TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi

Armutlu Kıyı Avı Meraları

Yalova, Armutlu

Marmara'nın belkide en temiz denizi bu ilçededir. Yalova'ya baplı olup, İstanbul ve Bursa'dan gelen çok sayıda tatilcininde gözde mekanıdır.Balık Avı Meraları yönünden zengin olmasada Armutlu'da olta atılacak yer her daim bulunur.

Armutlu deyince özellikle Zıpkıncıların aklına 2013 de yapılan Zıpkınla Balık Avlama Yarışması gelir. Mudanya'da yapılan fakat kimsenin bir balık dahi görememesi yüzünden topyekün Armutluya gelerek, burada vurulan balıklarla yarışmanın tamamlanabilmesi, bu tatil beldemizde en azından balık olduğunu göstermiştir. Yada Mudanya'ya göre bereketli diyelim. Çünkü Armutlu kıyıları balık yönünden çeşitliliği bol olan bir yer değil. Özelliklede Ege denizini düşünüyorsak. Birde bu bölgede yapılan feribot seferleride geçmiş yıllarda iyi balık veren meraları olumsuz yönde etkilemiştir. Dip yapısı liman ve iskele taraflarında genelde yosunluk alanlardır. Ama genede gerekli olta seçimleriyle balık yakalanabilir. Mesela Şamandıra kullanabilirsiniz yada kamışınızda bedeni uzun tutup köstekleri 1 buçuk metre yukarı bağlayabilirsiniz. Çıkan balıklar Bursa'da olanlarla hemen hemen aynıdır. Zargana-Kefal-İstavrit başda gelenlerdir. Bırakma takımlarla Kalkan ve Pisi balığı çok yakalanır. Uzak atış yaparak Mırmır ve nadiren Karagöz gelebilir. Geceleri İstavrit daha yoğun bir şekilde oltalara gelmeye başlar. Bunun yanında İskorpit, Sarıkanat ve Mezgit'te yakalanan balıklardır.

Bursa ve Yalova'nın kıyı balıkçıları genel anlamda Avlak Yeri olarak liman ve iskeleleri tercih ederler. Mesela bir Mera tavsiyesi isterseniz alacağınız cevap Liman ve İskeleler olacaktır. Halbuki buralardan daha güzel Avlaklar var. Mesela Fener Sitesi ve Esenköy tarafı. Birde İhlas Tatil köyü var ki hemen aşağıda bu yer ile ilgili bilgileri anlatmakla başlıyorum.

İhlas Tatil Sitesi ve Karaburun

İhlas Tatil Sitesini bilenler bilir. Dincilik adı altında insanları durmadan telefonla taciz ederek buraya getirmeye çalışırlar. Gelenlerin çoğuda mutsuz bir şekilde evlerine dönerler. Çünkü A'dan Z'ye herşey parayladır. Bunu size buraya gelecekseniz araştırmadan gelmeyin diye anlattık. Mutsuz olabilirsiniz çünkü... Neyse sonuçda biz tatil sitesi olmadığımızdan sadece bu uyarıyı yaparak konumuza geçelim. Birçok arkadaşımız buraya tatile geldiklerinden nerelerden avlanmaları gerektiğini, ne tür balıkların çıktığını ve hangi olta takımlarını kullanmalarının uygun olacağını bilmek isterler. Hemen başlayalım o zaman.

Bu bölgede şu zamanlar bu balıkdan bol bulunur demek isterdik fakat maalesef öyle bir durum söz konusu değil. Genel anlamda kısır avlakları var. Sitenin ön tarafı kumluk bir sahil yanında bir sahil daha var oda ince taşlarla kaplı bir alan. Çıkan balıklar ise iyi bir yemleme ile Kefal ve İzmarit'dır. Zaman zaman İspari-Zargana ve Mezgitte geldiği olur fakat o kadar sık değildir. Kumluk sahilden gece Surf Kamışla av yaparsanız gene tek tük olmak şartıyla Mırmır alabilirsiniz. Bırakma takımla 2013 yazında Kalkan alan bir arkadaşımız var. Yani Kalkan balığınada olta atmanız mümkün. Buraya gelince size önereceğimiz yer sağ tarafta kalan kayalıklardır. Bazıları buraya Karaburun der. Genelde bu meranın açıklarında bereketli avlar yaşanır fakat kıyıya yaklaştıkça vuruşlar seyrelmeye başlar. İri boyutlarda Karagöz ve İskorpit yakalama şansınız var. Eşkina(Granyöz) ise şansınız varsa gelebilecek bir balıktır. Gündüzleri Hanos Gelincik ve İspari canın sıkılmasın diye yemlerini durmadan tırtıklayacaktır. Kısacası ben ne bu tatil köyünü severim nede meralarını. Bunun yerine sitenin sapa yollarından fener sitesi taraflarına gitmen daha mantıklıdır. Yada orda yunus kiralayanlarla anlaşıp açılmanda bereketli av yapmanı sağlayabilir. Bunu gezmek için değil balık avı için yaptığını satıcıya anlatıp fiyatta indirim yaptırmayıda unutma. Bu sayede İstavrit ve Lüfer Aileside av kapsamına girmiş olacaktır.

Esenköy Mevkii ve Fener Sitesi

Armutlu'da Liman ve iskelelerden sonra av yapabileceğiniz diğer meralarda Esenköy ve Fener civarlarıdır. Bu bölgeler körfezin dış tarafına bakan yani Marmara denizinin kıyı şeridindedir. Önce Esenköyle başlamak istiyoruz.

Armutlu Balık Avı

İstanbula yakınlığı ile özellikle yazları çok kalabalık olan bir köyden çıkma tatil yeridir. Yazları Kadıköy'den buraya deniz otobüsleri seferleri yapılır. Çok rüzgarlı bir bölge olduğundan sahili genelde bulanıktır. Aynı zamanda da bol miktarda deniz anasıda görmek mümkün.

Birde Esenköy kayalık meralara sahip biryerdir. Genelde Şamandıralı takımlarla av yapılır. Eğer dalgakıran üzerinden avlanacaksanız Şeytan Oltası kullanmanız avantaj sağlar. Kefal - Zargana - Mezgit ve İstavrit bol olarak yakalanır. Mendireğin dirsek tabir edilen yerinden de Karagöz ve Eşkina alma şansınızda var. Hatta Karagözler neredeyse 700-800 gr gelmektedir. Aslında İzmir tarafında bunlara Sargoz deriz ama burada Karagöz dediklerinden ben de bu şekilde hitap ediyorum. Aşağıda mendirek üzerinden yapılan av resimlerini gösterdim. Ordan inceleyebilirsiniz. Gece 22 den sonra denizin eğer poyraz yoksa daha da hareketlendiğini belirtelim. Bazen yoğun akıntılar beraberinde Lüferide getirmektedir. Diğer zamanlar fazla av vermez.

Bir diğer av yapmanız gereken yerde Nusretiye Çiftliği geçtikden sonra ki Karataş Aile Piknik Alanı altında kalan haritada da gösterdiğimiz taşlık koy. Kamp kurup balık yakalayabileceğiniz bu mera size Mırmır-Karagöz-Pisi ve Mezgit avlamanız için imkan verebilir. Fakat oltalarınız kaliteki malzemelerden olmalı ve 70 metre civarlarına atış yapmalısınız. Aksi taktirde takılmalar yaşanabilir. Esenköyde daha birçok balık merası için şahane sahiller mevcuttur. Fakat buralar hakkında şu an için bir bilgimiz olmadığından paylaşamıyoruz. En yakın zamanda bu meralar hakkında sizleri bilgilendircez.

Fener Sitesi, İhlas Sitelerinin oradan Esenköy yoluna girince önünüze çıkacak bölgedir. Avlağımız ise henüz Fener Sahiline gelmeden göreceğiniz fenerin altındaki kayalık taşlık ufak alandır. Biraz karışık bir anlatım oldu fakat altta haritada sizin için detaylıca gösterdim. Bu avlak ön tarafları kayalık fakat 40-50 metre açıkları kırma taşlık bir yapıya sahip. Yani dikkat etmeniz gereken bir yer. Şamandıralı takım yada Şeytan oltası kullanmalısınız. Yem Teke veya Midye olabilir. 6-7 no çengel iğne işinizi görecektir. Burda gece avları sizi boş döndürmeyecektir. Tabi sert poyrazlar ve güçlü akıntılar yoksa. Hafif çalkantılı bir deniz ve uygun yemlerle Kırlangıç-Karagöz-Eşkina-İskorpit-İstavrit-Çinekop ve Mezgit alma şansınız var. Aynı şeyleri gündüz avı için söylemek pek mümkün değil çünkü çok fazla harami balık bulunur ve yemi alır almaz kayaların altına kaçarak oltanızı kopartır. Bazen bu Şamandıralı takımların bile başına gelir burada. o nedenle dikkatli olmakda fayda var.

Birde son olarak Kadınlar Plajına gelmeden bir beton iskele var. Oradan da denemeler yaparsınız balık alabilirsiniz. Ayrıca bize tavsiye edilen fakat denemediğimiz Şenköy'ün Engene taraflarında İri Zargana, Levrek, Mezgit ve Kalkan avı sıklıkla yapılıyormuş. Tabi bu bir duyum sadece.

Aşağıda resim ve videoları izlerseniz bu anlattığımız Avlak Yerleri hakkında daha detaylı bilgi edinmiş olursunuz.

YALOVA ARMUTLU AVLAK YERİ RESİMLERİ
Armutlu Limanı HArita www.avlakyeri.com
Armutlu Fener Sitesi Mera
İhlas Tatil Sitesi
Armutlu İskelesi