TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi

Kocaeli Balık Avlak Bölgeleri

Kocaeli'nde Nerelerden Balık Yakalanır?

Kocaeli hala o büyük deprenin izlerini taşıyan hüzünlü bir şehir. Kıyıları deprem sonrası yoğun bir betonlaşma sürecine girdiğinden balık populasyonuda doğan olarak azaldı. Hatta çoğu balıkçı dostumuz Balık Avı yapmak için boğaza gitmeye başladı.

Bundan çok değil 25 yıl kadar öncesinde Kocaeli insanların tatil için çevre şehirlerden geldiği bir yer iken özellikle deprem sonrası tamamen sanayileşme yoluna gitti. O zamanlar İzmit Körfezi yüzülebilen son derece temiz bir yer iken şimdilerde böyle bir şey söylemek mümkün değil. Ama sevindirici haberlerde var. 2013 yılı itibari ile denize akıtılan atık suyunu engellemek için yapılan girişimler ve ağcılığın yasaklanması bu yıl meyvesini vermeye başladı. Göç zamanı sadece İstavrit Balığının yoğun av verdiğini Gölcük, Körfez gibi sahil meralarında bu sene bolca Lüfer tutulmaya başlandı. Bu güzel gelişmeler umarız devam eder. Böylece bölgenin Amatör Balıkçılarıda 1-2 kilo balık için boğaza gitmek zorunda kalmazlar.

Tabi şunuda unutmayalım. Kocaeli'nde bazı meralar var ki özellikle Mırmır ve İstavrit yönünden çok zengin. Gölcük, Değirmendere ve Eskihisar ilk akla gelenler. Bu avlarda genelde sonbahar zamanı verimli oluyor. Zaten konuları okuyunca anlayacaksınız. Ayrıca çok güzel kumsallar vardır ki hem kamp kurup hemde balık avlamak için mükemmel yerlerdir. Birde Liman bölgeleri var. Bunların hepsini detaylıca öğrenmek için linklere tıklamanız yeterli olacak.

Darıca - Eskihisar
Darıca Oltacılar

Darıca merkezde açık konuşmak gerekirse bol balık çıktığı söylenemez. Özellikle Ocak ayından başlayarak Mayıs sonuna kadar Gümüş Balığı ve Kefal dışında tek tük İspari, Eşkina ve İstavrit avlanabilmekte. Marmara'da balık zamanı dediğimiz mayıs sonu. göçlerin başlamasıyla denizde hareketlenmeler başlar. İstavrit başta omak üzere İzmarit, Mezgit, İspari artık kıyılara sokulmaya başlamıştır. Yılın büyük bölümü av veren Eşkina ise özellikle kayalık alanlarda gece ....

Sayfaya Git
Gölcük, Değirmendere-Ulaşlı Meraları
Golcuk Balıklar

Gölcük balık çeşitliliği açısından zengin bir bölgedir. Bunda körfezde kurulan Arıtma Tesislerinin payı gerçekten büyük. Aynı zamanda Gırgır avcılığıda eskiye nazaran bir hayli kısıtlandı. Buda tabi kıyı avcıları için son derece sevindirici oldu. Bu sayede balık çeşitlilik kazandı ve kıyı avcılığı hiç olmadığı kadar rağbet gördü. Mesela Değirmendere, Kocaeli Şehrinin belki de en fazla ilgi gösterilen merasına dönüştü diyebiliriz.

Sayfaya Git
İzmit Körfezi
İzmit Körfezi

İzmit Körfezi hakkında henüz bilgi toplama aşamasındayız. Yakın zamanda sayfamız oluşmuş olacak.

Sayfaya Git