TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi
Olta Takımlarında Fırdöndü (Fırıldak) Kullanımı

Fırdöndüler (Fırıldaklar)

Fırdöndü , olta takımı içindeki bağları birleştiren , belirli güç etmenlerine karşı kendi ekseninde dönebilen çivi bedenleridir. Çok değişik tipde modelleri bulunsada özellikleri hep sabit kalır. Genel kullanımı üstteki halkaya bedenin , alttaki halkayada misinanın bağlanması üzerinedir.

Gezer Kurşun kullanımında Fırdöndü (Fırıldak) önemlidir.Çünkü normal şartlarda karışması muhtemel olan misinayı , uygun Fırdöndü bağlayarak engelleyebilirsiniz. Hem böylece düğüm zarar görmez ve oltanıza iri bir balık geldiğinde darbeye karşı dayanıklı kalır.

Balık avına giderken yanınıza aldığınız olta takımı belirli metaryellerle belirli bir düzen içinde birleştirilmiş ve gelişmiş teknoloji ile her yeni günde çeşit çeşit modelleri üretilen bir hal almıştır. Bir Amatör Balıkçı olarak sizinde oltanın kullanım özelliklerini bilerek gerekli parçaları usulüne uygun bir şekilde monde edebilmelisiniz. Bu yüzden fırdöndüler bu noktada önem teşkil eder. Çünkü yapısı gereği devamlı dönme eğiliminde olduğundan yalnış kullanımı misinaların bükülmesine ,kıvrılmasına ve gam yapmasına neden olarak tam balık avının ortasında sizi uğraştıracak ve gereksiz vakit kayıplarına yol açacaktır.Bu nedenle Fırdöndünün ne için üretildiğe dikkat ederek ona göre kullanımı sağlanmalı. Şimdi sizlere bu materyali nasıl kullanacağınıza dair az da olsa bilgilendirelim.

 

   Öncelikle fırdöndünün birincil amacı suda oluşacak dalga hareketleri veya tutulan balığın çırpınarak verdiği hayat mücadelesinden doğan

dönmeleri engellemek üzerinedir. Çünkü bu gibi olumsuz durumlarda Fırdöndü kendi ekseninde dönerek dışarıdan gelecek olumsuz durumları düzeltmek için çalışır. Bu yüzden de en küçük bir baskıya dahi ayak uydurabilen fırdöndü, biz Amatör Balıkçılar için en iyi Fırdöndüdür. Fakat çoğu balıkçı arkadaşımız onlarca ebat ve çeşitlilikdeki bu materyalleri alırken incelemez. Gördüğü her Fırdöndüyü takımına monte eder. Hatta bazıları bunları ağırlık niyetine bile kullanır. Oysa ki üreticiler piyasaya sundukları her bir modeli olta düzeneğinde belli bir amaca hizmet etsin diye üretir. Bunlar hedef yaptığınız balık, kullanacağınız Meralar ve doğanın durumuna göre şekillenir. Eğer ki siz de bunların kullanımına hakim olursanız mutlaka büyük faydalarını göreceksiniz. Diğer türlü kullanımlar size zarardan başka birşey getirmez.

Fırdöndü Kullanımı ve Çeşitleri

   Üstteki tabloda Olta İğnesi gibi sıralanan Fırdöndü tablosunu görüyorsunuz. Tabloyu inceledikden sonra size hangisi daha faydalı olabilir açıklayalım.Öncelikle üç kollu olanından başlayalım.Usta balıkçılar bu parçayı çoğunlukla Paragate(Paragat) ve dip sürtmeleri için kullanırlar

Çünkü bu gibi takımlarda 3 ayrı güç unsuru bulunduğundan bunu karşılamak üçlü fırdöndüye kalmıştır. Çünkü birine olta diğerine beden ötekinede Kurşun bağlanarak takımın yapımı tamamlanmış olur. Böylece oltayı etkileyecek baskı bir ölçüde dengelenmiş hale gelir. Fakat malzemenin kaliteli olması burada önemlidir. Çünkü bu parçaların sık sık kırıldığıda bilinen bir gerçek. Özellikle satın alırken bağlantı yerlerine dikkat edip öyle alın. Çünkü genellikle orada ki sarı maden hataları(mesela çatlaklar) fırdöndünün belli bir ağırlıkda hemen kırılmasına yol açar. Mutlaka kaliteli mazeme kullanın. Son dönemde hiç gam yaptırmayan son derece hassas ürünler piyasaya çıktı. Plastik yataklı olan bu ürün grubu pahalı olmasına rağmen son derece kullanışlıdır. Sağ taraftaki videoda fırdöndü kullanımı ve çeşitleri hakkında bilgileri izlemenizi öneririz. Böylece Fırdöndü konusunu daha iyi anlamış olacaksınız... Sonuç olarak Fırdöndüler gelişigüzel olta takımlarına monte edilmemeli. İyice mantık yürütüp ona göre kullanılmalı veya yardım alınmalıdır.

 

   Oltaya Göre Fırdöndü Seçimi : Oltanıza Fırdöndü koyacaksanız takımda neler kullandığınızı göz önüne alın. Mesela Gezer Kurşun tercih ederseniz mutlaka altına 1-2 numara Fırdöndü takın. Çünkü bu tip takımlarda Misinanın karışması muhtemeldir. Aynı zamanda düğümde zarar görmez böylece iyi bir balıkda denge sağlanmış olur. Misinanın gam yapmasıda başımıza sık sık gelen bir durumdur. Bilinçsiz Fırdöndü kullanımı bunun önüne geçemez. Bizim size tavsiyemiz gamı engellemek için Bilyeli Fırdöndü kullanmanızdır.Bu materyal size oldukça fayda sağlar.Yalnız oltanızı çekerken fırdöndünün yüzükden geçmesine mani olmanız lazım.Çünkü bu durum oltanıza zarar verebilir.Kösteklerde ise Fırdöndü kullanacaksanız üçlü olanlarını tercih edin.Kösteği delikden geçirdikden sonra bir kaç düğüm ve arkasına Stopper koyarak sabitlerseniz misinanız kolayca dönecek ve yüksek performans verecektir.Çünkü bilinmelidir ki Köstek misinası kendi ve beden etrafında dönmezse gam sorunuda doğal olarak olmayacaktır. Bu konuyu iyice anlamanız için hangi balık için hangi olta bölümümüzü ziyaret edin.

 

Fırdöndü Numaralandırılması
Fırdöndü Numaralandırılması 2
Bilyeli Boncuklu Fırdöndü
Klipsli Fırdöndü
Fırdöndü Çeşitleri
Facebook Sayfamız Tweetle Google sayfamız Youtube Sayfamız