TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi
Kalamar Avı , Kalamar Nasıl Yakalanır?

Kalamar Balığı

Kalamar , kumluk bölgelerin taş ve kara yosunlarının bol olduğu bölgeleri kendine mekan edinen , pusu kabiliyeti güçlü ve türlü yem kombinasyonları sebebiyle yakalanması zevkli müthiş zerafetli bir deniz canlısıdır.

Kalamar Balığı
Kalamar sürü halinde gezdiğinden ilk avınızı aldığınız anda acele ederek aynı bölgeye olta atmaya devam edin.Kalamar Avı sabır gerektirir , hemen pes etmeyin.Bazen gelmesi uzun süreler alabilmektedir.

Bu canlının tepkileri diğer balıklara nazaran daha deyatlı incelenmeli.Kıyılara geldiği Avlak Bölgeleri , en çok av verdiği saatler , hangi mevsimde bolca bulunduğu ve sahte yemlere nasıl yaklaştığı gibi konular bu avı gerçekleştirmede size çok yardımcı olacaktır.Ama merak etmeyin bu sayfada sizin için gerekli bütün bilgileri grafik ve video görselleriyle detaylıca anlatıcaz.

 

   Kalamar , akşam güneş batmaya yakın kıyılara yaklaşıp küçük balıklarla beslenir.Fakat Karides ve Teke de bu canlının menüsü arasındadır.Yakaladığı avları öndeki 2 uzun koluyla yakalayıp felç ederek yer.En çok av verdiği mevsimler ise eylül sonundan şubat ayına kadar ki zamandır.

Kalamar Nasıl Yakalanır?

   Kalamar avlamak için genel anlamda Kalamar Zokası kullanılır.Değişik tip ve şekillerde hazırlanan Zokalar, bu canlının bulunduğu alanlar hesaplanarak değişik renklerde ve modellerde olabilir. Ama işin genel prensibi Sahte Yeme , yaralı , vurgun yemiş , aptal bir balık izlenimi

verebilmektir veya oltaya gerçekden buna benzer bir canlı balıkda takabilirsiniz. Doğa da hemen hemen her canlı için bu tip avlar hep iştah kabartmıştır. Çünkü hayatta kalmaya çalışan her canlı için bu av kolay bir yemek demektir. Altaki videoda üstünde 3'lü sahte yem olan oltaya Kalamarın verdiği tepkiyi görüyorsunuz. Umarım bu görüntü size bu balığı yakalamak için bir fikir vermiştir.

   Kalamar avlamak sabır ve aksiyon gerektiren bir iştir.Oltasını kenara bırakarak kafa dinlemek isteyen balıkçı dostlarımız zaten bu şekil avla ilgilenmezler.Yapmamız gereken oltamızı suya atmak ve zokamızın aşağıya yavaşça inmesine izin vermek.Arada olta aşağıya inerken 1-2 m yukarı kaldırıp tekrar salabilirsiniz.Dibe geldiğinizde sürekli oltayı 2m civarı çekip salın .Bazende 15 cm gibi bir alanda hafif hafif sağ sol yukarı aşağı sallayın.Bundaki amaç sahte balığımızın yaralı olduğu izlenimini Kalamara vermektir.Kalamarın yemin başına geldiğini ufak ağırlıklar hissederek anlarsınız.Bu anda sakın tasmalama yapmayın ki balık hemen yemi bırakmasın.Biraz sabredin ve birden oltanızın ağırlaştığını anladığınız anda yavaş yavaş yukarı çekmeye başlayın.İri Kalamarlar çok kafa attıkları için bazen makinanızı kitlerler bu nedenle kaliteli makine kullanmanız sizin yararınıza olacaktır.Birde mutlaka elinizde bir kepçe bulundurun çünkü yukarı çıktıkça ağırlaşan balık yumuşak deriden kayan iğnelerden kurtulabilir...

Kalamar İçin Olta Malzemeleri

Başda da belirttiğimiz gibi bu canlının yakalanmasında belli başlı bir kaç olta çeşidi ve bol çeşitli Kalamar Zokası (Rapala) var. Kalamar Zokası dediğimiz sahteler kullanımı basit olta malzemesidir. Orta çaplı bir kamışın bedeni 0,40mm olan petrol rengi misinasının ucuna direkt bağlanarak av yapılabilir.Yalnız kayalıklı bölgelerde Misina 0,60 mm olmalıdır.Aynı zamanda Zokayı suya saldığınızda ağız kısmı dibe dönük durmalı ve hafif çapraz durarak yemleniyormuş izlenimi verilmeli...

   Olta takımınız avlanacağınız Mera'ya uygun olmalı. Mesela Kalamarın derin suda beslendiği balıklarla kıyıya yakın bölgede beslendikleri aynı değildir. Genelde derinlerde Kırmızı Kuyruk Mercan da denilen erkek Mercan ile beslenirken kıyılarda Mercan olmadığı için menüsüde değişecektir. Fakat genel anlamada şu kalamar Zokası en iyi seçimdir diyemeyiz. Bunun için devreye tecrübe girer ve tecrübelerimizden yola çıkarsak Karidese benzeyen Pembe renk tonları hakim sahteler en iyi av yapan yemlerden biridir.

 

   Birde içine fosfor ışığı konulan Zoka modelleri var. Bu modeller ışığa olumlu tepki veren Kalamar için çok kullanılan bir yem çeşididir. Çoğu tek kullanımlıktır çünkü fosfor ışığının ömrü limitlidir. Bazen av sırasında ışığın etkisini kaybetmeye başladığı zamanlardan dışardan üzerine lamba tutmalısınız. Bu yemi daha parlak gösterip kalamarı kendisine çekmesini sağlar. Bununla ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz GECE KALAMAR AVINDA FOSFOR KULLANIM VİDEOSUNU izleyerek daha net görebilirsiniz.

 

Tekne ile Kalamar Avı :Tekne avında Kalamarın tam yerini bulmak önemlidir.Bu yüzden Tekne veya Botta çapanızı doğru şekilde ayarlamalısınız. Gittiğiniz bölgede Kalamar olduğuna inanıyorsanız rüzgarın yönü ve suyun akıntı yoğunluğunu göz önüne alarak çapanızın ağırlığına göre suyun altını taramalısınız. Alt resimde çizmiş olduğumuz Olta modelini suya atarak yavaş tempoda ilerleyin ve en iyi vuruş aldığınız yerde ısrar ederek Kalamarı avlamaya çalışın. Zaten bu yöntemi biz suyun altını bilmediğimiz yerlerde başka balıkları bulmak içinde kullanırız.Bu metodun negatif tarafı çok vakit kaybı olmasıdır.Sırtı ile avlanmak isterseniz gene aynı takımı kullanabilirsiniz.Bunun için bir tuyo vermek gerekirse su dibindeki kara otların civarlarında avlanmanız.Kalamar bu tür bölgeleri çok sever.

Kıyıdan Kalamar Avı : Kıyı avında oltanızı tek zokalı (rapala) yapmak her zaman avantajdır.Bu sayede taşlık bölgede takılma riski çok az olur ve aynı zamanda tek zokaya istediğiniz gibi aksiyon verebilirsiniz.daha detaylı anlatmak gerekirse kopçalı bir Fırdöndüye hiç Kurşun takmadan direkt Rapala bağlayıp At-Çek yapıyorsunuz.Bu işlem gece avındada kullanılabilir.

 

Aşağıda Kalamar Avı için en çok kullandığımız Olta Takımı modelini çizdik.

 

Facebook Sayfamız Tweetle Google sayfamız Youtube Sayfamız