TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi

İzmir Tuzla'da Nereden Balık Avlanılır?

Çiğli, Tuzla

İzmir'de Karşıyaka'dan sonra gelen Çiğli ilçesine bağlı, etrafında Doğal Yaşam Parkı ve Kuş Cenneti olan bir yerdir Tuzla. 2010 yılına kadar kıyı avcılığına açıkken bu yıldan sonra özelleşerek her yer kapatıldı. Artık sadece denizden gelerek burada av yapabiliyorsunuz. Tabi birkaç yer hariç...

İzmir Tuzla Avlak Yerleri

Hangi meradan olta atmanız gerektiğini söylemeden önce Tuzla'yı biraz tanıtalım. Burası Çiğli Sasalı'ya bağlı özel bir işletmenin konrtolünde bulunan bir bölge. Bu nedenlede her tarafı kapatılmış durumda. Tam merkezde bir giriş kapısı ve çok sayıda güvenlik bulunur. İçeri girmek için Su Ürünleri Koop.'dan tayfa kartı almak gerekir. Bununda maliyeti 2014 yılı itibari ile senelik 60 tl'dir. Fakat herkesede vermezler. Ya bir tanıdığınız olacak yada içerideki limanda bir tekneniz. Ancak bu sayede çıkarabiliyorsunuz. Bunun dışında kıyıdan tek olta atılacak yer Homo Dalyanı kalıyor.Burayada araç ile girilmesi yasak ama arabanızı Kuş Cenneti ziyaretçi merkezi önüne parkedip 1 km kadar yürüyorsunuz. Bu yerleri haritada tek tek açıkladık. Biz bir kere içeriye kaçak olarak girmiştik. Yani kapıya geldik baktık ki güvenlikçiler meşgul hemen daldık. Sonra çıkışda olay oldu. "Nasıl girdiniz, ne zaman girdiniz?" gibi sorularla kafamızı ütülediler. Neyseki çıkıp gittik. O güne dair video görüntülerini aşağıda paylaştım fakat maalesef şarz bittiğinden sonrasını çekememekde bize büyük bir ders oldu. Gerçi 4-5 Lidaki dışında birşeyde alamamıştık. Daha sonra nedenini anladık ve birazdan sizede anlatıcaz.

Tuzla aynı zamanda çok sığ sulara sahip bir yer. Yani 700-800 metre gidip 2-3 metre derinlikde avlanırsınız. Kıyılar tam bir Balık yemi cennetidir. Kırmızı Kurtlar, tırnak büyüklüğünde Yengeçler ve Madya çeşitleri ile asla yeme para vermez, bu yemlerin varlığı ilede gününü yakalarsanız bol miktarda balık avı yapabilirsiniz. Tabi hava şartları ile olta seçiminizde çok önemlidir. Bunları ilerleyen bölümlerde açıklıcaz.

Tuzla bölgesine genelde av yapmak için Bostanlı Barınaklarından tekne ile gelinir. Hatta sizde 2-3 kişi toplanıp bir tane kiralayabilirsiniz. Bir başka yolda içerideki limandır. Burda da pek çok tekne demirlenmiş şekilde durur ve av yasağı kalktığı anda her yere ağ atılmaya başlar. Bu bakımdan en sakin yer Delta Evleri denilen kısımdır. Bot veya tekne ile ava çıkarsanız gideceğiniz en bereketli yerde zaten burasıdır. Daha sonra Hekim Adası civarı ve Uzun Ada tarafları gelir. Tabi oraya bot ile gidilmez. Bot için dediğimiz gibi en güzel yer Delta Evleri. Fakat limandan çıkarken dikkat etmek şart. Çünkü hem sığ hemde sadece ufak bir ucu görülen kazıklar vardır. Anında botu elinize alabilirsiniz. Yem olarak ben kıyılarda uğraşmam derseniz mutlaka Canlı Mamun alın. Eğer Homo Dalyandan kıyıdan av yapacaksanızda Madya, Yengeç ve kalın ve taze Boru Kurdu almalısınız. Bu hem İsparoz ve diğer haramilerin yeminizi tırtıklamasını engeller hemde Kaba Lidaki ve Çupra için en ideal yemdir. Hedef balık Mırmır ise Mamun ve Boru Kurdu tabi ki.

Bu meralarda çok çıkan bir diğer balıkda Kefal'dir. Su sığ olduğundan her yerde sıçrayışlarını görmeniz mümkün. Zaten burdaki balıkçıların çoğuda ağlarını Kefal için atarlar. Sizde avlamak isterseniz Dip Kıbrıs üstüne ekmek dolayarak denemeler yapabilirsiniz.

Tuzla İskelesi

Bu iskele yılın hemen hemen her ayı av veren çok güzel bir mera. Yalnız içeri giriş maalesef yasak. Ana kapıdan girseniz bile yol üzerinde bir kapı daha konulmuş. Bu yüzden genelde buraya ya torpilliler giriyor yada tekne veya botla gelebiliyorsunuz. Bölge fazla insan kalabalığı olmadığından çok temiz ve etrafı bol miktarda yemle dolu. Buda haliyle meraya iyi balık çekiyor. Ayrıca yavru kefallerin bolluğu Spin Avı ile Levrek yakalama şansınıda artırıyor. Zaten gelen raporlarda bunu kanıtlar nitelikde. Av saati ise genelde akşam suyundan sabah ışıklarına kadar. Bu saatlerde sahteler av vermediğinden Canlı iri Teke kullanarak Levrek alınıyor. Sabahları ise 14'e kadar sahte ile At-Çek yapabilirsiniz.

Ayrıca bu bölgede Lidaki, İsparoz ve Mırmır yanında zoka ile bol miktarda Kalamar'da yakalanıyor. Yani kısacası balık çeşitliliği ve verimliliği bu iskelede çok fazla. Eğer gitmenin bir yolunu bulursanız mutlaka burada olta atmalısınız. Zaten biz de iş üstündeyiz. Yakın tarihde sizi bilgilendirecez.

Meraya Giderken...

Tuzla'da kıyı avı yapmak isterseniz Homo Dalyanına gitmek zorundasınız. Mera çoğunlukla kumluk ve yer yer kırma taşlıktır. Dibide çok sığ olduğundan atacağınız mesafe uzak olmalı. 75 gr kurşun bu açıdan ideal bir tercih. Olta takımınızı takılma sorunu pek yaşanmadığından 2 köstekli ve kurşun altına hırsız iğne bağlayarak kullanabilirsiniz. Ayrıca özellikle Çupra, Kaba Lidaki avlarken Gezer Kurşunlu takımlar iyi iş yapar. 0/3 no Mustad iğne veya 4 no Gamakatsu Octobar bu bölge için iyi bir seçim.

Meraya giderken dikkat etmeniz gereken bir diğer hususda hava durumu. Şunu kesin olarak söylebiliriz ki hava rüzgarsız ve deniz yatık ise özellikle tekne veya bottan avlar bereketsiz olur. Çünkü deniz sığ olduğundan balıklar sizi rahatlıka farkeder ve derinlere çekilirler. Ayrıca açıklarda av yaparken Zoka kullanılmalı. Bu olmazsa olmazlardan. Kıyı avında ise havanın hafif çalkantılı olduğu zamanlar her zaman daha iyi av verir. Bu nedenle 4-6 Knot havaları seçin. Aşağıda Tuzla hakkında resim ve videoları paylaştık. Daha fazla bilgi için Facebook Adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

İZMİR TUZLA BALIK AVI MERA RESİMLERİ
T1TUZLA LİMANI
T2UYDUDAN TUZLA
t3TUZLA BALIKLARI
T4TUZLA BALIKLARI
T5HOMO DALYAN YOLU
T6HOMO DALYAN MERA
T7HOMO DALYAN MERA
T8HOMO DALYAN MERA
T9TUZLA İSKELE