TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı

Eğriliman ve Üç Adalarda Mera Tanıtımı

İzmir, Karaburun - Eğriliman

Daha öncede sürekli söylediğimiz gibi Karaburun binlerce meraya ev sahipliği yapar. İşte o meraların içinde en cazip 5-6 seçenekden biridir Eğriliman. Tek kusuru yolunun İzmir merkeze hem uzak hemde çok dolambaçlı olmasıdır.

Sitemizde, Karaburun'un en güzel merası olan Küçükbahçe sahilini daha önce incelemiştik. İşte oralara gelmeden bir önceki bölgemiz Eğriliman ve 3 Adalardır. Muazzam güzellikde koyları ve bakir bir havası olduğundan ailece gidip kafa dinleyebilirsiniz. Tabi bu kış çok fırtınalı geçtiğinden, bu rüzgarlara dayanamayıp patlayan yüzlerce çiftlik ve ortaya saçılan Levrek ve Çupra bolluğu yüzünden, özellikle haftasonları buralara çok fazla sayıda balıkçı akını yaşanıyor. Özellikle belli başlı yerler hınca hınç dolmuş durumda. Bazı arkadaşlar bunun sorumlusunu mera verdiğimiz için bize yükledi ama işin aslı bu değildi. Çünkü çok sayıda sosyal paylaşım sitesi var ve herkes burada yapılan avları ballandırarak anlattığından oraya gitmek için ekstra bir bilgi vermeye gerek yok. Hatta bu haberler birçok yerel gazetede manşetlere taşınmıştı. Yani sonuçda bizim yediğimiz küfürler boşaydı. Zaten Mera vermek dedinmi insanlar tutturmuş yok Bohçacılar, yok gece dalan dalgıçlar... Bu bahsettiğimiz konuların Avlak Yeri vermekle bir alakası yoktur. Şöyle yoktur; bir merayı talan etmek için o merada çok balık çıkması gerekir ve bir yerde çok balık çıkıyorsa orası mutlaka dolacaktır. Bu bir yerde doğa kanunudur. Sonuçda milyonlarca balıkçı var ve bu arkadaşlar balık tutarak stres atmak niyetindeler. Eğer balık avlamak bir yerde, küçük balıklarıda almak, merayı kirletmek gibi durumlar oluşuyorsa bunun sorumlusu merayı veren değil, insanları bilinçsiz birer cahil yapan sorumlulardır. Bizce engellemekten önce eğitmek daha önemlidir. Bunu sağlarsak ancak avrupa standartlarında bir düzeye erişebiliriz. Sonuçda biz bu fikri zaten avrupalı balıkçılardan aldık. Bu arada konudanda bayağı sapmışız. Neyse gelelim meramıza.

Dediğimiz gibi son derece nezih ve bakir yerler. Aynı zamanda da son derece bereketli. Tabi bunda en büyük sebep deminde söylemiştik çok sayıda çiftliğin patlaması. Durum böyle olunca hemen hemen çalkantı yapan her yerde Levrek alma potansiyeli var. Tabi Levrek demişsek abartırız daha çok Levrek Palazı diyebiliriz. Ayrıca çok sayıda İspendekde var ama onları geri salmamız gerektiğinden üzerinde çok durmayalım.

 

 

Eğrilimanda 2 türlü olta atma şansınız var. Biri iç koya doğru diğeri ise açık denize doğru. İç koy ağcıların koy girişine çok ağ atması nedeniyle sıkıntılı olsada belli bölgelerde hala çok sayıda Levrek, Lidaki ve hatta Gopez alınabiliyor. Bunu eğriliman videomuzu izlerseniz daha rahat bir şekilde görebilirsiniz. Bu dediğimiz balıklar kıyıdan da yakalansada bot veya tekne ile daha verimli avyapma şansınız var. Yalnız çok fazla sayıda Örümcek, Kirpi, Böcek var onuda belirteyim. Yanınıza Amonyak almayı unutmayın. Ayrıca çadır kurarsanız çokda rahat edersiniz onuda ek bilgi olarak vereyim.

Birde üç adalar var. Oraya gitmek için bot veya tekneniz olması gerekiyor. Adaların arasına zemine 5-8 metre mesafede av yapıyorsunuz. Gündüz daha çok ufak karagözler ile İzmarit bol olarak oltalara vuruyor ama akşamsuyu ve gece Levrek, iri Karagöz ve Sargozlar gelmeye başlıyor. baktınız akıntı vs yüzünden vuruş yok, hemen adaların diğer tarafındaki çiftliklere yanaşıp dubalara bağlanıyorsunuz. Orda Mercan, Karagöz, Sargoz, Levrek, Papağan ve ara ara Lidaki yakalama şansınız var. Ayrıca dubalara bağlanamıyorsanız su üstünde bulunan borularada bağlanabilirsiniz. Biz burada bir av yaptık. Videomuzuda detaylıca çektik. İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN...

Sonuç olarak Karaburun taraflarına yolunuz düşerse burayada uğramanızı tavsiye ediyoruz. Yalnız kafanızda "buraya kadar geldik balıksız dönmeyelim, küçük büyük herşeyi alalım" zihniyeti olmasın. Arkadaşlar buna şiddetle karşıyız. Bizim mera vermemizin temel nedeni doğanın tadını çıkarıp, bir nevi spor yapmanızı sağlamaktır. Çünkü kamp yapmak ve onun getirdiği hareket, emin olun sürekli yaptığınızda sizi her türlü hastalıkdan koruyacaktır. Videolarımızı izlemişseniz o kadar balık derdinde olmadığımızı görürsünüz. Herşey sağlık ve eğlence içindir. Balık olmasada "boşver genede güzel gündü" demeyi öğrenmeliyiz.

Aşağıda bir balık ustası abimizin daire içinde gösterdiğim yerlerin açığında aldığı balıkların videosunu göreceksiniz. Soru veya görüşleriniz olursa bize Facebook Adresimizden yazın. Rastgele

 

EĞRİLİMAN BALIK AVI VİDEOSU