TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi
Denizlerde Hangi Hava Balık Yapar?

Balık Avına Rüzgarın Etkisi

Balık avına merak sarmış olan herkes bilir ki, bu işin içinde çok fazla dedikodu vardır. Arkadaş ortamında veya sosyal medyada o kadar çok soru sorulurki zaten cevap vermeyi çok seven bir millet olarak, birgün başımıza gelen bir olayı sanki balıkçılıkda kuralmış gibi karşımızdaki ilgiliye açıklama gereği hissederiz. Buda ortamda çok fazla bilgi kirliliği yaratarak, yeni başlayanların yalnış yönde ilerlemesini sağlar. Bu nedenle böyle bir makale yazma gereği hissettik.

Dalgalar
Kanlıca ile Emirgan boğazın dar olan kısmının iki yakasında karşılıklı olarak dururlar. Burada rüzgar Kanlıca kıyılarından Emirgan'a doğru eserse, her iki bölgenin balık durumu farklılık gösterecektir.

Öncelikle şunu kabul etmek gerekir ki, balık avına giderken merada balık çıkacağının asla bir garantisi olamaz. 1 saat önce çok güzel av veren yer, anında bir tıklama dahi alınmayacak şekilde kuraklığa girebilir. Böyle bir durumla karşılaşan balıkçıda meranın kısır olduğunu düşünüp kendince yorum yapar ve bir daha da oraya uğramaz. Halbuki Avlak Yeri seçimi doğru ama zamanlaması yalnıştır. Ayrıca Balık Avı yapılırken uyulması gereken şartlarada uymamış olabilir. Bu nedenle bir süre önce balık çıkan bir yerde balığın birden kesilmesinin sebepleri nelerdir onu bilmek gerekir. Buna göre ;

  • A) Balıklar Ürkmüş Olabilir : Balıkların yemlenme sırasında kendilerini emniyette hissetmeleri gerekir. Eğer bir nedenden dolayı ürkmüşlerse hemen o ortamı terkederler.
  • B) Akıntı Yön Değiştirmiştir : Balıkların sudaki hareketlerine genelde akıntılar yön verir. Belli bir yöne doğru yol yapmış olan akıntıların yerlerini iyi bilen balıkçılar, kanal adı verdikleri böyle kerterizlerde bereketli avlar yaparlar.
  • C) Gezenti Balıklardır : Bilindiği gibi çoğu balık sürüyle gezer. Bu nedenle sürünün başını çekenler hareket haline girerlerse arkadakiler asla başka şeylerle ilgilenmeyerek peşlerine takılır.
  • D) Ses ve Görüntüye Dikkat : Balıkların kıyılamaya gelmesi için ortamın bakir kalması çok önemlidir. Eğer çok ses çıkarıp ve balıklarada görüntü veriyorsanız balıklar yemlerinize yanaşmayacaklardır.
  • D) Deniz Sakinse Yemleme Yapın : Denizde oluşan dalgalar balıklar için kendilerine doğal yem sağlaması açısından önemlidir. Eğer merada deniz sakinse oraya balık gelmesi pek mümkün olmaz. Bu nedenle ses ve görüntü vermeden Mazmoz yapabilirseniz balık alma şansınız çok artacaktır.

 

Bu yukarda sıralamış olduğumuz nedenler, merada balıkların gelmesi için gerekli olan doğal şartların (yem,barınak) var olduğu düşünülerek yapıldı. Bunun dışında bazı bölgeler hakikaten kuraktır ve balıklar o bölgeye gelmek için bir neden bulamazlar.

 

Sonuç olarak bir yerde balığın var olması için, ona o imkanı sağlayacak şartların oluşması gerekir. Bunu biz insanlar olarak sağlayamıyorsak doğa devreye girer ve rüzgar, akıntı, anafor ve sızıntılar yaratarak bir şekilde doğal yemleri balıklara sunar. Bizde balıkçılar olarak o esnada orada elimizde olta hazır bekleyerek bereketli bir av yapabilmiş oluruz. Bu noktada aklımıza şöyle bir soru gelir; "böyle bir anı yakalamak için ne yapmalıyız?".

 

Bu sorunun cevabı aslında şu ana kadar anlattıklarımızın içinde gizlidir. Rüzgar ve akıntıların denizde almış olduğu yön bizim balıklara nasıl ulaşacağımızın bir anahtarı gibi duruyor. Ayrıca dalgaların sualtı kayalıkları ve burunlarda yarattığı anaforlar ile akıntıların ters akıntılarla çarpıştığı alanlardaki hareketlilikler doğal yemleri açığa çıkaracağından tamda böyle yerleri bulmamız gerektiğini bize gösteriyor. Ülkemiz denizlerinde böyle meraların bol olduğunu düşünürsek, balık avlamak için dedikodulara uymak gibi bir zorunluluğumuz yok. Sadece doğru zamanda doğru yerde olmamız gerekiyor. Sitemizde Avlak Yerleri tanıtırken bu gibi oluşumların nerelerde bulunabileceğini resim ve haritalarla gösterdik. Ayrıca Balık Yakalama Teknikleri bölümümüzde zokalı takımlarla, köstekli takımların kullanım alanlarının tamda bu konunun anlatıldığı kısımlardan oluşmasıda ayrıca burda anlatmamızın yersiz olduğunu gösteriyor. İsterseniz o konuları bir gözden geçirip daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Şimdi biz temel olarak kabul görmüş bazı ayrıntıları sizlerle paylaşalım.

Hava Durumuna Göre Mera Seçimi

Havanın durumu ne olursa olsun balık avında esas olan şey Avlak Yerinin durumudur. Mesela havanın 4-6 knot poyraz estiğini varsayalım. Bu rüzgarın etkisi her meraya göre farklılık gösterecektir. Bunun en büyük kanıtı İstanbul boğazında yapılan avlarda görülür. Örneğin Kanlıca ile Emirgan boğazın dar olan kısmının iki yakasında karşılıklı olarak dururlar. Burada rüzgar Kanlıca kıyılarından Emirgan'a doğru eserse, her iki bölgenin balık durumu farklılık gösterecektir. Çünkü akıntı balıkları emirgana doğru sürecek, dolayısıyla Kanlıca'da avlar kısmen bereketsiz geçecektir. Aynı şey ülkemizin birçok yerinde olabilir. Bunun tabiki nedenleri var. Öncelikle dalgaların kayalara sert şekilde vuruşu oyuklarda barınan doğal yemleri suya düşürürken, bıraktığı köpükde balığın su üstüne yakın kısma kadar çıkmasını sağlar. Ege'de bu şekilde bir çok balık türünü kurşunsuz tek iğneli takımlarla avlayabiliyorlar. Aynı şeyi boğazda Çapari kullanarak İstavrit ve Çinekop içinde yapan çok. Başımıza gelen bir olayı daha anlatalım. Çanakkale ziyaretimizde merkezde av yaparken bazı balıkçı üstadlar bize havanın ters estiğini bu nedenle balıkların burada değilde karşıda bulunan Kilitbahir'de bol olacağını söylediler. Bizde feribotla karşıya geçip kayalık civarlarından bol miktarda İstavrit ve Çinekop çıktığını gördük. Bunu anlatmamızın iki nedeni var. Birincisi dediğimiz gibi rüzgarların her merada aynı etkiyi göstermemesi ikinciside bu işlerde tecrübenin ne kadar önemli olduğu. Buna ek olarak şunuda belirtmek gerekir. Avlak Yerine gittiğinizde su ne kadar sakinse balıkda o oranda az olur. Ne kadar çalkantılı ise o kadarda verimli olur. Herşey hep dediğimiz gibi normalde iyi saklanan yemlerin denizdeki hareketlilik ile orta çıkarak balıkları kendine çekmesindedir. Bu nedenle havanın poyraz olduğu zamanlarda bazı meraların iyi balık yaptığı bir gerçeksede, lodos olduğu zamanlar başka bir meranın iş yaptığıda bir o kadar gerçektir. Herşey gitmek istediğiniz meranın konumu ile alakalıdır. Sitemizin bir çok yerinde bu şekil Avlak yerlerini sizlere tanıttık.

 

Son olarak "yağmurdan sonra deniz güzel balık yapar" geyiğinin aslını açıklayalım. Bilindiği gibi çoğu balık türü toprak kokusunu çok sever. Başta Kefal, Levrek, İzmarit, Karagöz gibi balıkları sayabiliriz. Bu nedenle yoğun yağan yağmur sonrası bazı bölgelerde su toprakla beraber denize karışır. Böylece karadan denize toprakla beraber gelen canlılarda balıklara yem olmaktan kurtulamazlar. Bunu defalarca tecrübe eden balıkçılarda bu deyimi gündeme getirmiştir. Tabi bu başda da dediğimiz gibi meranın konumuna göre belirlenir.

 

Denizlerimizde doğa şartlarını kullanarak daha birçok av yapılabilecek durumlar vardır. Konunun başındada belirttiğimiz gibi akıntıların ters akıntılarla çarpışmaları, yoğun akıntıların sualtı kayalarında yarattığı hareketlilik, yeraltı sızıntıları vs. Bunlar başka bir makalenin konusu olduğundan burada anlatmaya gerek görmedik. Siz burada verdiğimiz bilgiler ışığında doğru bir yöne giderseniz eminiz ki balık avlarınızda o derece bereketli olacaktır. Zaten sitemizde bu konular hakkında yeterli bilgiler mevcut.

Facebook Sayfamız Tweetle Google sayfamız Youtube Sayfamız