TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi
Lüfer Avında Zokalı Takımlar ve Kullanımı

Pişkova ve Ovala Zokaları

Bilindiği üzere mevsimi geldiğinde özellikle Kuzey Ege, Boğazlar ve Marmara'da yoğun şekile Lüfer avları yapılır. İstanbul'da bazıları bunu para için yaparken, bazılarıda stresten uzaklaşma yolu olarak meralardaki yerlerini alır. Gerçi oluşan kalabalıklar bazen insanı daha fazla strese sokar o ayrı. Sonuçda huzur bulunmak istenilen ortamda huzursuzluklar oluşması asla kabul edilemeyecek bir durumdur. Bakıldığında Lüfer ailesi gezici balıklardır ve birbirine benzeyen her merada bulunabilir. Birazdan olta takımını tanıtırken balığın nasıl bulunabileceğinede değinmiş olacağız.

Lüfer Sürüsü
Gidilecek merada Lüfer olup olmadığı çıplak gözle anlaşılmaz. Bunun için yapmanız gereken şey yanınıza bir tüylü çapari alıp sabah ezanından sonra Avlak yerinde hazır bulunmanızdır.

Sitemizde daha önce zokalar hakkında tefarruatlı bir sayfa oluşturmuştuk. Görmek İçin Tıklayın... Orada daha çok zokaların yapımı ve kullanımı üzerinde durmuştuk. Burada ise Lüfer avında çok başarılı işlere imza atan ve birçok balıkçının vazgeçemediği Pişkova ve Ovala zokaları üzerinde yoğunlaşıcaz.

 

Öncelikle hedef balık Lüfer olduğuna göre kullanılacak takımlarında sağlam yapılarda olması gerekir. Bunun için misinalara sık olarak çelik tel monte edilip, uçlarınada Uzun Pala iğneler takılır. Bazı zamanlar gelirki bunlar bile işe yaramaz ve takımlara Kolçak yada Hırsız İğne takviyesi bile gerekebilir. Bunu hem Uzun Olta yapımında hemde Kaşık ile avlanırken sıkça görüyoruz. Bunlarında yanında özellikle boğazda kullanılan bir materyal vardır ki, oda zokalardır. Birçok balıkda özellikle Pirçol ile başarılı avlar yapılırken, özellikle kış aylarına yaklaşırken iyice irileşen Lüfer balığının avında daha sağlam yapıdaki Pişkova veya Ovala kullanımı avcıya büyük avantajlar sağlamaktadır. Bu zokalar hem balığın kesici dişlerinden takımı korur, hemde diğerlerine göre daha ağırdır. (Pirçol 10gr ise Pişkova 20gr gibi). Tabi takım ağırlaştıkça kullanılan misina ve fırdöndülerde aynı orada kalınlaşır. Buna birde ek olarak meradaki akıntı ve derinlik faktörlerininde yapılacak seçimlerde değişikliğe gidilmesine etken olacağını belirtelim. İlerleyen bölümlerde zaten size detaylıca açıklıcaz.

Lüfer İçin Avlak Yeri Seçimi

Lüfer avı için özellikle İstanbul'da işlek meraların ne kadar kalabalık olduğunu herhalde söylemeye gerek yok. İnsanların av için hep sabit yerleri seçiyor olmasıda bunda en büyük etken. Halbuki bu balıkların benzer her merada bulunabileceğini çoğu zaman unutuyoruz. Gerçi aynı anda suya atılan yemlerin devir daimi özellikle İstavrit sürülerini bir noktada topladığı doğrudur ama yapacağı avla huzur bulmak isteyen bir balıkçıyı daha çok strese sokmakda pek akıl karı değildir. Bu nedenle nispeten sakin yerler seçmek daha mantıklıdır. Fakat burada da akla gelecek ilk soru suda Lüfer olup olmadığıdır.

 

Gidilecek merada Lüfer olup olmadığı çıplak gözle anlaşılmaz. Bunun için yapmanız gereken şey yanınıza bir tüylü çapari alıp sabah ezanından sonra Avlak yerinde hazır bulunmanızdır. Daha sonra çapari suya atılıp Lüfer ailesinin potansiyel yemleri olan İstavrit, Gümüş vb. gibi balıkların avına girişilir. Gelen balıklardan en az ikisinin kafadan aşağısı yok ise burada hem Lüfer olduğunu anlarsınız, hemde o gün için hangi yem ile beslendiği çözmüş olursunuz. Bir taşla iki kuş vurmak gibi... Bu noktadan sonrada Tüylü Çapari ile yakaladığınız mesela İstavrit balığını hemen zokaya takarak Lüfer avına girişebilirsiniz. Burada 2 noktaya dikkat çekmek gerekir. Birincisi bu balığın asla tek yem ile yakalanmasının garanti olmadığıdır. Mesela Lüferin en sevdiği yem olan İzmarit balığının bile gün gelir taliplisi olmaz. Çünkü o esnada sürü Gümüş yada İstavrit ile besleniyor olabilir. Bu nedenle tek tip Akyem ile avlanmanızı önermiyoruz. Yakalanması bol olduğundan daha kolay olan İstavrit ve Gümüş ile ava başlanıp, bunlardan verim alınamazsa hemen yedekde tutulan Zargana ve İzmarit ile ava devam edilmesini tavsiye ediyoruz. Tabi İzmarit tüylü ile değilde Yemli Çapari ile yakalanır. Bu yüzden iğnelere İstavrit'i küçük küçük kesip takabilirsiniz. ( Midye varsa daha güzeldir). İkinci dikkat edilmesi gereken noktada, eğer sandal ile avlanıyorsanız Kerteriz alınmasıdır. Lüfer balığının çıkabileceği nokta ilk atılan zokaya yapılacak güçlü vuruşlar sonrası alınmalı ve akıntı iyi hesaplanıp balıkları ürkütmeyecek şekilde demir atılmalıdır. Bu genelde 8 ila 14 kulaç arası bir derinliktirki, deniz durgunsa daha derin bölgeye, yok eğer çalkantılı ve bulanıksa nispeten sığ olan bölge tercih edilmelidir. Amaç sürüyü ürkütmeden en bereketli avın yapılmasını sağlamak.

 

Eğer sürü iyi idare edilebilirse Pişkova ile müthiş bir av yapılması içten bile değildir. Ardarda gelen balıkların bolluğu özellikle bu işe yeni başlayan birini Lüfer balığının aptal bir balık olduğu yönünde düşündürtebilir. Hatta Egeden gelip avda bulunan herkes balığı Gopez ile bile kıyaslayabilirler. Çünkü Ege'de Gopez için "boş iğneye bile atlar kanısı" oluşmuştur. Halbuki Lüfer son derece kurnaz ama daha çok korkusuz ve kendine güvenen bir balıktır. Yani birçok Ege balığı gibi (Çupra, Minekop) yeme ürkek yaklaşmazlar. Çoğu zamanda olta kopardıklarından Zokanın sağlam yapıda olması sayesinde avın devamlılığı sağlanabilir.

Pişkova'ya Hırsız İğne Bağlanması
Hırsızlı Lüfer Zokası

Lüfer avı sırasında Akyemler bazen sadece kafa olarak geri gelirler. Bu genelde İsravrit, Gümüş vb. yemlerin iğneye bütün olarak takıldığı zamanlar gerçekleşir. Yeme arkadan sertçe saldıran balık, keskin dişleriyle yemin yarısını koparır ve yakalanmadan devam eder. Bu balıkçıların başına birçok kez geldiğinden olacak ki, zokaya hemen bir Hırsız İğne monte edilir. Halbuki Zoka kendi başına her zaman daha bereketli avlar verir ve normalde de Hırsız İğneye ihtiyaç duymaz. Yani ortada bir terslik olduğu düşünülmeli ve hemen takım kontrol edilmelidir. Mesela Lüfer beden misinasını veya düzgün takılmayan yem yüzünden iğneyi farkedip ürkmüş olabilir. Bunları iyi süzemeyip hemen Hırsız İğne monteleme işine gidiyoruz. Hatta bazı arkadaşlar ikinci bir zoka bağlamaya bile yelteniyorlar. Bu çoğu yönden hatadır. Zaten ilk başka takımlar birbirine dolanır. Daha sonra balıklar ürküp topyekun kaçabilir. Bu nedenle bu uygulamadan kesinlikle kaçınılması gerekir. Ama Hırsız iğneye sakın takmayın demek yalnış olacaktır. Çünkü Ege'de de Sinarit için aynı uygulama başarılı sonuçlar veriyor ama Sinarit ile Lüfer apayrı balıklar olduğundan aynı sonuçları beklemek doğru olmayacaktır.

Takım Nasıl Olmalı?

Son olarak Zoka kullanılan takımın nasıl olması gerektiğinden bahsedelim. Pişkova ve Ovala nispeten dalgalı ve akıntılı sularda kullanıldığından eklenecek misinalarda o oranda kalın olması gerekir. Yani yoğun akıntılı suda bu zokaların en ağırları seçilip, misinalarda bu ağırlıklara göre 0,35mm ile 0,50mm arası seçilmelidir. Genelde bizim kullandığımız 0,40mm'dir. Zaten bu zokalar için döküm sırasında özel bir denge sağlanır. Bu sayede balığı saldırısı sırasında iğne damağa rahatça saplanacaktır. Bir diğer noktada zokaların gündüz verimli olduğu, gece fazla çalışmadığıdır. Birde iyice parlatırsanız av için herşey hazır demektir. Aşağıda balıkçı kardeşlerin Levrek sandığı bir Lüfer avı videosu paylaştık. Balıkdan çıkan iğnelere dikkatinizi çekmek istiyorum.

Facebook Sayfamız Tweetle Google sayfamız Youtube Sayfamız