TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi

Kösedere Balık Avlak Yerleri

İzmir, Karaburun - Kösedere

İlk defa 2014 yılının aralık ayında gittiğimiz ama önceden birçok dostumuzun av yaptığı bölgedir burası. eğer usta balıkçı iseniz o gün için mutlaka birşeyler almanız gerektiği söylenir.

Kösedere

Açıkcası bu merayı Karadayı kardeşlerin videolarını izleyerek öğrendim. Saolsun onlarda bizim gibi Avlak Yeri sakınmayan balıkçı arkadaş ve abilerimiz. Daha sonra birkaç arkadaşımız ile görüşüp gitmeden mera hakkında bilgi aldım. Mayıs, Harizan ve Ekim, Kasım ayları bereketli avlar yaptıklarını söylediler. Bizde havaların soğumaya başladığı zamanda bir deneme yapalım dedik. Tabi suyun nispeten soğuk ve denizinde süt liman olması dolayısıyla av pek bereketli geçmedi. İşte 3-4 parça Mercan, Karagöz ve bol bol Mığrı yakaladık. Tabi bu meranın asıl balıkları bunlar değil. Öncelikle Sargoz ve Levrek ve ardından da Karagöz ve Çupra çıkabilecek balıklardı. Tabi bilirsiniz bu balıkları avlamak kolay değildir (Karagöz Hariç). Hepsinin bir av stili ve kullanılması gereken olta malzemeleri vardır. Tabi havanın şartlarınıda buna eklemek gerektiğini söylemeye gerek yok. Şimdi olmazsa bu konular üzerinde bir duralım.

Öncelikle sargoz ile başlayalım. Sitemizde aslında bu balık hakkında bilgiler vermiştik. O yüzden burda kısaca anlatayım. Sargoz balığı son derece akıllı ve yakalanması zor bir balıktır. Genelde Akyem ve Mamun ile yakalanır. Avlarında genelde kısa pala ve çelik, çengel iğneler tercih edilir. Birde kıyıdan av yapacaksak su kısmen dalgalı olmalı ve Şeytan Oltası diye tabir ettiğimiz takımla yakalanmalıdır. Eğer dediğimiz şartlar oluşmuşsa artık iş sizin kabiliyetinize kalmıştır. Çünkü Kösedere haritasında kırmızı daire içerisine aldığımız her yerde bu balık çıkabilir.

Aynı kurallar Levrek ve Çupra içinde geçerlidir. Sabah suyu sahte ile At-Çek yada geceleyin Akyem ile Bırakma yaparak Levrek yakalayabilirsiniz. Yalnız şunuda belirtmekde fayda var. Burada çoğu Bırakma yeme Mığrı geldiğinden eğer pişirmesini biliyorsanız sepetinize bu balıkdanda bol bol koyabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki videodanda izleyeceğiniz üzere Ahtapot yakalama şansınızda var.

Birde bu kayalıkların ilerisinde Kaynarpınar limanı var. Yine Levrek ve Kefal bolca bulunur. Eğer kayalıklarda avlanmak istemezseniz bu bölgede de şansınızı deneyebilirsiniz.

Bu bölgede bize en çok sorulan soru takımların kopup kopmayacağı üzerine. Buda bizi meranın dip yapısını size anlatmamız gerektiğini gösteriyor. Kösedere kıyılarında genelde kumluk ve kırmalık bir dip yapısı vardır. Tabi hatrı sayılır derecede otluk yerlerde yok değil. Mesela size bahsettiğimiz bölgelerde otluklarda var. Ama olta atmanız gereken kayaların ön kısımlarında böyle bir sıkıntı yok. Gayet güzel bir dibi var ve olta takılması pek mümkün değil. Tabi av yapacağınız yeride iyi seçmeniz şart. Gidip önü sarp kayalık yer bulupda birde oltanızı yavaş sararsanız takılma riskide oluşacaktır. Bunu videoyu izledikden sonra daha net şekilde görebilirsiniz.

Bu bölge hakkında söyleceklerimiz şimdilik bu kadar. İlerleyen zamanda Kaynarpınar, Akburun ve Ağ limanı meralarınında ayrıntılı haritasını çıkaracağız. Bu nedenle bizi takip etmeye devam edin. Eğer soru ve görüşleriniz olursa Facebook Adresimizden bize ulaşabilirsiniz.

 

KÖSEDERE KAYALIKLARI MERA VİDEOSU