TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi

İzmir Körfezinde Çupra Nasıl Avlanır?

İzmir Körfezi

Aslında sitemizde Çupra(Çipura) hakkında fazla sayıda bilgi bulunsada İzmir körfezinde yoğun ilgi gösterilen bu balığın daha detaylı incelenmesi gerektiğini uygun gördük. Çünkü Çupra İzmirde herkesin bildiği ve yakalamak için çok uğraştığı bir balıktır.

İzmir Körfezi Oltacılar

Çupraların Kasım ayında bıraktığı yumurtalar, Aralık ve Ocak ayları içinde yerini küçük Lidakilere bırakır. Daha sonra bu yavrular Nisan ayında 40-50 gr, bir sonraki Nisan ayında da 150-200 gr ağırlığa ulaşırlar. Zaten körfezde Mayıs Ayı Balık Avı için en bereketli 2 aydan biridir. Özellikle Kordon, Karşıyaka, Tuzla, Mithatpaşa sahilleri bu aydan itibaren Aralık ortalarına kadar binlerce insanın akınına uğrar. Tabi bu sadece merkez değil, tüm Ege kıyıları için geçerlidir. Yalnız bu sahillerde Çupra avlamak o kadarda kolay değil. Doğru zamanda, kaliteli olta takımları ile belli taktikler kullanılarak Çupra yakalanabilir. İlerleyen bölümlerde hepsi hakkında size ayrıntılı bilgiler vericez. Ama önce İzmir Körfezinin genel yapısını bilmek gerektiğini düşünüyoruz.

İzmir Körfezi Ege'nin birçok balık türüne ev sahipliği yapan bir bölge. Güzelbahçe ile Çiğli arası iç körfez diye anılırken, buradan başlayıp Karaburun Foça beldelerine kadar kalan kısım ise dış körfez olur. Aralarındaki fark iç körfezde dağların rüzgarı engelleyerek dış körfeze nazaran denizin daha sakin kalmasını sağlamasıdır. Bu nedenle yılın büyük bir bölümü balıkçılar zorlanmadan av yapabilirler. Körfezin zemini genellikle Karaçamur denilen bir oluşuma sahiptir. Diğer kısımlarda Kırmalık ve kumluk alanlardır. Bu oluşumlar üzerinde çok sayıda doğal yem (Midye, Mamun, Kurtlar) potansiyeli olunduğundan da Çupra, İsparoz, Mırmır ve Minekop balıkları bolca görülmektedir.

Çupra, diğer birçok balık gibi irileştikçe derinlere doğru çekilsede, bazı durumlarda yemlenmek için 15 metre kadar kıyılara sokulabilmektedir. Fakat bu durum kıyının gürültüden uzak bakir yerlerde daha sık olsada İzmir körfezinde ender raslanan bir durumdur. Bu nedenlede oltacılar yemlerini Surf kamışlarla 100 metre civarı uzaklıklara atmak durumunda kalırlar. Öyle ki bu işi iyice kavramış bazı balıkçılar, geçimlerini sadece kıyıdan balık yakalayarak sağlamaktadır.

Hangi Vakitlerde Avlanılır?

İzmir körfezinden hemen hemen her yerden olta atılma şansı varsada, bilinen noktalar dışında av verimli olmaz. Çünkü genelde Çupra, en sevdiği yemlerden olan midyelerin bulunduğu Kırmalık bölgeleri sıkça ziyaret eder. Bu meraları Avlak Yerleri bölümümüzde harita ile gösterdik. Genelde kıyıladığı zamanlarda ezandan 15-20 dakika öncesinden başlayıp 08-09' a kadar olan bölümde yaşanır. Bu nedenle ezan okunurken oltanızın suda olması iri Çupra alma şansınızın artması demektir. Birde akşam 21:00 dan başlayıp gece 02.30 a kadar da av yapabilirsiniz. Ama genelde bu saatte gerçekleşen avlar daha çok Kaba Lidaki olacaktır. Birde şu bilgiyi verelim. Çupra Balığının kirli suları sevmemesiyle alakalı olarak, körfez içindeki akıntıların durumu o gün balık olup olmayacağının belirtisi olabilir. Bu nedenle iyi avların yapıldığı zamanlar genelde kıyıya doğru gelen akıntıların denizde oluşturduğu çalkantılı sulardır.

Çupra Avında Olta Takım ve Yem Seçimi
Çupra İğnesi www.avlakyeri.com

Konumuzun başında körfezde yapılacak avların özel itina istediğinden bahsetmiştik. Bunların başında olta takımları gelmektedir. Öncelikle kıyılarda yapılan aşırı gürültü ve suların kısmen sığ oluşu, yemlerinizin uzak mesafelere atılması gerektiğini ortaya koyar. Bu nedenlede kendimize kaliteli bir Surf Kamış almamız gerekir. Esnek, Karbon yapıda ve atarı iyi olanlardan birini seçin. Daha sonra yine Florocarbon bir misina ile makinemizi sarıyoruz. Biz Ecosima 8000 kullanıyoruz ve misinamızda ince olması gerektiğinden 0,25mm tercih ediyoruz. Fakat yeni başlayanlar için bu kalınlık 500-600 gr balığı çekerken sıkıntı yaratabilir. Bu nedenle 0,30 mm sizin için ideal olacaktır. Beden boyu 80-85 cm civarıdır. Bedenin bir ucunda 1 no Fırdöndü, diğer ucunda da 75 gr kurşun tercih edin. Eğer hava rüzgarlı ve akıntı yoğun ise bunu 100-125gr yapabilirsiniz. Kurşunun misinaya Klipli fırdöndü ile bağlanması atış yaparken kopup gitmemesi için faydalıdır. İğne 2/0-3/0 no sağlam yapıda ve kısa pala olmalı. İnce yapılı iğnelerin sıkıntı yarattığını birçok kez gördük. Bu yüzden doğru iğne seçimi çok önemlidir. Sağda resmini paylaştığımız iğneyi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Eğer körfezde Tuzla bölgesinde avlanacaksanız hemen Zoka kullanmaya başlayın. 3-4 no zokalar bu bölgede çok iyi iş yapar. Tabi akıntılı havalarda daha ağır zokalar kullanmanız gerektiğinide unutmayın.

Yem olarak ise körfezde iri ve canlı Borukurdu oldukça güzel iş yapıyor. Ayrıca Mamun, Madya, Midye ve Kum Yengeci kullanmanızda yeterli olacaktır. Yalnız Kasım Aralık aylarında denizin soğuması ile balığın metobolizması yavaşlayacağından daha yumuşak yemler kullanmanız gerekir. Bu nedenle Boru Kurdu ve Mamun'dan şaşmayın.