TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi

Karaburun Kanlıkaya Balık Meraları

İzmir, Karaburun

Neresinden bakarsanız bakın, İzmir'in en güzel ve bakir yerleri Karaburun'dadır. Muhteşem koyları ve jeolojik açıdan balık tutmaya çok elverişli meraları bulunur. Merkeze uzak olması tek olumsuz tarafı olsada son yapılan yol çalışmaları ile artık Kanlıkaya civarına daha kolay gelebilirsiniz.

Kanlıkaya Balık Avı

Kanlıkaya ismini adı üstünde kayalarındaki kızıllığından alır. Aşağıya inmesi ve çok rüzgar alması sıkıntı yaratsada çıkan balık çeşitliliği göz önüne alındığında bu kadar zahmete değebilecek bir yerdir. İzmir merkeze uzaklığı yaklaşık 115 km civarındadır. Yani biraz uzak kalıyor diyebiliriz. Çünkü çoğu İzmirli arkadaşımız bu bakir meraya gelmek yerine daha çok Balıklıova, Urla, Mordoğan ve Gerence bölgesini tercih eder. Tabi bu insanların seçimine kalmış. Sonuçda İzmir mera yönünden sıkıntı yaşanan bir yer değil. O nedenle herkesin kendine göre alanlarıda vardır. Ama bizim size her merayı tanıtmak istememizden dolayı Kanlıkaya üzerinde durmak istiyoruz. Çünkü mevsimsel olarak balıkların yumurtlama ve yemleme ihtiyacı gelipde kıyılara sokulduğu zamanlarda bu merada olmak, size çok güzel bir av günü yaşamanızı sağlayacaktır. Özellikle Sargoz, Çupra, Karagöz, Granyöz ve Levrek açısından bu mera tamda gelmeniz gereken bir yer. Peki nasıl geleceksiniz?. O kadarda zor değil. Karaburun merkezi geçince yaklaşık 8-10 km sonra yolun sağ tarafında Yıldıztepe sitelerini görürsünüz. Burayıda geçin ilk gelen burun Kanlıkaya'dır. Zaten haritada detaylıca gösterdim.

Biliyorsunuz Amatör balıkçılığın asıl amacı spor yapmak kafa dinlemek ve stres atmaktır. Bunun için bazen metrelerce yol yürünür dağlar aşılır. Böylece hep sağlıklı kalıp hemde stres atmış olursunuz. Kanlıkaya bölgeside giderkende bir müddet yürüyüp sonra kayalara doğru inmelisiniz. Ayrıca ilerlerde güzel sahillerde var orda çadır vs kurup av zamanıda gelebilirsiniz. Önemli olan dikkatli olmak ve stres atayıp derken elininize baston almamak. Taşlar üstünde kendinize güzel bir yer balirleyip olta takımlarınızı yapmaya başlayın. Yanınızda bir adet Kıbrıs, 2-3 çeşit Rapala, bol Kurşun ve İğne olmalı. Meramızın ön kısımları derin ve sarp kayalıktır. Klasik 2 köstekli takımlar tebrübeli değilseniz mutlaka takılır. Bu yüzden şamandıralı takım deneyebilirsiniz. Biz genelde yem olarak Sardalya ve Mamun kullanırız. Gündüz av yapıyorsak Madya takmak harami balıklardan kurtulmanın tek yolu. Gerçi gene bolca Hanos çekersiniz o ayrı. Sardalya'yı elinize alın ve birbirine yakın 2 iğneyi balığa geçirin ve ağırlık takmadan denize bırakın. Birgün önceden tuzlamış olması sertlik bakımından size fayda sağlar. Artık misina elinizde bekleyeceksiniz ve sabırlı olacaksınız. Levrek ve Sargoz yanında Granyoz avlamanız muhtemel. Eğer gece avlanıyorsanız bol bol Mığrı'da bu balığa saldıracaktır. Baktınız çok Mığrı var yeminizi Mamun ile değiştirin. Karagöz ve Çupra bu yemi çok sever. Ayrıca bu yemle Levrek yakalayanda çoktur.

Kanlıkaya merasını gece ve gündüz olarak ayırmak gerek. Çünkü gündüzleri iyi bir balık yakalamak çok zordur. Her yerde harami balıklar vardır ve durmadan yemlerinizi çalarlar. Bu nedenle At-Çek avı yapmak mantıklıdır yada deniz dalgalı ise yine Sardalyayı büyük parçalarla dilimleyerek tek iğne üzerine kurşun olmadan avlanabilirsiniz. Suda iri Sargoz varsa ve gürültü yapmıyorsanız mutlaka alırsınız. Ayrıca son dönemlerde yayılmaya başlayan LRF Yöntemi ile de av yapmak mümkün. Bu sayede çok iri Kaya Levreği ve Hanos alanları görüyoruz. Bazı arkadaşların Levrek aldığıda söylenir ama biz henuz şahit olmadık.

Konumuzun başında balık mevsiminden bahsettik. Bu öncelikle Çupra balığının göç zamanı yani suların nispeden ılıklaştığı zamanlardır. Yani Nisan Mayıs ayları ile Eylülden Ocak ayına kadar ki zaman. Bu süre içinde Çupra, Lidaki ve zaman zaman Mırmır bu merada av verir. Levrek, Kefal ve Karagöz ise hemen hemen yılın her ayı yakalanan balıklardır. Aynısını sahiller için söyleyemeyiz mesela. Çünkü Karaburun dibi derin olan kayalık alanlardan iyi balık alınan bir ilçe. Ama işte bir sahil konforunu alamıyorsunuz ki oda işin kötü tarafı. Gerçi size ilerki zamanlarda çok güzel meralar göstericez. Hem kamp kurup hemde balık avlayabileceksiniz. Bunun için biraz daha beklemeniz gerekecek.

Kısaca toparlamak gerekirse, Kanlıkaya ön kısmı derin kayalıklardan oluşan balık çeşitliliği bakımından zengin ama dikkat edilmesi gereken bir Avlak Yeri. Yukarda bahsettiğimiz balıklar dışında Melanur, Lahos, İzmarit, Gopez ve Turna'da alabilirsiniz. Yanınızda Akyem, Mamun ve Sülünez götürebilir hatta kayalar arasında deniz salyangozu toplayıpda yem yapabilirsiniz. Kanlıkaya ile ilgili merak ettiğiniz başka bir şey olursa bize Facebook sayfamızdan ulaşın.

 

KARABURUN KANLIKAYA AVLAK YERİ RESİMLERİ
Kanlıkaya Merası
Kanlıkaya Mera yolu
Karaburun Yıldıztepe Merası