TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi
Levrek Avlama Teknikleri ve Mera Seçimi

Levrek (İspendek)

Levrek balığının soyunu sopunu yazarak konuya başlamak gereksiz olacağından biz direk ana tema üzerinden yürümek istiyoruz arkadaşlar. Çünkü zaten o tür bilgiler vikipedi'de detaylıca anlatılmış. Biz sizlere bu balığın su altındaki hareketleri, avlanma yöntemleri ve yakaladıkdan sonra neler yapmanız gerektiği hakkında bilgilendircez. Ayrıca kullanılacak materyaller hakkında da detaylı bilgiler vericez.

Çoğu balıkçı dostumuz bırakmayı gece bırakıp ara ara kontrol ederek balığın yakalanıp yakalanmadığına bakar. Ama aslında en iyi vakit sabah suyudur. Ezana yakın vakitte bırakıp ara ara kontrol edilir.

Denizlerimizde özellikle Ege kıyılarında Levrek bolca av vermektedir. Tabi "vermektedirde bizemi vermektedir" diye düşünebilirsiniz. Aynı şeyleri vakti zamanında bende düşünmedim desem yalan olur. Ama zamanla hatta büyük sabırla sizde bu balığı yakalayabilirsiniz. Aşağıda her türlü yakalama tekniklerini şemalar ile göstericez. Bunun yanında hangi suda nasıl bir sahte kullanmanız gerektiğinide resimler ile belirticez. Böylece sizde bir Levrek avcısı olarak kıyıda veya tekne ile bu balığın peşinden koşabileceksiniz. Bu nedenle fazla uzatmadan konumuza girelim.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, Levrek avı diğer hiçbir ava benzemez. İster bir sahil kıyısında yada kayalıklar üzerinde olun, istersenizde tekne veya bot ile açılın niyetiniz bu balığı avlamak değilse yakalamanızda pek mümkün olmayacaktır. Mesela Çupra, Mırmır peşindesiniz yada açıklarda Mercan kovalıyonuz oltanıza sürpriz bir şekilde Levrek gelmesi o kadar düşük ihtimaldir ki, geldiğinde öyle şaşkın şaşkın bakakalırsınız. Buda bu balığı yakalamak için bir hedef haline getirmeniz gerektiğini bize söyler. Zaten yılların Levrek ustalarıda meralarından başlayıp, olta malzemelerine kadar herşeylerini bu balığın avı için dizayn edip o şekilde yola çıkarlar. Çünkü karşımızda çok çok kurnaz ve atik bir canlı vardır. Bakir yerleri ve bulanık suları sever. Görüntü veren hiç bir rakip canlıya yanaşmaz. Her yeme saldırmaz. Bu nedenle kullanılacak yemler özenle seçilir. Ayrıca bir çok da yakalama taktiği vardır.

 

Bunları tek tek sıralamak gerekirse;

 • Sırtı Yaparak
 • Savurma Takımlar İle
 • Kıyıdan At-Çek Yaparak
 • Yemli Bırakma İle
 • Dip Sürütmesi İle
 • Levrek Şemsiyesi Kullanarak
 • Levrek Çaparisi İle
 • Zoka İle

Görüldüğü gibi sistem çok ama zor. Bu nedenle öncelikle azimli ve sabırlı olmamız gerektiğini söylemek gerek. Ayrıca kullanılacak yemlerde ister sahte olsun, ister canlı yem büyük titizlikle hazırlanılıp dikkatlice kullanılmalı. Şimdi bu konuları kıcasa ele alalım.

Levrek Nasıl Yakalanır?

Levrek balığının yukarıda birçok taktikle yakalanabildiğini söylemiştik. Bu taktiklerin bir çoğunu sitemizde BALIK YAKALAMA TAKTİKLERİ bölümümüzden inceleyebilirsiniz. Jigging Taktiği, At-Çek Spin Avı, Sırtı Avı, Zoka Kullanımı ve Sarkıtma Oltalar sizin için yeterki bilgiler vermektedir ( Bu konulara gitmek için üzerlerine tıklamanız yeterli)... Biz şimdi Levrek Çaparisi, Yemli Bırakma ve Levrek Sahteleri üzerinde yoğunlaşıcaz.

Levrek Çaparisi

Birçok Slikon balığın arka arkaya belli mesafelerde bağlanarak kullanılan ve özellikle suyun nispeten dalgalı olduğu azmak kıyılarında çok iş yapan bir olta takımıdır. Küçükbahçe Av Videomuzu izleyenler bu şekilde birçok Levrek alındığını görmüşlerdir. Tabi o balıkların çoğu Çiftlik Levreği idi ama sonuçda her merada kullanılırlığı kanıtlanmış bir av stilidir. Burada size malzemeleri uzun uzun anlatmak yerine aşağıda şemasını çizmeyi daha uygun gördüm. Böylece net bir şekilde anlayabileceksiniz.

Nasıl kullanıldığına gelince;

3 veya 4 adet slikonumuzu oltamıza yukarda belittiğimiz gibi monte ederek atabildiğimiz kadar uzağa atıyoruz. Daha sonra ince ince çekip bırakarak balığın slikonlara atlamasını bekliyoruz. Tabi denizin çalkantılı veya dalgalı olması gerektiğinide belirtelim. Eğer oltanızı dalgaların düştüğü yerin hemen arkasına atabilirseniz bu av potansiyelini mutlaka artıracaktır.

 

Bu metod ile aynı zamanda bot/tekne ile giderkende av yapmanız mümkün. Rolanti hızın biraz üstünde seyrederken takımı en az 60 metre geriden getirmelisiniz. Avı yapacağınız derinlik 10-15 metre mesafelerde olursa av mutlaka daha randımanlı geçer. Bazı videolarımızda 4 adet slikonlu değilde tek olanıyla Levrek almışlığımız vardır.

Yemli Bırakma ile Levrek Yakalama
Canlı Yem TAkılışı

Bırakma diye tabir ettiğimiz sistemle av yapmak benim gibi keyifçi balıkçılar için on numara bir metotdur. Burada önemli olan merayı bulmak ve takacağınız yeme özel itina göstermektir. Çünkü başda da dediğimiz gibi Levrek çok kurnaz bir balıktır ve yemden kan gelse bile kolay kolay itibar edip atlamaz. Burada yapmamız gereken Akyem'i olabildiğince canlı ve yüzebilir durumda tutabilmek. Bunun içinde iğnemizi hayvanın hayati organlarına zarar vermeyecek şekilde montelemeliyiz. Bunun için biz yöntemi kullanıyoruz. Birincisi iğneyi balığın alt ve üst çenesinden geçirmek ve misinayı kuyruk kısmına dolayarak suya bırakmak. Burda dikkat edilmesi gereken balıkların nefes almak için ağızlarını açıp kapatması gerektiğinden takacağımız iğnelerin buna engel olmaması. İkinci yöntem ise iğneyi anus bölgesinde sokup iç organlara zarar vermeden yan taraftan çıkarmak. Tabi bu şşekilde yine balığın ölümü kaçınılmz olacaktır ama en azından bir süre canlı kalmayı başaracaktır. Böylece etrafta Levrek, Lambuka vs varsa balığa atlar. Aşağıda basit bir çizimle anlattım. Tabi Akyem derken hangisi olduğundan bahsetmedim. Bizce en iyisi Kefal yavrusu yani İlarya. Daha sonra kaya balıkları yavru Zargana hatta iri Mamun bile rahatlıkla kullanılabilir. Bazı arkadaşlar İsparoz kullanıyor ama biz kesinlikle tavsiye etmiyoruz ve vakit kaybı olduğunu düşünüyoruz. Yine de imkansızlık durumlarında sırt yada boyun kısmına iğneyi geçirip yem yapabilirsiniz.

 

Bırakma avda kullanılacak takımların ise nispeten avcı olması gerekmekte. Buna göre iğneleri 1140 veya 1317 kalitenin 3/0 iriliğinde olanını kullanmak yeterli olacaktır. Bu iğneler hep avcı hemde damağa kolay saplanırlar. Ayrıca 1251C seriside en çok tercih tercih edilen iğnelerden. Misina ise ana beden 0,50, beden ise 0,40 seçilmelidir. Takımda 3 sarımlı sürgülü düğüm kullanmakda balıkçıya ayrıca avantaj sağlar.

 

Gelelim bırakma yapmanın puf noktalarına. Çoğu balıkçı dostumuz bırakmayı gece bırakıp ara ara kontrol ederek balığın yakalanıp yakalanmadığına bakar. Ama aslında en iyi vakit sabah suyudur. Ezana yakın vakitte bırakıp ara ara kontrol edilir. Zaten etrafta Levrek varsa iyi yapılmış bir yeme mutlaka atlayacaktır. Ondan sonrada artık balığın kurtulup kurtulmayacağı önem kazanır. Eğer yemi komple yutmuşsa iğne midesine gideceğinden kurtulamaz ama solungaçlarında misina kesmeye yetecek keskinlik olduğundan kaçabilir. Bu yüzden kurşunu biraz ağır ve iğneleride yukarda belirttiklerimizden kullanırsanız bu durumun önüne bir nebze olsun geçebilirsiniz. Tabi oltanızı konrtıol etme zamanlarını uzatmayın. Mümkün olan en kısa zamanlarda konrtol edin. Bu balığın kaçmasını yada diğer mahluklar tarafından tırtıklanmasını engeller. Biz genelde bırakma yapar ve oradan 25-30 metre kenarda diğer avları kovalarız. Arada da gelip kontrol ederiz. Bizce en iyisi budur. Diğer yandan yem için taktığınız canlı balık bir şekilde kurtulabilir, ölebilir veya şekli bozulabilir. Bu yüzden sık kontrol bu durumlarıda düzeltmeniz açısından çok faydalıdır. Aşağıda Bırakma için en ideal olta takımının şemasını paylaşıyoruz. Umarız size faydası olur.

Levrek Sahtesi Nasıl Olmalı?

Bu konu aslında tam bir paradoks. Herhangi bir yerde şöyle bir başlık atsanız bin kişi ayrı ayrı bin sahte önerebilir. Tabi bunun nedeni çok azının bir tecrübesi olması, bazılarınında kulakdan dolma fikirlerle ortaya birşeyler sallaması. Tabi bizimde gariban bir çocukluk geçirmişsek oyuncak alamama sevdası bilinçaltımızda olduğundan her sahteyede saldırışımda göz ardı edilmemeli. Sonuçda çoğu kişinin çantasında onlarca işe yaramayan veya kullanılmayan sahte bekler durur.

 • Halbuki bir balıkçıya en fazla 10 sahte yeterlidir. Av yapılacak mera, atılacak derinlik ve denizin durumu göz önüne alınır ve bu 10 sahtenin birisi o anda kullanılır. Bu kadar basit. Gerisi dediğimiz gibi oyuncak alma sevdasından başka birşey değildir. Tabi bunu insanları eleştirmek için söylemiyorum. Bende dahil çoğumuz yapıyoruz. Bizim amacımız sadece olaya realist bir açıdan bakmak. SOLDAKİ VİDEOMUZU İZLEYİNİZ...
 • İşin bir diğer yönü ise piyasalardaki rekabet. Pazara sürülen yüzlerce sahte var ve hepsi bir deneyden geçilerek bizlere sunuluyor. Haliyle ortamda Levrek kafi derecede varsa mutlaka da balığı alıyor. Ondan sonrada başda da dediğimiz gibi bir çok model tavsiyesi ortaya atılıyor. Şimdi biz sizlere çantanızda olması gereken 10 modelden bahsedicez. Bunlar aksiyonu ve şekli itibari ile kendini kanıtlamış ürünlerdir ve alan bir balıkçı için fazlasına gerek yoktur. Tabi şimdi bunların ince detaylar şeklinde ele alınması gerektiğinden öyle fazla üstünde durmadan basitçe değinecez. Daha sonra size uygulamalı şekilde anlatarak yeni bir sayfa oluşturucaz. Orada yapacağımız video sizin nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini açıkca gösterecektir.
 • Şimdi gelin sahip olmanız gereken sahtelere şöyle güzelce bir göz atalım.
En İyi 10 Levrek Sahtesi

Öncelikle bizim herhangi bir balık malzemesi satan bir firmaya sahip yada onların reklamını yapan bir kurum olmadığımızı belirtmek isteriz. Zaten Facebook ve Youtube sayfalarımız bunu açıkca gösteriyor. Eğer ilerde bu işe girersek zaten bunları sayfamıza reklam olarak koyacağımızdan saklamamızada gerek kalmaz. Burdaki amacımız sadece sizi pozitif yönde bilgilendirmektir.

1) Daiwa Saltiga Minnow Serisi

Rapala

Müthiş bir sahte balık serisidir. Rüzgarlı havalarda istenilen bölgeye rahatlıkla atabilirsiniz. Dinamik yapısı ile özel titreşimler yayarak Levreklerin dikkatini çeker. Mutlaka çantanızda bulunmalı. En iyi modelleri Tuna Tune 144mm 60gr Mavi-Beyaz ve Kırmızı Göz ve gece avlarında da etkili olan sarı-beyaz-turuncu renklerdeki Chart Bone. 170mm 28gr 5-60m dalar

2) Daiwa Shiner SL170 - SL140

At-Çek Spin avcılarının Levrek avlarında asla vazgeçemediği üst düzey bir rapala. Mükemmel aksiyonu ve rüzgarlı havalardaki atım gücü ile başarılı işler yapıyor. Bizce piyasada kare as yapılsa mutlaka içinde olabilecek bir ürün. 170mm- 145mm / 28gr - 19,5gr / 40-50cm dalar Floating

3) DUO Rapala Tide Minnow

Yine başka bir Levrek Avcısı rapala. Dünya çapında ün yapmış, estetiği ve hızlı sarım anında iyi aksiyon alması bu ürünü ön plana çıkaran faktörler. Tek handikapı gaganın hassas olması sebebiyle çabuk kırılması. Bu nedenle sert yerlere çarptırmamak gerek. en iyi modelleri ise Slim 200 H92-TS 200mm 27gr Açık Mavi - Gümüş Floating, diğeri Slim 175 H93 175mm 27gr mavi beyaz

4) IMA Komomo Slim SF-125/130

Piyasaya sürüldüğünde satış rekoru kırmış muazzam bir Levrek hatta Lüfer sahtesi. Özellikle boğazda At-Çek ile çok Sarıkanat alındığına şahit olduk. Mühendislerin uzun gözlemler sonucu ürettiği bu ürün ile iyi aksiyon verilirse balığı almamanız olası değil. Zaten sahtenin başarısı birçok firma tarafından taklit edilmesi ile anlaşılır. 125-130mm, 10-12gr 20cm-60cm Floating

5) Kendu Hayro 125F

Hem fiyat hemde kalite bakımından çok iyi bir sahtedir. Yarım metre dalabilen bu ürün, başda Levrek olmak üzere Palamut,Turna vs avlarında da başarısını kanıtlamıştır. Yalnız bu ürün belli bir zaman sonra boya atabiliyor. Bunun için çoğu balıkçı üzerlerine şeffaf ruj sürüyorlar. 125mm 14,8gr 40-50cm daları var. Tecih edilen model Renk No:1 Ayrıca gece için sarı turuncu beyaz tonlu No:13 sahte gerçekden süper bir sahtedir.

6) Lider Sahte Modelleri

Tamamen yerli imalat olan ve aksiyonunu kendi veren çok başarılı bir suni balık. Rüzgar tutmadığından uzak atışlar rahatlıkla yapılabilir. Dalga üstünde kafa kısmı suya girerek kandırıcılığı devamlılık kazanır. Çoğu Trakya avcısı için birçok açıdan GES sahtesinden daha iyi olduğu söylenir. Ayrıca Lider Sahtsi avcı yapısı sayesinde balığa saplanma konusunda çok başarılıdır. 100mm - 18gr Su üstü

7) River2Sea Rover 98-128

Çoğu ustanın Levrek katili diye tanımladığı, yüzeyden su püskürterek gelen ve WTD aksiyonu başarılı bir sahtedir. Bilyeleri sayedinde çıkardığı sesler ile balıkları çektiği iddia edilir. Özellikle 98 HA-16R modeli yavru kefal'i andırdığından, bu balığın olduğu her yerde kullanılabilir. Ayrıca Rover 128 G12-R renk modelide bu serinin en başarılı ürünü denilebilir. 98-128mm/10,6gr-19,5gr/Suüstü sahtesi

8) Strike Pro EG-033 F

Strike pro sahteler, ayna yapan balık görüntüsünü çok iyi yansıratak avcı balıkları kendilerine çekerler. Su içinde kıvrılarak, bazende dönerek ve arada dalıp çıkarak aksiyonunu tamamlar. sarım yaparken hızlı değil, nispeten yavaş tempoda çekmek gerekir. İyi kullanılırsa özellikle sabah suyu Levrek almanız kaçınılmazdır. Fiyatıda gayet cazip. 115mm/12gr/1,5-2,5 dalar

9) Yo-Zuri Cristal Minnow

Spin avı sevdalılarına tavsiye edeceğimiz bir başka ürün tabiki Yo-Zuri Cristal Minnow serisi olacaktır. Helografik dış yüzeye sahip bulanık sularda bile farkedilebilen çoğu Levrek avcısı dostumuzun memnun kaldığı bir sahtedir. Ayrıca derin dalması için üretilen Deep Diver modelleride başarısını kanıtladı. Sizede artık denemesi kaldı. 110-130mm / 11gr-21gr / floating-suspending eç çok kullanılar modeller; F8-C57 Gece Avı ve Deep Diver modelleri

10) Daiwa Morethan 11 SSR-F Crash Night

Daiwa serisinin en başarılı sahtelerinden biri. Akşam suyu ve gece avlarında gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Aerodinamik yapısı ve aksiyon sırasındaki yüzüşü ile gerçekden mükemmel bir ürün. 111mm - 14,8 gr

Levrek Meraları

Levrekler bakir ve sessiz yerlerde gezmeyi severler. Deniz hırçınlaşmaya ve ince ince dalgalanmaya yüz tutmaya başladığında artık kıyıdan sizi net göremeyecek buda sizin bu balığı avlamanızı kolaylaştıracaktır.

 

Peki nerelerdir bu bölgeler?

 

Genel anlamda Levrek balığını her yerde görebilsekde kendine yer belirlemiş alanlarıda bulunmaktadır. Mesela azmaklar bunların en başında gelir. Yağmur sularının denizle buluşması ve toprak kokusu özellikle Kefallerin en çok sevdiği durumlardan biridir. Aynı şekilde Levrekde bu tğür olguları sever. Kış boyunca yağan yağmur ve oluşan dereden denize dökülen sular bu balıkların yemlenmesi için mükemmel bir ortam oluşturur. Hatta yaz gelip azmakla denizin bağlantısı kapansa bile balıkçılar hala o bölgelerde Levrek ve Kefal avlayabilirler. Biz birçok yerde soranlara azmak önlerini önerdiğimizde sıkça sorulan soru "azmak kapalı neden hala burada Levrek çok?" şeklinde oluyor. Bunun sebebi benim şahsi kanaatim oranın balıklara yer yapmasındandır. Ayrıca bu bölgelerde Kefal yavrularınında çokluğu gözle görülür seviyelerdedir. Bu da bu balıkların o bölgelerde dolaşmasında bir başka etken. Zaten dikkat ederseniz nerede Kefal bolsa orada mutlaka Levrek'de görülecektir. Çünkü İlaryalar bu balığın başlaca yemleri arasında yer alır.

 

Levrek merası olarak sayabileceğimiz daha birçok yer var. Mesela limanlar, kumsallar, iskele altları, su atık önleri ve kayalık bölgeler. Bunların dışında da gezici balık olduğundan birçok yerde görülebilir. Buraları bulmak biraz tecrübe birazda tesadüflere bağlıdır. Önemli olan hava şartlarını iyi kullanmak. Mesela dalgaların kırılmaya başladığı sığdan bir anda derinleşen bölgeler. Kefalin bol olduğunu gözlediğiniz alanlar. Akıntıların birbiriyle çarpıştığı kerterizler ve burunlardaki anaforların oluştuğu çırpıntının ters tarafında kalan sakin yerler. Tüm bu saydıklarımız Levrek için mükemmel yerlerdir. Son olarak en iyi avlarını eylül ile başlayıp şubat sonlarına kadar verdiğini söyleyerek konumuzu bitirelim. Eğer birşey sormak veya görüş bildirmek isterseniz bize facebook sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Rastgele.

Facebook Sayfamız Tweetle Google sayfamız Youtube Sayfamız