TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi
Mığrı Balığı, Mığrı İnsana Saldırır mı?

Mığrı'yı Tanıyalım (Conger Conger)

Bazı bölgelerde deniz kuzusuda denilen derisi çok kalın bir yılan balığıdır. Çoğu zaman Müren ile karıştırılsada aslında her ikisi arasında büyük farklar görülür. Yabancı dilde genelde Conger Conger diye bilinen Mığrı, karakter bakımından oldukça uysal bir canlıdır.

Mığrı BAlığı
İlk başlarda tatlısu balıklarını kandırmak amacıyla üretilen doğal yem taklitlerinin, artık gelişen teknoloji ile denizlerde de kullanıldığını görebiliyoruz.

Gündüzleri kaya oyuklarında saklanan ve sadece yuvası önüne gelen canlılarla beslenen Mığrı, gece olunca aktif şekilde avlanmaya çıkar. Ülkemizde Ege ve Akdenizde bol olarak bulunan bu canlı büyüdüğünde 60 kg ağırlığa ulaşabilir. Hatta 2000 yılında Karaburun açıklarında Trol ile yaklaşık 56 kilo civarında Mığrı yakalanmıştı. Derisinin gözenekleri o kadar iriydiki çoğu kişi için Anakonda'yı andırıyordu. Tabi bizde çoğu zaman iri Mığrılar avlamışızdır. Olta ile Levrek yada Sargoz peşindeyken genelde Akyem kullandığımızda sık olarak geliyordu. Eğer Av videolarımızı izlemişseniz mutlaka görmüşsünüzdür. İlerleyen bölümlerde Mığrı avı hakkında çok değişik avlanma metodlarında bahsedicez. Şimdi nerelerde bulunduğuna bir göz atalım.

 

Mığrı avı için genelde kayalık bölgeler tavsiye edilsede kırmalık dip yapısı olan koylarda da sık olarak yakalandığını söyleyebiliriz. Sitemizin Avlak Yerleri bölümünde böyle meralar hakkında bilgiler mevcut. GİTMEK İÇİN TIKLAYIN... Özellikle gece denizin nispetn durgun olduğu zamanlar oltanıza her an bir Mığrı geleceğini unutmayın. Tecribelerimize dayanarak söylemek gerekirse özellikle suda balığın çok az olduğu zamanlar İskorpit ve Yılan balıkları suda cirit atarlar. Yakalamasıda çok basittir. Mesela bizde dahil çoğu balıkçı denizde Levrek yakalamak istesek bolca Mığrı alırız. Çünkü bu canlı hareketli olan her yemi çok sever. Hatta Sardalya'yı dilim dilim kesipde iri Sargoz almak için suya attığımızda gece boyunca 7-8 adet 4 kiloya yakın Mığrı yakaladık. Özelliklede Foça ve Karaburun bölgelerinde. Hatta Kuzey Ege'nin Saroz denizinde de çok sayıda avımız olmuştu. Bunlar oltamıza yalnışlıkla gelenler. Birde canımız Mığrı avlamak istediğinde nasıl yöntemler uyguladığımızı sizlerle paylaşalım.

Mığrı Yakalama Yöntemleri

Mığrı genel anlamda Bırakma diye tabir edilen takımlarla yakalanır. Daha önce de belirttiğimiz gibi geceleri Levrek avı için ne yapıyorsak bu balığın avı içinde aynısını yapıyoruz. Öncellikle misinamızın kalın olması gerekiyor. Ana beden 0,50 ise beden kaliteli misinadan 0,40 mm seçilmeli. Ana misina ile beden arasına bir Fırdöndü, onun arkasınada Avlak Yeri durumuna göre bir Gezer Kurşun takıyoruz. Daha sonra yaklaşık 80cm olan beden ucuna uzun pala 1-2 no sağlam yapılı iğne koyuyoruz. Garanti olması açısından oltada çelik tel ve hırsız iğne kullanılabilir. Çünkü dediğimiz gibi takıma Levrek'de gelebilirki bu balık misina gezmesi ile ünlüdür. Yem olarak da genelde Sardalya bütün olarak takılır. Bu durumda Hırsızlı İğne şarttır. Böylece kafa kısmından büyük iğne sırt kısmınada nispeten daha küçük iğne saplanır.

 

Mığrı avlarının gece yapıldığından bahsetmiştik. Bu nedenle yanınıza iki takım almanız gerekir. Çünkü bu canlının avında sabır şarttır. Sizde bu bekleyiş sırasında diğer balıklar için nispeten daha avcı bir takımla avlanabilirsiniz. Çünkü Mığrı olan yerde İskorpit, Karagöz, Eşkina, İsparoz, Sargoz ve su derin ise Mercan'da bulunmaktadır. Ayrıca bu balıkları avlayım derkende Mığrı yakalamakda mümkündür. Biz 4-5 no iğnelere Boru Kurdu takılı iken çok yakaladık mesela.

 

Birde bu balığın yakalandıkdan sonra dönme eğiliminden dolayı, misinayı kayalara sürterek kopardığı görülür. Bu yüzden yakalandığı an hızlıca kıyıya alınmalıdır. Ama yakalanan yer kırmalıksa böyle bir olay yaşanmaz. İğneyide genelde yuttuğundan dolayı çekmeside bayaa zevklidir.

 

Şimdide size garantili bir Mığrı yakalama yöntemi anlatalım. Telli olan balık sepetinizin içine yakaladığınız balıkları koyun. Sonrada sepet suyun yaklaşık 1 metre içine girecek kadar mesafe bırakarak herhangi bir kayalığa bağlayın. Yalnız balıkların canlı olması şart. Kafesin hemen dibine ağzı oldukça geniş bir kepçeyide soteleyin. Kepçenin suyun içinde olması önemli çünkü sonradan suya sokarsanız balığı ürkütürsünüz. Sonra kafesi kendi haline bırakıp normal avınıza devam edin ve her yarım saatte bir son derece sessiz şekilde kafesi kontrole gelin. Eğer civarda Mığrı varsa mutlaka o bölgeye gelmiştir. Balığa görüntü vermeden yavaşça kepçeyi alın ve yakalayın. Biz bu işlemi Zıpkın ile yapıyorduk. Çaktırmadan kafese sokulup suyun hemen bir karış altındaki hayvanı vuruyorduk. Sonra bundan vazgeçip kepçe ile almaya karar verdik. Bu şekilde bir çok Ahtapot aldığımızıda söyleyelim. Çoğu zaman kontrole geldiğimizde Ahtapot'un kafesi kollarıyla sardığına şahit olduk. Üstelik kafesi yukarı çıkardığımızda da hala bırakmıyordu. Kısacası bu taktikle Mığrı yanında Ahtapot alma şansınızda var. Son olarak bir uyarıda bulunalım. Eğer balıklarla dolu kafesi kayalara yapıştırırsanız yengeçlerin ince ince ölü olanlarını tırtıkladıkları görülür. Buda balıklarda çok kötü bir görüntü oluşturduğundan yanınıza almadan geldiği yere ama ölü olarak iade edersiniz.

Mığrı İnsana Saldırır mı?

Normal şartlarda Mığrı'nın insana saldırdığı görülmemiştir. Hele Müren ile karşılaştırılırsa bu canlının oldukça mulayim olduğu söylenebilir. Sadece yuvasının içine el sokmak yada elinizin yuvaya yakın bir yerde gezdirmek gibi durumlarda elinizi yakalayıp yuvaya götürmek gibi bir eğilime girer. Bunlar birkaç Zıpkıncı arkadaşımızın başına gelmiş olaylardır. Bazen kemere bağlanan balıklara saldırdığı olur ama bu Müren balığındaki kadar sık değildir.

Birde Mığrı balığının pişirilme hadisesi var. İnternette bunula ilgili çokça bilgi olsada biz yağda soğan ve biberle pişirip yiyoruz. Gerçekden güzel bir tadı olduğunu söyleyebiliriz. Tek sorun derisinin yüzülmesidir. Bunuda balık bir süre bekletildikden sonra boyun kısmından bıçakla kesilip, daha sonra gazete kağıdı vasıtasıyla deriyi sıyırarak yapmak gerekir. Böylece kısa sürede deriden kurtulabilirsiniz. Ama balık taze ise bunu gerçekden yapmak çok zordur. İnsanı hem sinirlendirir hemde yorar. Yukarda bu işi çok iyi yapan bir dostumuzun videosunu paylaştık. Umarız yardımcı olmuşuzdur. eğer bu konu ile ilgili soru ve görüşleriniz olursa bize Facebook Adresimizden ulaşabilirsiniz.

Facebook Sayfamız Tweetle Google sayfamız Youtube Sayfamız