TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi

Yeni Foça Askeriye Balık Avı Merası

Yenifoça, Askeriye

Aslında buraya Yeni Foça demek yalnış olur. Çünkü burayı geçip yaklaşık 10 km giderek Avlak Yerine varabiliyorsunuz. Zaten buranın 12 km ileriside Eski Foça'dır. Bu yüzden tam manasıyla iki Foça'nın ortası demek gerekir.

Gerçekde askeriye diye bir semt yada bolge yoktur. Biz Balık Avı yaptığımız merayı isimlendirmek adına böyle birşey yaptık Çünkü kamp kurduğumuz koy, askerlere ait olan koy'un yan tarafı. Genelde de bot ile avlandığımızda buranın karşısında dururuz. Bu kumsalın bir yan tarafıda Sazlıca tesisleridir. Yani özellikle yazları avdan sıkılıp canınız yemek veya içecek birşeyler çekerse buraya gelebilirsiniz.

Haritada gördüğünüz üzere kendimize kamp yeri olarak seçtiğimiz mera çok sapa bir yerde. Daha önceleri buraya arabamızı yol kenarına koyup dağdan inerek geliyorduk. Daha sonra Bot alarak denizden gelmeye başladık. Gerçi rahatlık açısından iyi ama spor yapmak açısından kötü oldu. Çünkü her hafta belli bir bölgeyi tırmanarak temiz hava eşliğinde meralara giderseniz, kolay kolay kilo yapmaz sağlıklı bir hayat sürersiniz. Bu yadsınamaz bir gerçek.

Merayı aslında video çekimimizde detaylıca anlattım ama yinede kısaca bilgilendireyim. Çünkü videoda kıyı avımız kısır geçtiğinden bot ile açılmıştık. Öncelikle şunu belirtmekde fayda var. Bu bölgede olta atmadığımız hemen hemen bir yer yoktur. Her kıyıyı denedik. Sonunda da en bereketli bölgenin az sonra size anlatacağım koy olduğuna karar verdik. Fakat öyle kolay av yapılabilen bir yer değil. Koy'da 3 farklı alan var. Sol taraf,orta kısım ve sağ taraf. Sol taraf gerçekden çok güzel balık yapan bir mera. Suyun dibi kırma taşlık ve kumluk. Dibe doğru yanaştıkça kayalar gelmeye başlıyor. Şamandırasız klasik olta takımıyla taktırmanız çok yüksek ihtimal. Aslında hemen takılmıyor. Ne zaman ki balık yakalanıyor o zaman takılıyor. Sizde iğnede iri bir balık olduğunu bildiğiniz halde öylece kalakalıyorsunuz. Bu nedenle üzerinde çok düşünüp tek iğneli ve takılmayan kurşun kullanarak taktırmayı en aza indirmeyi başardık. Böylece Şamandıra kullanmama gerek kalmadı. Fakat o zamanlar site kurmamıştık. Artık bir sitemiz olduğuna göre size Şamandıra kullanarakda nasıl av yapılacağını kamera ile göstercez. Tabi az önce anlattığım yöntemide.

Sol kısımda ne çıkıyor? Öncelikle Karagöz burada her zaman av veren bir balıktır. Nisanda da gelsek, Temmuz yada Kasımda da gelsek yakalayabiliyoruz. Tabi akıntının yoğun olduğu 4-6 havalar genelde kısır geçiyor o ayrı...Daha sonra Granyöz ve Lahos ardından da İsparoz, Levrek, Sargoz, İskorpit ve Mığrı. Gerçi Mığrı her yerde çıktığından bu bölgeye mal etmeye gerek yok. Çupra ve Mırmır ise maalesef yok denecek kadar az. Bu balıkları hedef yaparsanız haritada da gösterdiğim burundan avlanabilirsiniz.

Orta kısım ise kumluk ve eriştelik alan. Oltanızı otların içine atmadığınız sürece Karagöz, İzmarit ve İsparoz alma şansınız var. sağ taraf ise kısır bölge. Şnorkelle incelediğimde sanki içinde dinamit patlamış gibi bir havası var. Kocaman bir delik ve çıplak taşlıklar. Bu nedenle sağ tarafa olta atmıyoruz. Meranın bir diğer özelliği öğlene doğru mutlaka Kefal sürülerinin uğruyor olması. Bu sırada Kıbrıs ile bol av yapabilirsiniz. Foça Kefalinin tadı gerçekten lezzetlidir. At-Çek için ise sabahın ilk saatleri denenmeli. Diğer zamanlar Levrek pek ortada görünmüyor.

Olta takımı olarak Gezer kurşunlu 3-4 no iğneler kullanın. Misinanız sağlam olmalı. Çünkü gerçekden çok iri Levrek ve Granyözler var. Oltanızı çok uzağa atmanıza gerek yok. Yem olarak Mamun ve Boru Kurdu ve kayalıklarda bolca bulunan Salyangoz'lardan faydalanabilirsiniz. Bu yemler özellikle gündüzleri iyi iş yapar. Gündüz demişken, bu merada gündüzleri Hanos ve Gelin Balığıda çoktur. Ne olduğunu anlamadan yemlerini talan ederler. Bu nedenle akşam suyu ve gece avlanmak daha bereketlidir. Birde koyun çıkışında sağ tarafta kalan kayalık bölgeler var. Burasıda Granyöz, Karagöz ve Lahos bakımından zengin bir alan. Fakat Şamandıralı oltalar kullanmak gerekir. Son derece yüksek kayalık oluşumlara sahiptir ki zaten Zıpkıncılarında en çok av yaptığı meraların başında gelir. Aşağıda bu meralarda yaptığımız Balık Avı görüntülerini paylaşıyoruz. İzlerseniz detaylı bilgi sahibi olacaksınız.

Sazlıca Merası ve Gopez Avı

Sazlıca Tesisleri bir kamp alanıdır. Yaz ayları çok kalabalık kışın ise sakindir. Tabi içeriye giriş paralı. Bu yüzden para vermek istemezseniz ilerdeki balıkçı teknelerinin oradan bu meraya gelebilirsiniz. Biz ismini Sazlıca Burnu koyduk. Burada özellikle Eylül sonu ve Aralık başına kadar güzel avlar yapılır. Çupra, Mırmır ve Karagöz yakalanabilir. Aynı zamanda İzmarit, İsparoz ve Hanosda bol av verir. Birde bizimde ilk yakaladığımızda çok şaşırdığımız Papağan Balığı buraları mesken tutmuş. Genelde harami balıklar izin verirse yakalanabiliyor. Boylarıda bayaa iri. Tabi burası içinde gece avlarını tavsiye ediyoruz. Özellikle ay olan geceler çok iri balıklar veriyor. Buranın 150-200 metre açığı ve koyun ön kısımları zaten bizim bot ile av yaptığımız yer. Videoda da izleyeceğiniz üzere bol miktarda Gopez(Kupes), erkek Mercan ve Karagöz avlıyoruz. Ekim ayı ile birlikde Çupra, Mercan, İzmarit ve zaman zaman İstavrit de yakalayabiliyoruz.

Sonuç olarak bu Avlak, gelmesi meşakatli ama zevkle avlanacağınız bir yer. Özellikle sakinliği, denizin çok temiz oluşu ve etrafta yakacak odunların bulunması tam kamp yapılacak bir mera olduğunu kanıtlıyor. Yalnız şunuda hatırlatalım. Burayı havanın 3/5 olduğu zamanlarda tercih edin. Daha yüksek rüzgar av kalitesini büyük oranda düşürür.

İZMİR YENİFOÇA ASKERİYE'DE MERA RESİMLERİ
A1FOÇA KAMP MERASI
A2SAZLICAYA BAKIŞ
A3FOÇA SAZLICA
A4GÜZEL BİR MERA
A5AVLAK YERİMİZ
A6ÇIKIŞ NOKTASI
A7ÇIKIŞ NOKTASI
a8ÇIKIŞ NOKTASI
A9MERADAKİ BALIKLAR