılsada, şimdi anlatacağımız mantarlı takımda hala sıkça kullanılmakta hatta çoğu av marketlerde 2 veya 3 hırsızlı olarak satılmaktadır.

 

Bu takımda Lüfer balığının misinayı kesmemesi için tel kullanılır. Ayrıca hırsız iğnenin bağlantısı ana iğne üzerinden gelmelidir. Genelde 0,30-0,35mm misinayı mantarın ortasında geçiririz. Ana iğnemiz 1/0-2/0 olurken hırsız iğneler nispeten daha küçüklerden seçilir. Burda daha önce de belirttiğimiz gibi balığın yeme atlamasına teşvik etmek amacıyla mantarın üstü aliminyum folyo ile sarılır. Zaten bunlar hazır satılırkende bu şekilde pazarlanır. Yem olarak genelde İstavrit veya İzmarit fletosu kullanılır. Zokalı avlarda olduğu gibi bu takımla av yaparkende Tasmalama anını kaçırmamak için oltayı boş bırakmamak gerekir. Gerisi artık balığı çekmeye kalmıştır. İlerleyen zamanlarda size video çekimleriyle bu takımları tek tek tanıtcaz. Bu yüzden bizi takip etmeye devam edin.

Hırsız Çinekop İğneleri

 

Silikon Yemlere Hırsız Bağlama

Zoka ve köstekli takımların dışında silikon yemlerede hırsız iğne bağlamak çok faydalıdır. Çünkü Lüfer silikona genelde arkadan saldırdığından, kuyruk kısmını tutarak kesmeye çalışır. Sizde o anda balığın yakalandığını sanıp oltayı çekme ihtiyacı hissedersiniz. Tabi ardındanda misina boşalarak sizi hayalkırıklığına uğratır. Bunun önüne geçmek için silikon yemin kuyruk kısmına bir hırsız iğne koymak avantajlı olacaktır. Bunun için yapılması gereken silikonun içindeki iğneyi çıkararak misinayı boş kalan delikden sokup kagasından çıkarmak ve daha sonra iki iğneyide altlı üstlü şekilde monteleyip tekrar yerine takmaktır. Böylece silikon kuyruğu yanında bir hırsız iğnemiz olur. Fakat burda dikkat etmemiz gereken nokta, iğnenin sahte balığın yüzüşünü engelemeyecek biçimde durmasını sağlamak. Eğer nispeten ince misina kullanılırsa bu mümkün olur.

Bu anlattığımız takımlar dışında köstekli olarak kullanılanlarada hırsız iğne takılacağını unutmayalım. Özellikle Sinarit, Palamut ve Trança avlarında bu şekil hırsızlı takımlar iyi iş görmektedir. Konunun başında da belirttiğimiz gibi atılan yemlerin iğne dışında kalan bölgeleri balıklar tarafından alındığı durumlarda hemen Hırsız İğne takviyesine gidiyoruz. Yukarda mesela bir örnek şema çizdik. Bu takım bu saydığımız balıkların tümü için kullanılabilir. Konu ile ilgili daha başka merak ettiğiniz durumlar olursa bize Facebook Adresimizden ulaşabilirsiniz.

Facebook Sayfamız Tweetle Google sayfamız Youtube Sayfamız