TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi
LRF Yöntemi İşe Yarıyor mu? (Light Rock Fishing)

LRF Yöntemi (Light Rock Fishing) Sahte Yem ile Balık Avı

Bu yöntem kiloluk balıkların peşinde koşmak yerine daha küçük balıkları sahte yemlerle kandırarak avlamak suretiyle yapılan , ilk Japonların uyguladığı son derece zevkli bir Balık Avı prensibidir.

LRF yöntemi
LRF avcılığı her sahte yemde olduğu gibi hareket gerektirir , makul fiyatlarla hazırlanmış olta takımları ile balık çıkan her bölgede rahatlıkla av yapabileceğiniz bu sisteme alışırsanız kolay kolay vazgeçemezsiniz...

Bu avlanma stilini ilk gördüğümde merak ettiğim tek şey "acaba bu sistemle kaç çeşit balık yakalayabilirim?" olmuştur. Gerçekten de Sahte Yem kullanılarak yapılan avlar benim her zaman ilgimi çekmiştir. Çünkü Amatör Balıkçılar olarak işimiz, adil şartlarda balık yakalamak ve yakaladıkçada o anın verdiği zevki doyasıya yaşamak olduğuna göre , bu av yönteminin de tam bizim isteklerimizi karşılayacak bir yöntem olduğunu anlamak zor değil. Biz normalde uzun kamışların ucuna taktığımız küçük sahte balıklarla barajlarda Tatlısu Levreği yakaladığımızdan,bu

sistemde fazla zorlanmayacağımı düşünsekde yanıldığımızı çok geçmeden anladık. Çünkü Lrf Yöntemi çok hafif kamış ve makineler kullanılarak yapılıyor ve aşina olmadığınız zamanlar çok zorlanıyorsunuz. Genelde 50-200 gr arası kurşunlar kullanılarak yapılar avların ardından bu tür bir ava geçmek tahmin edeceğiniz gibi oldukça zor. Bu nedenle ilk denemelerimiz başarısız olsada zamanla ilk balıklarımızı almaya başladık. Birazdan size vereceğimiz bilgilerle eminiz ki sizde bir kaç denemeden sonra büyük zevk almaya başlayacaksınız.

 

   LRF Yönteminin en sevilen yanı oltanıza ne tür bir balığın yakalanacağını bilmiyor oluşunuzdur. Mesela Hanos diye tabir edilen kaya balığını avlamak için kayaların arasına oltanızı atarsınız bir bakmışsınız ki Karagöz yakalamışsınız. İstavrit yakalamak istersiniz Levrek yakalarsınız. Bu yüzden gelecek balıkların size yapacağı sürprizlere hazır olun. Örneğin yaklaşın 15 gün önce arkadaşlarımız İzmir Karaburun tarafında bu yöntemle bolca Mırmır almışlar. Resimlerini alınca sizlerlede paylaşıcam. Ayrıca yakın zamanda gideceğimiz Avlak yerinden bizde deneyip size video yardımıyla göstereceğiz.

LRF Oltası Nasıl Olmalı?

   Balıkçılıkda değişik koşullara göre değişik olta takımları kullanılır. Mesela Surf Kamışlar , Spinler , Derin Su Takımları vs... LRF yönteminde de yine değişik sayılabilecek kendine has olta takım malzemeleri vardır. Yemler minik olarak tasarlanmıştır. 0,5 gr'dan başlayan Zoka , Silikon Kurtçuklar , birebir benzerlikde Teke ve Karides çeşitleri farklı kalite ve fiyatlarla biz Amatör Balıkçıların beğenisine sunulmuştur...

Yemler bu kadar küçük olunca haliyle Olta Takımlarıda ona göre şekillenir. Yemlerimizi yeterli mesafeye atmaya olanak sağlayacak kamış çeşitleri(ki bu kamışların bazıları 3000tl civarındadır) ve buna uygun devri yüksek makineler gereklidir. Tabi biz o kadar zengin olmadığımızdan orta yollu ama kaliteli takım seçeceğiz.

 

   Malzeme Seçimi : Öncelikle alacağız kamış esnek , hafif ve atarı yüksek bir yapıda olmalıdır. Mesela yeni başlıyorsanız 4-12 gr Spin Kamış sizin için yeterli olacaktır. Kamış bu kadar hafif ve küçük olunca makinede ona göre şekillenmeli. 2000-3000 arası makineler hafif olduğu için kamışla uyum sağlar ve av için ideal hale gelir. Misinanız ise ince ve Floroacarbon bir yapıda olmalıdır. Bu sayede takımınızı uzağa atmanız kolaylaşacak ve aynı zamanda avcı bir takıma sahip olmuş olacaksınız. Aşağıdaki videoda sizin için olması gereken LRF olta takımının detaylarını gösterdik. Marka olayına girmek istemiyoruz. Eminiz ki forum sitelerinde bu konuyla ilgili bilgi bulabilirsiniz.

LRF Jigler
LRF Sahte Yem Çeşitleri
LRF Silikon Balıklar
LRF Silikon Sahte
LRF Mini Jig

 

   İğne ve Yem Seçimi : Bu yöntemde en çok tercih edilen malzeme Jig Head diye tabir edilen minyatür Jiglerdir. Daha sonra türlü silikon çeşitleri karşımıza çıkar. Alttaki resimlerde göreceğiniz gibi her türlü Canlı yem benzeri silikonlar balıkları kandırıp yakalabilmek için üretilip satışa sunulmuştur. Mesela bizin kullandığımız minik Karides taklidi silikonlar iyi iş yapıyorlar. Bunlara isterseniz Kıstırma Kurşun ya da iki yanı delikli kurşunlar ilave ederek değişik kombinasyonlar yapabilirsiniz. Tabi sahte yem seçimleri öncelikle alacağınız Jig Head modeline uygun olacak. Dikkat etmeniz gereken ufak çaplı sahteler kullanacağınızdan alacağınız Jig Headlerde ona göre seçilmelidir ve daha sonra ince kamış ve hafif makine uyumunuda unutmayacaksınız. Aksi takdirde buna LRF Yöntemi demek yanlış olacaktır.

LRF Avlak Yeri Tavsiyesi

LRF Yönteminin en güzel yanı her yerde av yapabilme potansiyelinin olmasıdır. Mesela yakınınıda bir liman olsun , bir kıyı şeridi , ön tarafı

derin iskeleler , göl ve barajlar vs. Bizim size tavsiye edeceğimiz yerler hafif kırma taşlık kumluk yerler ve suyun altındaki yüksek kayaların aralarındaki boşluklar. Önemli olan av yaparken balıkları ürkütmemektir. Hedef yaptığınız balığın yerine göre yemini salın ve oltanızla ufak ufak yukarı aşağı sağa sola oynatarak yemi balık için cazibeli hale getirin. Unutmayın çok dikkatli ve sabırlı olacaksınız. Bu bir balık kandırma işidir. Eğer ilk balığınızı yakalabilirseniz bu av stilininden kolay kolay vazgeçemeyeceksiniz. Aşağıdaki videoda bu işi artık yemiş yutmuş bir arkadaşımızın yaptığı LRF avlarını izleyeceksiniz. Videoda da görüldüğü gibi aksiyonu bol , andralini yüksek bir balık avı stili.

Facebook Sayfamız Tweetle Google sayfamız Youtube Sayfamız