TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı

Badembükü Balık Avı ve Merası

İzmir, Karaburun - Badembükü

Nereden bakarsanız balık, Amatör balıkçı için İzmir'de en güzel meralar Karaburun tarafındadır. Türkiye'nin balık popilasyonu açısından Çanakkale neyse, İzmir bölgesinde de bu bölge aynı değeri taşır. Bunun en büyük nedenide tabi ki birçok koyunun hala bakir olması.

postimage

Karaburun hakkında zaten yeterli açıklamaları site içerisinde sizlerle paylaştık. BURADAN ulaşabilirsiniz. O yüzden biz konumuz olan Badembükü merasının tanımınıa geçelim.

Badembükü yukarda haritadan da görebileciğiniz üzere Karaburun bölgesinin en uç kısmında bulunan bir yerdir. Buraya ulaşmak için yaklaşık 160 km bir yol gidilir. 2 taraftan gidişi vardır. Biri Mordoğan yolundan, diğeri ise Karareis yolundan... Ben her zaman Mordoğan yolunu tercih ederim. Çünkü diğer yola nazaran fazla dolambaçlı değildir ama daha uzaktır. Bunu haritadan baktığınızda zaten görebilirsiniz. Bu meraya gitmek için sırasıyla Balıklıova, Mordoğan, Kaynarpınar, Saip, Karaburun ve Yenilimanı geçmelisiniz. Daha sonra yol bakirleşir ve Badembükü koyuna ulaşmış olursunuz. Yerin zaten video görüntüsünü aşağıda paylaştım. İzlerseniz detaylı bir izlenip edinebilirsiniz.

Gelelim denizin dip yapısına. Arkadaşlar suyun altı kırmalık ve kumluk. Yer yer eriştelik alanlar var. Olta takılması sık yaşanmayan bir yer. Tabi kuralları var. Öncelikle Surf Kamış kullanmanız gerekiyor. 100 - 140gr kurşun (havanın durumuna göre) takarak uzak atışlar yapmalısınız. Yakında balık yokmu, tabi ki var ama uzaktan alınan balıklar her zaman iri olur. Özellikle Soğuk kış aylarında bu önemlidir.

Yem olarak spesifik bir öneri vermem gerekirse Boru Kurdu. Her mevsimse bu yem iş yapar. Daha sonra Madya, Yengeç ve Mamun kullanın. Yemleri yem ipi ile sarmak her zaman avantajdır bunu unutmayın ve yanınızda mutlaka bulundurun.

Badembükü'nde Hangi Balıklar Çıkar?

Tabiki başta Çupra gelir. Özellikle Geçit zamanı buradan kiloluk Çupra alma şansınız vardır ama genelde 350 ila 600gr arası Çupra gelir. Ev verimli zamanları Mayıs Kasım ve Aralık aylarıdır. Zaman olarak tecrübe ve ustaların bilgilerine dayanarak gece 11 ile sabah 6 arası iyi balık verir. Gündüzleri harami balık boldur. O zamanlarda da MAdya kullanmak çok fayda sağlarr.

Oltanıza gelebilecek diğer balıklar Karagöz, Mırmır, Sargoz, Gopez, Erkek MErcan, Dil Balığı, Mığrı ve İsparozdur... Bu balıklar günün her saati av verebilir. Özellikle Mırmır çok iri gelebilir. Biz Temmuz sıcağında av yapmıştık bayaa Mırmır almıştık.

Birde en önemli konulardan biri Karaburun ve ötesinin Poyraz havada çok güzel balık yapmasıdır. Bunu kesinlikle atlamayın. Bu bölgede Poyraz yani kuzey rüzgarı estimi balıkçılar için şenlik var demektir. Lodos havalar genelde kısır geçer. Bu havalarda arkada tarafta kalan Karareis, Eğriliman ve Küçükbahçe kıyılarını denemeizi tavsiye ederim. Badembükü ile ilgili merak ettiğiniz başka bir şey olursa bana Facebook sayfamızdan ulaşın. Sevgiler Recai Dönmez...

 

KARABURUN BADEMBÜKÜ AVLAK YERİ RESİMLERİ
badembükü
bbükü2
bbükü3