TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi

Foça Çakmaklı Balık Meraları

İzmir, Çakmaklı

Nemrut limanı yanından Yeni Foçaya giderken sağ tarafta kalan nezih bir köydür Çakmaklı. Genelde göçmenlerin yaşadığı ve bünyesinde çok güzel koyların olduğu bir yerdir. Zaman zaman iyi avlar versede kıyı balıkçılığı için bereketli demek iyimser bir kelime olacaktır.

Foça Çakmaklı Sahili

Eski zamanlarda Çakmaklı dedinmi her tür balıkçının gözü parlardı. Çok iri Çupralar, Mırmırlar kıyıdan av verirdi. Ama son yıllarda maalesef belli zamanlar haricinde tek bir balık dahi alamayabiliyorsunuz. Bunun nedenini oranın müdavim balıkçılarına sorduğumuzda çok fazla dinamit patlatıldığını, bu nedenlede balık populasyonunun ciddi şekilde azaldığını söylediler. Gerçekden inanılmaz. Balık yakalamak uğruna doğayı bu şekilde harab edebiliyor insanlar. Neyseki burada herşey bitmiş değil. Ağustos sonuna doğru hareketlenmeler ufak ufak başlıyor. Haritada sizin için iki mera gösterdik. Sabırlı olunduğu taktirde zaman zaman balık çıkan meralar. Ayrıca bu koyların karşısındaki Taş Ada ve civarınıda çok iyi biliyoruz. Eğer botunuz varsa şimdi alacağınız bilgiler çok işinize yarayacaktır. Hemen başlayalım.

Bu meralara 2 farklı yoldan geliyorsunuz. Birincisi Çakmaklı'yı geçip sapa yoldan dağlık bölgeye doğru gidiyorsunuz. (Aşağıda video çekimini gösterdik). Burda aracınızı yolun sonuna parkedip 100 metre kadar iniş yapıyorsunuz. Öyle tehlikesi falan yok. Hafif dikkat ederek rahatlıkla inebilirsiniz. İkinci yol ise Çakmaklı sahilinden bot ile gelmek. Böylece kıyılar kısır ise Taş Ada civarında avlanabiliyorsunuz. Ayrıca suda rüzgara yakalanırsanız ada sizi büyük ölçüde koruyor. Bu açıdan korkunuz olmasın. Şimdi ilk olarak 2. Koy ismini verdiğimiz merayı anlatmaya başlayalım. Buraya aşağıda da videosunu izleyeceğiniz üzere 2014 Eylül ortası gibi gittik. Yanımıza da Bot almadık. Dedik kıyıdan deneyelim. Akşam suyu ufak Karagöz ve İsparozdan başka bir şey yapmadı. Tam yemekleri yedik ava başlayacaktık ki bir sivrisinek sürüsü geldi. İnanılmaz azgın hayvanlardı. Hayatımda ilk defa yürüyen sivriyi orda gördüm diyebilirim. Gece 11 gibi hem küçük balık çokluğu hemde sineklerin gazabından kayalık bölgelere gitmeye karar verdik. İlk balığımızı ordan aldık. Çok iri bir Karagözdü. Sonra ardı ardına takım kopartınca gidip yatalım dedik. Balık Avı bilirsiniz keyif ve konsantre işidir. Bu ikisi eğer yoksa suyun altı balık kaynasada yakalamak çok zor olur. Bizimde bütün keyfimiz kaçtı açıkcası. Zaten meranın durumu içler acısıydı. Ateş yakılıp yağlı birşeyler pişirilmiş. Her tarafda Midye kabukları ve bira şişeleri. Ortam koku içinde. Dedik "yatalım bari sabah suyu yapalım". Sabah 6 gibi kalktık ne görelim. Ortalık arı kaynıyor. Resmen saldırıyorlar. Zar zor uzak bölgeye gittik kahvaltı yaptık. Sonra sivrisinekler gene geldi. Bizde anında takım taklavatı toplayıp meradan uzaklaştık. Bu raporu anlatmamın nedeni gidilen Avlak Yeri bölgesini temiz tutmak gerektiğini anlamanız içindi. Yoksa mutlaka sizinde başınıza böyle olaylar gelecektir.

2. koy'da durum bu. Normalde yani mera temizken eylül başından itibaren özellikle gece çok iri balıkların av verdiği bir yerdir burası. Surf Kamış kullanarak 50-60 metre ileri atmanız gerekir. Suda belli başlı bölgelerde iğne kopartacak boyutta taşlıklar var fakat yerini bilince sıkıntı olmuyor. Yem Madya, Mamun ve Boru Kurdu. Sabahları iri Teke ile Levrek avıda yapılıyor ama çok nadir av veriyor. Karagöz, Sargoz ve İsparozda sık yakalanan balıklar. Gündüzleri Hanos ve Gelin Balığıda bol miktarda bulunuyor. Ayrıca koyun kayalık bölgelerinde Deniz Salyangozu toplayıp yem yapabilirsiniz. Baktınız ki sahilde bir şey yok. Hemen sağ ucdaki kayalıklara gidin. Burası hem derin hemde güzel bir mera. Dikkatli olursanız olta taktırma sorunuda yaşamazsınız. Özellikle gece 12 den sonra iri balıklar verir. Karagöz, Granyoz ve Sargoz gelebilecek balıklardan ilk akla gelenleri. Şimdi 1. Koy'a geçelim...

Çakmaklı'da 1. koy dediğimiz bu yer aslında demin anlattığımız koyun hemen bitişiği. Sadece aralarında sualtı farklılıkları var. Burası nispeten kumluk bir alan ve ara arada otluklar bulunuyor. Kamp için 2. koy'a nazaran daha rahat. Ama dağdan inişde biraz daha zor. Balık Avı olarakda Mırmır ve İsparoz ardından da Karagöz av veriyor. Birkaç kişiden Çupra çıktığını duyduk ama söyleyenlerin güvenirliğinden emin değiliz. Ayrıca bizim ekipden bazı arkadaşlar burada çok avlandılar ve henüz Çupra yakalanmadı. Ama kiloluk Mırmır yakaladık. Bunun garantisini verebiliriz.

Bu merada 3 köstekli klasik dip takımı kullanmalısınız. Olta taktırma sadece otluk bölgelerde oluyor. Onuda sağlam çektinizmi kopartmadan alabiliyorsunuz. Kurşun altına bir Hırsız bağlarsanız faydası olacaktır. Genelde otluklar yakın mesafelerde olduğundan oltanızı ne kadar uzağa atarsanız o kadar iyidir. Bunun içinde 75 gr kurşun kullanın. Daha ağırlarını tavsiye etmiyoruz. Nedeni balığı belli eden ufak tıklamaları hissedememeniz. Sonra zilinizi takıp sabırla bekliyorsunuz. Sabaha karşı Kefal gelme olasılığı yüksek bu yüzden buraya gelirken Kıbrıs Takımınızıda beraberinde getirin. Bu anlattığımız 2 meranın tam yerini haritada size gösterdik. 2. Koy videosunuda aşağıdan izleyebilirsiniz. Yakın zamanda size 1. koy merasınıda video yardımıyla anlatıcaz. Şimdi Taş Ada bölgesini anlatalım.

Çakmaklı Taşada ve Nemrut Limanı

Size anlattığımız iki meranın tam karşısında Taşada var. Buranın sol tarafı 50-60 metre kayalık. Sağ taraf ise 10-15 metre civarında kayalaktır ve 12 metre civarında da derinliği vardır. Ama genelde iri balıklar sol taraftan yakalanır. Oda oltanızı kopartmazsanız. Çok iri Karagöz, Sargoz ve Granyoz çıkar. Bunun yanında Lahos, İzmarit, Hanos ve Mığrıda bol miktarda bulunur. Genelde Stopper'lı Şamandıralı takım kullanılır. Bazen o bile takılıp kopabilir.Kısacası merada birçok çeşit balık vardır ama yakalaması maharet ister. Kayalıklarda uğraşmak istemiyorum derseniz adanın arka tarına doğru geçmelisiniz. 30-35 metre derinlik olan bu yerde Gopez, Mercan, İzmarit, İsparoz ve Karagöz av verebilmekte. en bereketli olduğu zamanlar ise eylül ayı. BAzı zamanlar buralara Orkinos ve Yunus sürüleride gelir. Özellikle Orkinoslar geldimi ortalık balık pazarına döner. Açıkdan kıyıya sürülen balıklar bol miktarda av verir. Böyle bir zamanı yakalarsanız unutamayacağınız bir gün yaşayabilirsiniz. Adanın sağ tarafı ise gene Karagöz, İzmarit ve Sargoz yapsada diğer taraf kadar bereketli değildir.

Meralara haritadan bakmışsanız ilerde büyük limanların olduğunu görürsünüz. Burası Aliağa bölgesidir. Gördüğünüz alanda Nemrut Limanı. Kesinlikle Çakmaklı'dan daha bereketlidir. Levrek, Mırmır, Mercan gibi balıklar yanında Çupra'da yakalanabilir. Fakat bot ile gitmek yasak ama kenardan giderseniz av yapma imkanınız fazla. Aslında buraları Aliağa bölümümüzde detaylıca anlattım. Şimdi kısaca özet geçeyim. Limanın sizin av yaptığınız koylara yakın yerlerinde Mırmır ve Karagöz iyi av verir. Ayrıca Mırmırı iskele diplerindende alabilirsiniz. Karşı taraftada batık gemi var. Onunda yakınına gelirseniz, özellikle eylül,ekim ve kasım aylarında bol balık alabilirsiniz. Bu bölgelerin ilerisinde Myrina Limanı ve Güzelhisar meraları var. Görmek için üzerlerine tıklayabilirsiniz.

Toparlamak gerekirse...Çakmaklı eskiye nazaran kıyıdan pek verimli değildir. Birde meralar çok hor kullanılmaktadır. Bu yüzden buraya geldiğinizde boş dönme olasılığınıda göz önüne almanız gerekir. Ayrıca yanınızda sinek ilacıda getirmeyi unutmayın. Videomuzda bu bölgeye nasıl geleceğinizi ve mera hakkındaki tüm bilgileri izleyebilirsiniz. Ama maalesef iri bir Karagöz tek balığımız oldu. Onuda saldık.

FOÇA ÇAKMAKLI KOYLARI MERA RESİMLERİ
C1ÇAKMAKLI MERALAR
C2MERA YOLUNA BAKIŞ
C3MERA KAMP ALANI
C4ÇAKMAKLI MERAMIZ
C5
C6KAYALIK MERAMIZ
C7ÇAKMAKLI YAN KOY
C8NEMPORT LİMANI
C9TAŞ ADA MERALARI
C10MERADA BİRGÜN
C11MERADA BİRGÜN
C12TAŞADA BALIK AVI