TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi
At-Çek (Spinning) Balık Avı Teknikleri

Kıyıdan Spin Avı

Son yıllarda bu av stili o kadar çok gelişti ki, neredeyse milyon dolarlık sektör haline geldi. Kendine has olta takımları, yüzlerce çeşit sahte yemler ( Rapala, Jig, Silikon, Raglou, Kaşık) ve aynı oranda artan kullanıcı potansiyeli... Artık hemen hemen her Amatör Balıkçının çantasında At-Çek ile ilgili materyaller bulunmaktadır.

Rapala Sahte
İlk başlarda tatlısu balıklarını kandırmak amacıyla üretilen doğal yem taklitlerinin, artık gelişen teknoloji ile denizlerde de kullanıldığını görebiliyoruz.

İlgi bu kadar büyük olunca haliyle bilgi kirliliğide o oranta artar. Sosyal medyada binlerce kişi o kadar çok tavsilerde bulunur ki bu işe yeni başlayanların kafaları çorbaya döner. Sonuçda da gereksiz şekilde sahte alımı yaşanır. Bir kişinin 15-20 adet sahteyle meraya geldiğine çok kere şahit olduk. Hatta çoğu kişi Facebook veya forumlarda aldığı malzemeleri elden çıkarmaya çalışır. Yani anlayacağınız oda dolusu oyuncağı olan çocukların hala daha fazlasını istemesi gibi bir durum oluşur ki bu hepimizin içgüdülerinde olan bir şeydir. Sonuç olarak Spin avını iyi bilenler için 5-6 çeşit sahte kullanacakları meraya göre yeterli olur. Bizde sizlere birazdan başarısını kanıtlamış sahtelerin genel özelliklerini ve hangi alanlarda kullanılacağını detaylı şekilde anlatıcaz. Ama ondan önce Spin Avı yaparken dikkat edilmesi gereken kurallar ve mera alanları üzerinde bilgi vermek istiyoruz.

 

At-Çek için Avlak Yeri araştırması yaparken genelde akıntıların kıyıya dik olarak geldiği alanları seçeriz. Buralar genelde iskele başları, dalgakıranların limanın giriş kısmına bakan tarafları, köprüler, burunların köpük veren kısımları, azmak önleri ve küçük kefallerin görüntü verdiği alanlar diyebiliriz. Bu meralarda hedef balığın konumu ve deniz hareketlerinin kestirilmesi yapacağınız avda size fayda sağlar. Böylece birçok çeşitliliği bulunan sahtelerden hangisinin seçileceği belirlenmiş olur. Burada başda da dediğimiz gibi birçok marka ve model vererek kafa karıştırmaya niyetimiz yok. Sonuçda Balık Avında ne zaman ne olacağı belli olmaz ama bilinen bir gerçek vardır ki denizin durumuna göre renk seçimi Spin avında işinize yarayabilir. Buna göre açık gümüş renkli sahteler bulanık sularda iş yaparken, gün ortasında ise koyu renkli sahteler kullanılır. İlerleyen bölümlerde bunları örneklerle açıklıcaz.

 

Şimdi sahtelerin kullanım çeşitliliği malum. Kuyruk sallayanı, dalıp çıkanı, düz geleni yani istediğiniz aksiyonu vererek kullanabiceğiniz çeşitlilik mevcut. Burada şu derinlikde bu yapılır, dalgalı havalarda şu sahte iş yapar diyerek ukalalık yapmaya gerek yok. Spin avının genel amacı hedef balığın doğal yemini taklit etmek üzerinedir. Buna göre aksiyon vererek balığı kandırmaya çalışırız. Burda yöntem sahteyi attıkdan sonra ne tür bir yol izleyebileceğimiz. Mesela genel olarak silikon sahtelerde 1 metre sarıp bırakır sonra sağa sola oynatarak çekeriz. Zig zag yapmak, biraz salıp yukarı doğru bir karış bir karış çekmek bırakmak yapılabilecek aksiyonlardır. Tabi bunları bu şekil yazarak anlayacağınızı beklemek yalnış olur. Bu nedenle aşağıdaki videoları izlemeniz, yada bu işi iyi yapan birinin yanında tecrübe etmeniz mutlaka öğrenmenizi sağlayacaktır. Bu nedenle sahteye aksiyon verme kısmını burada bitirip diğer konumuza geçelim.

Spin Avı için Takım Önerileri

Öncelikle At-Çek yaparken kullanacağınız malzemelerin uyumlu olması çok önemlidir. Bu uyum pahalı ürünlerden oluşur gibi bir düşünce var olsada bizim demek istediğimiz bu değildir. Kullanacağınız kamışın uzunluğu ve ağırlığı ile ona takacağınız makine ve misinanın tamamlayıcı özellikde olması gerekmekde. Kısaca av yaparken hem yorulmayıp hemde hedef yaptığınız balığın özelliklerine göre takım düzmeniz gerekir. Bunun için piyasada satışa sunulmuş yüzlerce marka ve model var. Buna göre biz Spin avına yeni başlayanların çok rahat kullanabileceği malzemeleri tanıtacağız.

 

kiyidan jig

İlk olarak Spin kamışlarla başlayalım. Kıyıdan yapılan At-Çek avlarda önemli olan 2 şey varsa birincisi kamışın hafifliği ikinciside atarıdır. Buna göre sizi yormayacak ve kıyıdan 30 metre civarı atabileceğiniz kamışlar seçmelisiniz. Gerçi biz size birkaç tavsiye vericez. Genel olarak 2,40 cm kamış boyu ideal olarak görülür. Bunun yanında 10-30 veya 10-40gr atarı olanlarda yine tercih sebebidir. Ayrıca kamışa esneklik sağlama bakımından gövdesi Karbon yapım malzeme avcıya büyük rahatlık sağlar. Böyle bir kamış için Okuma V Sistem ve Shamano markalarını tavsiye edebiliriz.

 

Eğer yukarda tavsiye ettiğimiz bir kamış türü seçerseniz buna göre de makine almanız gerekecek. Buna göre 40'lık boy olan 9+1 yada 5+1 bilyeli ve yüksek devirli olanları uyum açısından işinizi fazlasıyla görecektir. Bunun üzerine 0,30mm Florocarbon misina sardırmayıda unutmayın. Bu misinanın incesi daha makbuldur ama yeni başlayanlanlar için önermiyoruz.

 

Bu vermiş olduğumuz takımların fiyatları maalesef biraz pahalıdır. Şu an itibari ile (Ocak 2015) 350 tl civarlarında seyreder. Ama alındımı bir kere alınmalı mantığıyla yola çıkarsak yeni başlayanlar için en ideali bunlardır. Yoksa çok daha pahalı takımlarda kullanılmaktadır.

 

Bu malzemeleri aldınız diyelim. Artık iş insanı bir kara delik gibi içine çeken sahte seçimine gelir. Yukarda azda olsa ipuçları vermiştik. Şimdi ise denizlerimize göre kullanılması gereken sahte çeşitlerini inceleyelim. Öncelikle şunu bilmeliyiz ki seçilecek sahte hedef yapılan balığın kilosuna göre şekillilik gösterir. Eğer av için sert rapalalar kullanacaksak 1 kiloya kadar olan balıklar için 5-7 cm, 2, 2 buçuk kiloya varan balıklarada 7-10 cm arası sahteler seçilir. Eğer At-Çek için silikon yemler tercih edilecekse de kuyruk sallayan balık tipleri ile yılan balığı görünümlü olanlar kullanılır. Özellikle Levrek avında bu slikonlar, hem Sırtı avında hemde kıyıdan avlarda oldukça etkilidir. Tabi söylenmesi gereken belli başlı kurallarda var. Mesela geceleri parlak simli veya fosforlu olanlar etkili iken, havanın kapalı, suyunda bulanık göründüğü zamanlarda da daha ziyade açık renkli sahteler iş yapar. Burada tacrübenin de önemli olduğunu vurgulamak her halde yalnış olmaz. Buna göre aşağıda çantanızda bulunması gereken 5 sahteyi gösterdik. Bunun dışında dikkat etmeniz gereken diğer hususları ilerleyen bölümlerde detaylıca açıklıcaz.

 

Kendo Rapala
Lüfer Rapala
Silikon Raglou
Strike Pro Levrek
Gelibolu Sahtesi

 

At-Çek (Spinning) Avı için Sahte Seçimi

Konumuzun başında Spin avıyla ilgili çok fazla öneri verildiğini, bu yüzden de bu işe yeni başlayan Amatör Balıkçıların kafalarının çok karıştığını belirtmiştik. Bu yüzden size marka model vermeden, sadece kullanım amaçlarına uygun sahteler hakkında bilgi vericez. Mesela Silikon yemlerin takım ihtiyacı veya rapala kullanırken nelere dikkat edeceğiniz gibi... Bu şekilde Spin Avı için gerekli olan aparatların nasıl kullanılması gerektiğini öğrenmiş olacaksınız.

 

recai levrek

İlk olarak Silikon Raglou ile başlayalım. Fiyatları uygun, kullanım alanları geniş ve Levrek avı için belki de en ideal sahtedir. Her ne kadar balıkçılık camiasında Jig, Rapala kullanımı daha sık olsada bu Şamandıra kullanımının düşünülmemesinden kaynaklanır. Çünkü slikon yemler çok hafif olduklarından istenilen uzaklıklara atılamaz. Daha doğrusu ek ağırlıklar gerektirir. Bu nedenlede avcılar için nispeten ağır sahteler daha cazip görünür. Ama şu bir gerçek ki Levrekler Raglou yemleri çok severler. Bu nedenle çantanızda mutlaka bulundurmanızı öneriyoruz.

 

Silikon yemler için ağırlık olarak Şamandıra kullanılır. Bunun için uygun olanı ise küçük yada orta boy şeffaf şamandıralardır. Dikkat edilecek nokta ise yemin şamandıradan nispeten uzak olması. Bunun ölçüsü ise At-Çek yaparken oltayı kaldırdığınızda balığın hiçbiryere çarpmadan elinize ulaşarak size kolaylık sağladığı anlardır. Çoğu usta bunun kişinin boy ölçüsüyle doğru orantılı olması gerektiğini söyler. Zaten Spin avının amacı kendinizi yormayacak takımlarla av yapabilmenizdir.

 

Sİlikon Raglou kullanımının bir başka avantajıda sığ sularda da kullanılabiliyor olması. Bilirsiniz Levrek yeri geldiğinde en kıyıya kadar sokulabilir. Yeter ki ortamda gürültü patırtı ve görüntü olmasın. İşte böyle zamanlarda silikonlar çok iyi iş yapar. Hatta yine bu balıkların sık bulunduğu azmaklar ve mendirek önleride bu sahteleri rahatlıkla kullanabileceğiniz yerler. Yani kısacası şamandıra kullanmayı sorun etmiyorsanız, bu sahteler sizi pişman etmeyecektir. Son olarak şamandıra altına takılacak misinanın 0,25 mm olması ve silikonların denge bakımından sorunsuz olması gerektiğinide belirtelim.

Spin Avında Rapala Kullanımı

Spin avında Rapala seçimi yaparken marka ve model üzerinde durmak önemlidir fakat balığın hangi renk ve hangi doğal yem ile avlandığı bilmek daha da önemlidir. Buna görede alınacak sahteler belli olmuş olur. Bilindiği gibi artık balıkların renk pigmentlerine karşı duyarlı olduğu biliniyor. Bazı At-Çek ustalarıda zaten tecrübelerine dayanarak yeni başlayanlar için değerli bilgiler sunuyorlar. Bizde bu bilgiler ışığında ne tür sahteler kullanmanız gerektiğini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

 

Öncelikle Spin avında Kuzey Ege'deki ustaların bu işi çok iyi yaptıklarını söyleyebiliriz. Gelibolu gezimizde buna bizzat şahit olduk. Balıkçı tulumlarıyla kayalar üzerinden belli bir mesafe içeri girip kendi icatları olan GES (Gelibolu Sahtesi) ile muhteşem avlar yapıyorlar. Bu markanın diğer Rapala türlerinden farkı hem daha ağır hemde dalgalı sularda iyi aksiyon verilirse çok güzel iş yapıyor olması. Tabi bunu Çanakkale'de bilhassa Saroz Körfezi için söyleyebiliyoruz. Çünkü başka yerlerde hem biz denemedik hemde deneyenini görmedik. Ama bilinen bir gerçek var ki o bölgede bu sahte ile çok güzel Levrek alındığı. Aşağıda bununla ilgili videoları izleyebilirsiniz.

levrek sahteleri

Diğer Rapala modellerinde ise son zamanlarda öne çıkan birçok model ve marka var. Ama başda da dediğimiz gibi biz işin kullanım alanları ile ilgileniyoruz. Mesela yukarda bahsettiğimiz GES ürünleri ağırdır. Yani bıraktığınızda dibe dalar. Bu yüzden de sürekli aksiyon halinde bulunması gerekir. Bazı arkadaşlar sahtelerin dalar değerleriyle çok ilgilidirler. Çünkü biliyorsunuz birçok Rapala suüstü olarak kullanılır ama bazılarıda suyun bir 30-35 cm dibe dalmasını tercih ederler. Bu tabiki tecrübe ile alakalı. Yoksa burda 50 sayfa makalede yazsak birşey değişmez. Bu yüzden balıkların ilgisini çekecek sahtelerin genel görünümüne yoğunlaşmak daha mantıklıdır. Örneğin balıklar kendi boylarının çok altında balıklara çoğu zaman ilgi duymaz. Kendi iriliklerinde olanlara saldırmaz, büyüklerden ise korkarlar. Bu nedenle yakalamak istediğiniz balığın hedef kilosunu belirleyip sahteleri ona göre seçmek gerekir. Birde işin renk faktörü var. Burda şöyle bir soru sormak çok mantıklıdır. "Bir balık av olarak gördüğü yemlerin kokusunu duyabiliyorsa, neden sürekli sahtelere saldırıyor?". Çünkü sahtelerin bir kokusu yoktur. Hatta bazıları renksiz ve saydam halledirler. Bunun cevabı sudaki ışık pingmentlerinin balığa yansıması durumudur. Şöyle söyleyelim; kendinizi suyun altından yukarı doğru bakarken hayal edin. Bu durumda göreceğiniz renkler ışığın durumuna göre yanıltıcı olacaktır. Mesela tepede güneş varsa su altında çoğu cismi koyu renklerde görürüz. Bu ay olduğu zamanlar farklı, sabah güneş doğarkende daha farklıdır. Buna göre bir hesap yapıp av saatine göre sahte seçme şansımız olur. Yani kısaca karanlık veya bulanık yerlerde açık renkli, tercihen gümüş ve hatta simli olanları, gün ortasında güneş tepede iken ise koyu renkli sahteleri tercih ederiz. Eğer gece karanlığında olacaksanız fosfor renkli ve sarı tonlu rapala modellerini öneririz.

Aşağıda Levrek ve Lüfer için en iyi Rapala modellerinin anlatıldığı bir video yayınladık. Bu size mutlaka bir fikir verecektir.

At-Çek Teknikleri
at cek balik avi

Bilindiği üzere çoğu kimse için kıyıdan balık tutmak keyif işidir. Önce sakin bir Avlak Yeri seçilir. Sonra yavaş yavaş takımlar hazırlanır, ardındanda yemlenerek suya gönderilir. Bu noktadan sonra çaylar demlenir, bol bol sohbet edilir yada bir köşeye çekilinip kafa dinlenir. İşin bir başka boyutuda neredeyse tam tersi bir durum olan Spin Avıdır. Seri hareket edilir, durmadan At-Çek yapılır, vuruş yoksa sahteler değiştirilir. Bu hareketler yorulana kadar devam eder durur. Ama gel gelelim müthiş zevkli bir spordur.

 

Konunun başından beridir söylediğimiz üzere birbirine uyumlu takımlarımızı hazırladıkdan sonra iş bu sporu uygulamaya gelir. Bunun için her kullanım modeline göre özel üretilen sahteleri kullanırız. Bunlar ;

  • A) Suüstü Sahteleri: Suya atıldığında batmadan durduklarından bu ismi almışlardır. Genelde WTD aksiyonu ile kullanılır. Yani çekiş sırasında kamışımızı sağa sola oynatarak yapılan işlemdir.
  • B) Az Batan Sahteler: Bu tür sahtelerde hedef balığı suyun 20-30 cm altlarından almaya çalışırız. Kullanım saatleri genelde sabah suyundan sonra başlayıp ikindiye kadar devam edebilir.
  • C) Ortasu Sahteleri: Bu tür sahteleri genelde Akya ve Lüfer ailesi için kullanıyoruz. Orta sulara yakın olan İstavrit, Sardalya ve Gümüş balıkları ile beslenen bu türler için yine bu balıklara benzeyen sahteler kullanmak çok faydalı olacaktır.
  • D) Derinsu Sahteleri: Gagaları uzun olan nispeten ağır sahtelerdir. Hatta bazı durumlarda misinayada ağırlık eklenebilir. Amaç ise adı üstünde dipde yaşayan avcı balıkları yakalamaktır. Bunun için genelde birden derinleşen kaya önleri ve yalıları tercih ederiz. Yalnız dikkat edilmesi gereken husus aksiyon sırasında sahteyi taktırma olasılığının çok olması. Bunun dışında Sinarit, Kofana avları boğazlarda sık yapılmakadır.
  • C) Popper Sahteler: Bu sahtelerin amacı düz ağızlı ve gagasız olduklarından At-Çek sırasında suda şapırtılar oluşturarak avcı balıklardan kaçıyor izlenimi verirler. Daha doğrusu biz vereceğimiz aksiyonlarla sahteye bu izlenimi verdiriyoruz. Böylece cazip bir av gibi görünüyorlar. En verimli saatleri ise tüm suüstü sahtelerinde olduğu gibi sabah saatleridir.

Bu yukarda saydığımız tüm sahtelerin iş yapabilmesi için gerekli olan şey tabi ki aksiyondur. Bunlar bazı durumlarda Watch The Dog gibi bazı durumlarda hızlı çekip bırakmalar şeklinde, bazı durumlarda da kısa kısa durup ani kaçışlar üzerinde olmaktadır. Bunların nasıl yapılacağı burada yazılarak pek anlaşılacak bir şey olmadığından detaya girmeye gerek yok. Yukarıdaki videoyu izleyip yada usta bir Spin avcısını gözlemleyerek yavaş yavaş öğrenmek daha mantıklıdır. Zaten ilk balığı aldığınızda bir daha başka bir av stili yapmak isteyeceğinizi pek düşünemiyoruz.

Facebook Sayfamız Tweetle Google sayfamız Youtube Sayfamız