TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı

Karaburun Balık Avı Meraları (Avlaklar)

İzmir Karaburun'da Olta Balıkçılığı

İzmirli bir balıkçı olupda Karaburun, Mordoğan, Kösedere gibi hem bakir ve hemde balık çeşitliliği bakımından zengin başka bir yerin varlığını bilmemesi herhalde büyük bir hata olacaktır. Çünkü yaz kış sürekli olarak Amatör veya Profesyonel balıkçıları mutlu edebilecek jeolojik bir yapısı var. Örneğin dalyancılar. Kefal avı yapan ve avcılıkları çok eskiye dayanan bu abilerimiz, kendi stillerince koy ağızlarına ağ gererek yıllardır kefal avlıyorlar ve şu bir gerçekki en güzel Kefallerde Karaburun taraflarında bulunmaktadır.

Karaburun beldesinin bir başka özelliğide İzmirde en çok balık çiftliklerini bünyesinde barındırıyor olmasıdır. Öyle ki balıkçılar mart ayının o soğuk havalarında bile çiftlik balıkları sayesinde avlardan boş dönmüyorlar. Size meraları tanıtırken bu tür av video ve resimlerinide detaylıca paylaşacağız. Ayrıca bazı yerler vardır ki son zamanlarda patlama yapmış balıkların bir numaralı uğrak yerleridir. İlerleyen bölümlerde hepsi hakkında bilgiler vericez.

Son olarakda bu bakir bölgemizin bir yarımada olduğunu ve her iki yanına bakan denizinde de sayısız Avlak Yeri bulundurduğunu bilmenizi isteriz. Yani tarif edeceğimiz yer öyle birkaç meralık bir alan değildir. Biz bile çoğu yere henüz hakim değiliz. Zamanla burada yapacağımız çekimler ile hem biz hemde siz ailenizle veya dostlarınızla gidebileceğiniz yerlere hakim olabileceksiniz.

Aşağıda vermiş olduğumuz mera bölgelerini inceleyip aklınıza takılanlarıda Facebook Adresimizden bize sorabilirsiniz.

Karaburun Kanlıkaya
Karaburun KAnlıkaya Yolu

Biliyorsunuz Amatör balıkçılığın asıl amacı spor yapmak kafa dinlemek ve stres atmaktır. Bunun için bazen metrelerce yol yürünür dağlar aşılır. Böylece hep sağlıklı kalıp hemde stres atmış olursunuz. Kanlıkaya bölgeside giderkende bir müddet yürüyüp sonra kayalara doğru inmelisiniz. Ayrıca ilerlerde güzel sahillerde var orda çadır vs kurup av zamanıda gelebilirsiniz. Önemli olan dikkatli olmak ve stres atayıp derken elininize baston almamak. Taşlar üstünde kendinize güzel bir yer balirleyip....

Sayfaya Git
Kösedere Mevkii
kosedere

Bu bölgede bize en çok sorulan soru takımların kopup kopmayacağı üzerine. Buda bizi meranın dip yapısını size anlatmamız gerektiğini gösteriyor. Kösedere kıyılarında genelde kumluk ve kırmalık bir dip yapısı vardır. Tabi hatrı sayılır derecede otluk yerlerde yok değil. Mesela size bahsettiğimiz bölgelerde otluklarda var. Ama olta atmanız gereken kayaların ön kısımlarında böyle bir sıkıntı yok. Gayet güzel bir dibi var ve olta takılması pek mümkün değil.

Sayfaya Git
Eğriliman ve 3 Adalar
egriliman

Sitemizde, Karaburun'un en güzel merası olan Küçükbahçe sahilini daha önce incelemiştik. İşte oralara gelmeden bir önceki bölgemiz Eğriliman ve 3 Adalardır. Muazzam güzellikde koyları ve bakir bir havası olduğundan ailece gidip kafa dinleyebilirsiniz. Tabi bu kış çok fırtınalı geçtiğinden, bu rüzgarlara dayanamayıp patlayan yüzlerce çiftlik ve ortaya saçılan Levrek ve Çupra bolluğu yüzünden, özellikle haftasonları buralara çok fazla sayıda balıkçı akını yaşanıyor. Özellikle belli başlı yerler hınca hınç dolmuş durumda.

Sayfaya Git
Küçükbahçe Sahili
kucukbahce cupra

Şu anda bu makaleyi yazarken aylardan mayıs yılda 2015. Yıllardır balık avlamaya çalışan biri olarak hayatımda gördüğüm en ilginç anları yaşadığım bir mera ve onun etrafında çevrelenmiş diğer koylardan bahsedicem size. Bilirsiniz kıyıdan balık avlamak hiçde kolay değildir. Yılın belli kesimlerinde suların soğuk olması bir yanda, balıkların göç etmeleri diğer yanda ve bununlada kalmayıp akıntıların durumu başka bir yanda olunca maalesef kıyılar genelde kısır geçer. Ağcıları, Gırgırcıları hiç saymıyorum bile.

Sayfaya Git
Karareis Meraları
Karareis

Bu sayfa henüz yapım aşamasında... En kısa sürede resim ve videolar ile paylaşıma sunacağız...

Sayfaya Git
Karaburun Badembükü
postimage

Badembükü yukarda haritadan da görebileciğiniz üzere Karaburun bölgesinin en uç kısmında bulunan bir yerdir. Buraya ulaşmak için yaklaşık 160 km bir yol gidilir. 2 taraftan gidişi vardır. Biri Mordoğan yolundan, diğeri ise Karareis yolundan... Ben her zaman Mordoğan yolunu tercih ederim..Çünkü diğer yola nazaran fazla dolambaçlı değildir ama daha uzaktır. Bunu haritadan baktığınızda zaten görebilirsiniz.

Sayfaya Git
Karaburun Kumbükü
karaburum meralar

Kumbükü hakkında gerekli olan ne varsa videoda anlatmış olduğumdan burada sadece belirli bilgileri vermekle yetineceğim. Mesela ilk başta olta atmanız gereken yer.

Arkadaşlar buraya ilk defa gittiğimden dolayı olta atmamız gereken bölgeleri tam keşfedemedim. AMa sabah suyu yapmış olduğumuz avlara bakarsak sahilin sol tarafı bereketli gibi.

Sayfaya Git
Gönsüz Koyu
gönsüz (2)

Arkadaşlar Gönsüz koyu daha önce anlattığımız Badembükü merasına nazaran daha ufak ama çok daha gösterişli bir mera. Bir çok kez buraya gelmişliğim vardır ve her gelişimde ayrı bir hayranlık duyarım. Avlanma stili olarak 2 tür sistemden bahsedicez. Biri Surf avlanma öteki ise kayalıklarda avlanma. Çünkü burada 2 ayrı mera tespit ettik ve dikkatli av yapılırsa balık almamnız için hiçbir sebep yok. Tabi denizle pazarlık olmaz o ayrı..

Sayfaya Git