TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi

Seferihisar Koylarında Balık Durumu

Seferihisar, Azmak

Şimdi sizlere Seferihisar Azmak ve Urla Demircili meraları hakkında bilgiler vericez. Hangi mevsimde balık çıkar, Hangi takım ve yemler kullanılmalı ve çıkan balıklar nelerdir? gibi. Sözü fazla uzatmadan Azmak bölgesiyle başlayalım.

Demircili Sahili Avlak Yeri

Azmak, Seferihisar Doğanbey'den yaklaşık 30 km'lik bir mesafede bulunan ve Kamp yapmaya müsait bir Avlak Yeridir. İsmi gibi sahilin uç kısmında denizle buluşan bir azmağı bulunur. Yılın hemen hemen her mevsimi buraya Spin Avı severler başta olmak üzere Kefal ve Çupra tutmak isteyenler akın eder. Bizimde tavsiyemiz At-Çek avına gönül verenlerin buraya en azından bir kez uğramalarıdır. Çünkü biliyorsunuz bilinçsiz avlanma yüzünden çoğu kıyılarda Levrek eskisi kadar av vermiyor. Bunda en büyük etken meraların hor kullanılması ve Azmak önlerine çok ağ atılmasıdır. Bizde dahil çoğu Amatör Balıkçı bu gibi durumları önlemek adına bir çok platformda mücadele ediyoruz ve her zamanda edeceğiz. Aynı hassasiyeti sizinde göstermenizi önemle rica ediyoruz.

Levrek bu bölgelerde avlanabilen bir balık. Gümüldür azmaklarından başlayıp, Sığacık, Doğanbey, Demircili ve Kokar bölgesine kadar hem Spin, hemde Sırtı ile yakalanabiliyor. Bunu birçok arkadaşımızda ve Güncel Av Raporlarında sürekli görüyoruz. Aynı şekilde Azmak meralarıda buna dahil. Tatlısuyun deniz ile birleştiği yerlerden ve bot ile yaklaşık kıyıdan 30-35 metre açıklarda bu balığı yakalama şansınız var. En iyi zamanda sabah suyu ve gece karanlığındadır. Tabi burada sadece Levrek av vermiyor. Kefal, Sargoz, Çupra ve Hanos'da oltanıza gelebilecek balıklardır. Ayrıca Kefal'i derenin iç kısımlarında da avlayabiliyorsunuz. Fakat şunu belirtmekde fayda var. Azmak bölgesi Balık Avı için kesin birşey söylemenin zor olduğu bir yer. Günü gününü tutmaz. Yani bir gün önce bol balık alıp bir gün sonra tek bir vuruş dahi alamayabiliyorsunuz. Buranın yerli balıkçılarına göre bunun 2 sebebi var. Birincisi rüzgarın lodosa döndüğü zamanlarda balıkların pek ortada görünmediği. Görünenlerinde yeme çok isteksiz vurduğu. Diğer sebep ise balıkçıların çok gürültülü olması ve devamlı suya ışık tutması.

Bunu her seferinde söylüyoruz. Deniz veya tatlısu olsun, eğer hava sakin ise balıklar her hareketi görür ve duyarlar. Kıyıdada olsanız denizin 10 metre üstünde de olsanız bu değişmez. Bu yüzdende sizi farkettikleri an ya derinlere yada kaya altlarına çekilirler. Bunu yapmış olacağınız her av için düşünmeniz gerekir. Mesela Tavşan avlarken veya bir kuş, son derece sessiz olmak ilk önemli şarttır. Aynı şey Balık Avı içinde geçerlidir. Tabi deniz dalgalı ve çalkantı bolsa o zaman bu kadar dikkat etmeye gerek yok. Fazla abartmamak şartıyla.

Sahil kısmından av yapmak isterseniz Surf Kamış kullanmalısınız. Suyun ilk 20-25 metresi küçük taşlıklarlan oluşur. Daha sonrası kumluk hafif kırma taşlık ve eriştelik alandır. Olta takımı olarak klasik üçlü takım yapabilirsiniz. Bunun nedeni iğnelerin takılma sorunu olmamasıdır. Yem Mamun ve Borukurdu ideal tercihtir. Ayrıca sert olmak şartıyla Sülünez'de kullanılabilir. Geçit zamanı Çupra yakalanır ama bu o kadarda sık olan birşey değildir. Mırmır, İsparoz, Sargoz, Hanos ve Mığrı ise oltanıza gelebilecek diğer balıklar. Geceleri İskorpitte gelebilir bu yüzden dikkat edilmeli.

Dere içinde veya azmakda av yapacaksanız mutlaka Mazmozlama(Yemleme) yapmalısınız. Bu burada Kefal avlamak için çok önemli. Çünkü buranın balığı ürkektir ve kolay kolay gelmez. Yemleme yapın ve 2 saat falan o bölgeye uğramayın. Daha sonra Dip Kıbrıs veya Şamandıra ile bolca yakalayabilirsiniz. Ayrıca özellikle geceleri bol Yılan Balığı olduğunu söyleyelim.

Son olarak buraya nasıl geleceğinizi anlatalım. Yukarda haritada da gördüğünüz üzere Seferihisar'a gelmeden yani jandarmaya yaklaşırken sağa doğru giden bir dar yol göreceksiniz. Ordan giriyorsunuz yolda karşınıza köyler gelecek. Orda birilerine sorarak daha garantili şekilde azmağa çıkıyorsunuz. Mesafe 8-9 km civarındadır. Ayrıca araba ile sahile kadar gelebilir hatta çadır kurup bu güzel yerlerin tadını çıkarabilirsiniz. Biz çünkü her zaman böyle yaparız.

Demircili ve Altınköy Meraları

Demircili eskilerde bakir ve temiz iken şimdilerde kalabalık ve kirli bir duruma geldi. Hatta 2012 yılında 30 kadar Zıpkın Avı sevdalısı koy içinde genel bir temizlik yapmıştı. Herhalde bu kadar pislik ancak merkez sahillerde olabilir. Halıdan ayakkabıya, balık ağından demir atıklarına kadar neredeyse 2 kamyon pislik çıkarıldı. Buda insanımızın kalabalıklaştıkça nasıl ortamı pislettiğini gözler önüne seriyor. Ama maalesef insanımız cahil bazı şeyleri kafasına vura vura öğretmek gerekiyor. Neyse konumuza dönelim. Demircili koyunun en sadık avcıları zıpkıncılardır. Bunlar bazı zamanlar etkinlik yaparak, bazı zamanlarda da 4-5 kişi toplanarak av yaparlar. Bununda nedeni bazı arkadaşlarımızın 2010-2011 yıllarında vurdukları çok sayıda balıkları internette boy boy paylaşmalarıdır. Tabi bizim paylaşımla ilgili bir sıkıntımız yok ama bir koyda belli aralıklarla dalgıç gezerse orada balık olmaz. Buda kıyıdan av yapmaya çalışan oltacılara haksızlık olur. Ama bunu anlatamadığımızdan gece avı yapmaya devam ediyoruz. Gerçi gündüzleri bu bölgelerde çok sayıda harami balık bulunur o ayrı. Ot balıkları, kaya balıkları, minik mırmırlar size gün boyu rahat vermez. Zaten koydada gündüz vakti iri balık olmaz. Olsada ya yemi ona yedirmezler yada Zıpkıncılar tarafından uzaklaştırılır. Bu nedenle en bereketli avlar gece yapılır. Levrek, Mırmır, İspari sahilden alınan balıklardır. Yan taraftaki kısa kayalık alanlardan da bunlara ek olarak Karagöz, Sargoz, Lapin, Mığrı ve İskorpit yakalanabilir. Tabi Zıpkıncıların vurduğu balıklardanda anladığımıza göre merada Kefal ve Kırlangıç da olduğunu biliyoruz.

Altınköy'de Demircili merasına göre sualtı daha taşlık olan bir alan. Fakat burada olta atmadığımızdan tam teferuatlı bilgi veremiyoruz. Biz bu bölgede sadece Kızıl Burun önünden avlandık. Burasıda Demircili koyunun sonrasında kalıyor.Tekneden yapmış olduğumuz av gerçekden çok bereketliydi. Fangri, Mercan, Gopez, Sinarit ve İzmarit alabilmiştik. Kaptanımızın vermiş olduğu bilgilerde altın değerindeydi. Hatta Kızıl Burunu az geçince tehlikeli bir kayalık var. Burdaki tüm tekneciler bilir. Kıyının aç acığında suyun hemen 1 metre aşağısında duran bu kayalıklar farkedilmediği taktirde tekneye büyük zararlar verebilir.Bunları Seferihisar bölümünde anlattık. Ayrıca aşağıdaki resim galerisinde gösterdik. Yakında bir kez daha bu sefer video çekimi yaparak sizleri detaylıca bilgilendircez. Sizde Av Raporları bölümünden bu bilgilere ulaşabileceksiniz.

SEFERİHİSAR AZMAK DEMİRCİLİ MERA RESİMLERİ
A1AZMAK MERA MAP
A2AZMAK KAYALIK MERA
A3AZMAK SAHİLİ
A4AZMAK DERESİ
A5AZMAK DERESİ
A6AZMAK YOLU
A7DEMİRCİLİ KOYU
A8DEMİRCİLİ SAHİLİ
A9DEMİRCİLİ MERASI
A10DEMİRCİLİ MERASI
A11SEFERİHİSAR ALTINKOY
a12DEMİRCİLİ BALIK AVI
A13KIZIL BURUN
A14TEHLİKELİ KAYA
A15DEMİRCİLİ MERA