TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi
Kefal Avı , Kefal Nerelerde Bulunur?

Kefal (Sarıkulak - İlarya)

Kefal balığı Türkiyenin hemen hemen her yerinde bulunan , avlaması çok zevkli olan sadece denizlerde değil aklınıza gelecek her türlü suda yakabileceğiniz çok güzel balıklardan biridir. 300 gr kadar olanlarına İlarya denir. Başka bir türüde sarıkulaktır. Gerçektende her gittiğiniz şehirde mutlaka Kefal olan bir göl , baraj , dere hatta neredeyse herhangi bir su birikintisi mutlaka bulunur. :)

Kefal Balığı
O kullandığınız büyük top Şamandıralarından artık vargeçin. Balığı yemi emerken ürkütmeyecek Olta takımları size daha fazla yarar sağlayacaktır. Unutmayın Kefallerin büyükleri inanılmaz kurnaz hayvanlardır ve yakalaması zordur...

Çoğu insanımız bu güzel balığın pis bir balık olduğunu ve kesinlikle yenmemesi gerektiğine inanır. Bunun nedeni ise büyük şehirlerin denize dökülen kanalizasyonların başında yüzlerce Kefalin yemlenmesinin basına yansımasıdır. Tabi bizde buna çok defa şahit olduk fakat bu balığı iyi tanıdığımız için bu tür Kefallerle diğer tür Kefalleri birbirine karıştırmamak gerektiğini biliyoruz. Unutmayalım ki pis olan her suyun canlısıda mutlaka pis olacaktır. Birde bu balığın hemen hemen aklınıza gelecek herşeyi yiyor olmasıda maalesef insanlarda böyle yalnış kanılar oluşturabiliyor. Başka bir açıdan bakıldığında Kefaller tadı lezzetli olan ve kesinlikle avlanmaya değer canlılardır.

Yakalama Taktikleri Nelerdir?

Ülkemiz balıkları içinde olta takımı olarak en çok tavsiye verilen balık Kefaldir. İnternette sorguladığınızda en az 50 - 60 tane ayrı olta takım modeli görüp hangisini yapacağınıza karar veremezsiniz. Bu yüzden biz de öncelik olarak Kefal Avı için Olta takımlarını sizlere Avlak Yerinden uygulamalı video çekimler ile gösterdik. Eğer değişik uygulamalar görmek isterseniz yazımızı okuyun.

Kefal Avı Tuyoları

Kefal yakalamak tecrübe ile paralel gerçekleşen bir avdır. Bu balığı ne kadar çok yakalarsanız o kadar çok deneyim kazanırsınız. O yüzden hemen bir kaç denemede pes edip diğer balıklara geçiş yapmayın. Birde tabi ki avı zahmetlidir. Amatör balıkçıların bir kısmı oltayı atıp bekleme taraftarıdır. Öyle uzun uzun atıp çekeyim , adım adım takip edeyim gayretinde değildirler. Eğer böyle bir karakteriniz varsa Kefal avı size zevk vermeyecektir. Yok ben ısrarla kovalarım derseniz öncelikle bulunduğunuz Avlağa Kefal çekebilirmiyim diye kendinize sorun. Eğer sonuç olumluysa ilk yapmanız gereken Mera 'yı yemlemektir. Kefalin en sevdiği yem Kokmuş balık içi olduğundan en az bir saat önceden çuval türü bir şeyin içine içi geçmiş peynir , kokmuş balıklar , işkembe vb şeyleri doldurup 5-6 metrelik alana yayın ve bir kaç parça kabuklu ekmeği suya atıp usulca bekleyin. Ayrıca çoğu balık gibi Kefal'de toprak kokusunu çok sever. Bu yüzden Mazmoz içine toprakda katmanız mutlaka fayda sağlayacaktır. Balıklar gelmeye başladığında zaten göreceksiniz. Ufak çaplı kargaşalar suda kendilerini belli eder ve sizde o zaman hazırladığınız olta takımını suya atıp zevkle yapacağınız avı takip edebilirsiniz.Zaten Kefal Avını bu kadar zevkli yapanda budur. Ama dikkat etmeniz gereken bir husus var. Bu balıklar sürü psikolojisi üzerinden gezdikleri için birkaç dakika yemsiz kalırlarsa hemen ortamı terketmeye meyilli olurlar. Bu nedenle balıklar toplanmışken olta yapma neya bunun gibi şeylerle uğraşacaksanız, ara ara Yemleme yapmaya devam etmelisiniz. Maksat balıkların ortamdan uzaklaşmasını engellemektir. Diğer yakalama teknikleri ise değişik olta uygulamalarıyla olur. Bunlarıda bir sonraki bölümde açıklayalım...


Kefal İçin En İyi Olta Takımları

Konumuzun başındada söyledik. Bu balık için bir çok olta tavsiyesi vardır ve hepside rahatlıkla uygulanabilir. Tabi biz kendi kullandığımız ve büyük oranda başarılı avlar yaptığımız tuyoları sizlerle paylaşacağız...Öncelikle Kefaller yumurtlama zamanı büyük sürüler halinde, diğer zamanlarda küçük sürüler halinde gezerler . Bazen iri Kefallerin tek başlarına gezdiklerinıde gördük. Şimdi neler yapacağımıza bir bakalım...

Hemen hemen Kefal avcılarının hepsi Kefalin Dip ve Şamandıralı olta takımıyla yakalandığını bilir. Daha sonra klasik oltalar, Şeytan oltası ve Çarpma modeli vardır. Biz şu ana dek Çarpma modelini kullanmadık ama kullanan arkadaşların videosunu buradan paylaştık. Tecrübe etmediğimiz içinde size anlatma gereği duymuyoruz. Geçelim diğer taktiklere...Şimdi balığımız bedenine göre küçük ağızlıdır ve yemleri önce emer ardındanda koparmaya çalışır. Bu yüzden kullanmanız gereken iğne çok önemlidir. Kesinlikle küçük ,çelik ve parlak çapraz iğneler olmalı...Kurnaz bir balık olduğu için misina ince ve görünmez tercih edilmeli(0,18-0,20 ideal). Küçük kıstırma kurşunlar size avantaj sağlar. Bu ürkek balıkları yemi emerken ürkütmemek için ise büyük top şeklindeki şamandıralar değil daha çok küçük damlarara benzeyen şeffaf ya da Kalem Şamandılar kullanılmalıdır. Genel olarak kullanmanız gereken malzemeler bunlar olacak. Şimdi ise size bir kaç başarılı olta takımları tavsiye edelim.

  •                1) Makarasız olan 5-6 metrelik kamışa ortasına şeffaf şamandıra ve altınada 3-4 adet parlak iğne bağlayıp suya atarsanız çok miktarda Kefal alabilirsiniz. Ufak kıstırma kurşun eklerseniz dipdeki büyük Kefalleride alma şansınız var.
  •             2) 10 yada 20 li Kıbrıs takımları çoğu balıkçıların kullandığı basit ama yararlı bir takımdır. Yine şeffaf Şamandıranın 30-50 cm altına isteğe göre 2-3 kıstırma kurşun ve hemen altına monte edeceğiniz 5-6 nolu parlak çapraz iğnelerle yapacağınız av başarılı olur.
  •             3) Kıbrıs için diğer ideal yöntem ise Şamandıra altındaki iğneleri çok taze bir ekmeğe kısa mesafeli ve birbirine çok yakın sararak ve iğnelerin dikeyliğini iyi ayarlayarak mükemmel bir av yapabilirsiniz...
  •             4) Bizim sık sık kullandığımız ve başarılı olduğumuz bir başka takım Şeytan Takım uygulamasıdır.Olta takımında ağırlık yoktur çok keskin Mustad sinek iğnelerin ucuna çok yumuşak yemlerle(örneğin ekmek yada kurt) suya salarız.Yem çok yavaş bir şekilde dipe inerken Kefal yeme ani hareketler yapıp oltaya yakalanacaktır.

Daha buna benzer bir çok modelimiz var fakat aklınızı karıştırmak istemediğimizden bu dört takımın size Kefal yakalamakda yeterli olacağını düşünüyoruz. Zaten tüm olta takımlarla ilgili detaylı bilgileri HANGİ BALIK NASIL YAKALANIR ile KIBRIS OLTA İLE KEFAL AVI bölümlerinde detaylıca anlattık.

Facebook Sayfamız Tweetle Google sayfamız Youtube Sayfamız