TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi
Eşkina Balığı Yakalama Tuyoları

Eşkina Balığı (İşkine - Mavruşgil)

Eşkina , koca koca kayaların altlarında ,mağaraların diplerinde yaşayan , Marmara ve Karadeniz arasında gidip gelen , bazı bölgelerde Mavruşgil bazı bölgelerde de çok kayalık alanlarda yakalandığı için Kaya Balığı diye adlandırılan güzel bir balığımızdır.

Eşkina (Mavruşgil)
Nisan Mayıs aylarında kıyılara gelerek sarp kayalıkların diplerine yumurta bırakan Eşkina,Haziran başlarında gene göç yapmaya başlar.En çok av verdiği zamanlarda Mayıs sonu ile Aralık ortası zamanlardır...Yem tercihiniz Canlı Teke olmalıdır.

Eşkina esasen yakalaması zor bir balık değildir. Zor olan balığın olduğu Avlak Yerlerinin rahatsız ortamlar olmasıdır. Başdada dediğimiz gibi koca kaya diplerinde yaşayan , avlarınıda gece yaptığı için tabiri caizse yarasa gibi olan Eşkinayı yakalamak isteyen balıkçı dostlarımız yanlarında her zaman yedek malzeme getirmeyi ihmal etmezler. Çünkü balığımız sadece kayalık bölgelerde av verdiğinden olta takımlarında kopmalar da mutlaka olacaktır... Işığa karşı özel bir hassasiyeti olduğundan Mera karanlık ve sessiz olmalıdır. Belki sadece o zamanlar bulunduğu kayalardan çıkıp dolaşabilir. Zaten yapılan gözlemlerde de ay ışığı olan gecelerde fazla av vermemektedir.Ayrıca Eşkina genelde ülkemizin kuzey kesimlerinde göç ettiğinden Ege kıyılarında oradakiler kadar sık görülmez.

Yakalama Taktikleri Nelerdir?

Eşkina tam anlamıyla bir dip balığıdır dolayısıyla olta takımları da buna göre şekillenir.Genel anlamda Şamandıra kullanılarak avlanılsada , klasik olta ile de yakalanabilmektedir. Sadece farkı kösteklerin biraz daha uzun , kurşunlarında oltayı uzağa atmayacağınız için 10-15 gr civarı olmasıdır.

 

Bizim bu balığı yakalama stilimiz genellikle çift köstekli klasik olta ve ayrıca basit yapım kayar beden yada ağırlıklı Şamandıra takımlardır. Şamandıralı takımın grafiklerini aşağı kısımda çizdik. Video olarak izlemek için alt tarafdaki videoya tıklamanız yeterli. Olta takımlarınız hazırsa şimdi dikkat etmeniz gereken bulunduğunuz bölgenin zorlukları...

Eşkina aynı Granyöz balığı gibi yerinin tespit edilmesi zor bir balıktır.Bu yüzden bu balığı Amatör Balıkçılardan çok Zıpkıncı arkadaşlar daha çok yakalar.Çünkü balıkadamlar bize göre suların diplerini daha iyi bilirler.15-25 metre derinliğe dalıp kaya diplerinede girebildiklerinden balığımızı evlerinde vurabilirler. Hatta gece dalan bazı iyi niyetten uzak dalgıçlar bu güzelim balığın neslinide tehlikeye atmaktadır. Yani demek istediğimiz Eşkina çıkan yerlere aşina değilseniz dibini bilmediğiniz yerlerde avlanmanızın zor olacağıdır. Öncelikle Avlak Yeri taşlık olacağından yanınızda 3 - 4 tane yedek takım getirmeniz gerekir. Birde tabi o bölgelerin müdavimleri olan İsparoz , İskorpit kaya balıkları vs gibi küçük deniz canlıları ile uğraşacaksınız. Birde suya kesinlikle ışık tutmamanız ve sessiz olmanız gerekir. Zira balığımız böyle şeyleri asla sevmez. Aşağıda bahsettiğimiz Eşkina balığının bulunduğu yere bir örnek görüyorsunuz.

Eşkina avında dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise balığın yemi yutar yutmaz hemen kayanın altına kaçtığıdır. Çoğu arkadaşımız o esnada oltanın takıldığını sanıp hızlıca çekecek misinayı koparır.Yapmanız gereken oltanızı 1 metre kadar salıp 2-3 dakika beklemektir...

Balık kayanın altında fazla kalmaz bu yüzdende hazırda bekleyip çıkar çıkmaz çekebilirsiniz. Yem olarak Canlı Teke kullanılır.Bulamazsanız Boru Kurdu , Karides de iş yapacaktır. Balık fazla yemle oynamaz direk sert 1-2 vuruşla yutmaya çalışır.O esnada sizde balık kayanın altına kaçmadan seri şekilde vurdurup balığa yukarı çekmelisiniz.Tavsiyemiz yanınızda bie kepçe olması.Eşkina gelir gelir tam çıkmak üzereyken güçlü darbeler yaparak size zor anlar yaşatır. Buna imkan vermemek için suyun 30 cm altından balığı kepçeleyin.

 

   Eşkina yumurtlama zamanlarının ardından bolca av vermeye başlar fakat genellikle küçük boyları bol yakalanır.Bazı Amatör Balıkçı dostlarımız 15 cm lik Eşkinaları iyi bir av olarak niteler ama maalesef değildir.Normali 25 cm olsada 20 cm lik eşkinalarda fazla olmamak şartıyla alınabilir.Biz olta balıkçıları için hedef denizin keyfini çıkarmaktır. Balık populasyonunu tehdit etmek değil.Bunu zaten haysiyetsiz Bohçacılar Trolcüler yapıyor.Lütfen denizlerimizi ve balıklarımızı koruyalım.

Eşkina İçin Olta Takımı Nasıl Olmalı?

Eşkina(Mavruşgil) bir dip balığı olduğuna göre doğal olarak yemimiz de dibe en yakın mesafede olmalı.Kayalık bölgelerde takılma sorunlarınıda minimuma indirmek için ve en iyi performans veren şamandıralı veya köstekli oltalar seçilmeli. Bunun için de size denediğimiz olta takımlarını tarif edelim.

Işıklı Şamandıra Takımı

Bu takımın amacı devasa kayalık dipleri olsun ufak taşlık dipleri olsun iğnenin o kayalara takılmamasını sağlamaktır. Ayrıca takımın düzeneği sadece Eşkina balığı değil diğer balıklarıda rahatlıkla yakalayabilir. Sol tarafta açıkladık ama biz genede kısaca yazalım. 0,35-0,40 beden misinası altına Fosfor ışığı takılabilen Şamandıra bağlıyoruz. Şamandıranın altına 5-15 gr arası Kıstırma kurşun ve onunda 40 cm altına kısa pala bronz iğne takıyoruz.Derinlik bilinmiyorsa Kopçalı Fırdöndüye kurşun takıp Stoper ile oynayarak mesafe ayarını yapabiliyoruz.Yem olarak Hedeflenen balığın büyüklüğüne göre iğne ve Canlı Teke kullanın.

 

TEKE NASIL YAKALANIR? TEKE OLTAYA NASIL TAKILIR?

 

Derin Su Köstekli Takım

Bu takım için özellikle dikkat...Çünkü takılma olasılığı yüksek bir takım.150-170 gr kurşunlu oltaya dibe yatacak şekilde 2 Köstek bağlıyoruz. Kösteklerin uzunluğu klasik oltaya göre daha uzun olsun. Mesela 22-25cm idealdir. İğneler kısa pala olsun. Biz Grafikdede yazdığımız gibi marka Owner 5114 , 2 nolu iğne kullanıyoruz. Hedeflediğimiz balık 400-800 gr civarıdır.

 

Kıyı Avı İçin Olta Takımı

Ana bedenin altına bir Klipsli Fırdöndü takıyoruz. Klipse 40-50 cm misina ve ucuna 20 gr kurşun(iskandil) bağlayın. Kurşun üstüne bir kısa köstek ve yem olarak Canlı Teke. Eğer Teke yoksa bizim yaptığımız gibi Boru Kurdu takabilirsiniz. Bir diğer Olta takımı klasik diye tabir edilen takımdır. Fakat Köstek bağları normalden uzun tutulursa av daha bereketli geçer.Kurşunlar ise 5 gr lık 5 adet Kıstırma Kurşunu aralarına boncuk koyarak takarsanız taktırma sorunu önemli oranda azalacaktır.Çünkü Armut Kurşun kayalara en çok takılan kurşun modelidir.Bu yüzden kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.Olta takımları ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz BALIK YAKALAMA TEKNİKLERİ bölümümüze bakabilirsiniz.

 

Facebook Sayfamız Tweetle Google sayfamız Youtube Sayfamız