TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi

Saroz Körfezi Balık Avı Meraları

Saroz Körfezi

Saroz hakkında ne denebilir ki. Tam bir balık cenneti. Kıyıları birçok çeşit balık veren, açıklarında devasa Mercanların, Trançaların, Lüfer ve Uskumruların tutulduğu, muhteşem ve ıssız koylara sahip bir körfez.

Saroz Körfezi Balık Avı Stili

Hemen hemen her koyu bir meradır Saroz'un. Çanakkale Yarımadasının Ege'ye bakan bölümüdür. Trakyanın güney kısmını belirleyerek Yunan sınırında bulunan Eneze kadar uzanmıştır. İstanbulada yakın olduğundan özellikle yazları kalabalıklaşır. En çok da Gelibolu oltacıların rahbet gösterdiği bir avlaklar bütünüdür. Denizi temizdir. Hiçbir zamanda kirlenmeyeceği söylenir. Bunuda nedeni dip akıntılarının çok güçlü olması sebebiyle kendi kendini temizliyor olmasıdır. Ay olan gecelerde kıyılarda müthiş görüntüler oluşur ki bakmaya doyamazsınız. Orda bulunduğumuz bütün zaman içerisinde üstadlardan çok yardım aldık. Özellikle Mera konusunda çekinmeden yer gösterip yardımcı olabiliyorlar. Özellikle Turgay Sezgin abimize teşekkür ediyoruz. Yanına gittiğinizde bildiği herşeyi çekinmeden anlatır. Şimdi bizde size bildiğimiz kadarı ile avlarınızı nerede ve nasıl yapacağınızı anlatacağız.

Ece ve Koyunlu Limanı

Ece Limanı ve Koyunlu Limanı birbirinden yaklaşık 500-600 metre mesafede 2 ayrı koyumuzdur. İster kıyıdan istersenizde kıyının 150-200 metre açıklarından av yaparsınız. Özellikle haftasonları balıkçılar tarafından çok ragbet görür. Zaten birbirleriyle çok sıkı fıkı olduklarından 7-8 kişilk gruplar halinde av yaparlar. Buraya Gelibolu dışından gelecekseniz Gelibolu merkezde yem alırken sizinle gelecek başka kişilerde bulabilirsiniz. Yok biz kafa dinlemek istiyoruz derseniz iler ki bölümlerde tavsiye deceğimiz mera alanlarınıda inceleyin. Bu 2 koy balık avı açısından birbirine benzer avlar sunar. Özellikle Karagöz ve Sargoz iri avlar verir. Gündüz avlanıyorsanız Hanos ve İsparozda oltanıza sık vuracak balıklardır. Bunun yanında özellikle Eylül ile birlikde Kaba Lidaki ve Mırmırda kendini göstermeye başlar. Lüfer familyası ise Boğazdaki kadar av vermez. Ben özellikle Lüfer istiyorum derseniz Kilitbahir tam size göredir. Fakat Levrek özellikle suların soğuyup temizlendiği kış aylarına doğru derinlerden gelerek kıyılara sokulurlar. İşte bu vakitlerde Ece ve Koyunlu koyları civarında At-Çek yaparak 2-3 kiloluk Levrekler yakalayabilirsiniz. Bu Saroz Körfezinin bir çok yerinde mümkün iken Ece ve Koyunluda birde Yeniköy sahilinde daha iyidir. Bunu bu bölgelerin üstadları ve gelen av raporları doğrulamıştır. Tabi ki boğazdan dönerek buralara kadar gelen Lüferleride hafife almamak lazım. Çünkü bu balıkda Sardalya ve GES sahtesiyle çok yakalanıyor. Koyunlu limanının içine dere akması ve 700 metrelik uzunluğuyla herkese yetecek bir mera alanı sağlıyor diyebiliriz. Gerçekden Sarozun en güzel koylarından biri. Çok çeşit balık yakalama potansiyeli var. Zaten yukarıda hepsini söyledik.

Saroz Körfezi Balık Avı
Ece Limanı Balık Avı
Güneyli Köyü Mavi Koy

Yerel halkın denizin maviliğini Emel Sayın'ın gözlerine benzettiği için koyun ismine Emel Sayın koyu dendiğide olur. Müthiş bir ambiyansı vardır. Güzelliğini en çok tepeden bakarsanız anlayabilirsiniz. Genelde İstanbuldan gelenlerin yüzüp balık avladığı bölgedir. Yazları Karagöz, İsparoz, Hanos ve yer yer Sargoz yakalanan Mavi koyda kış yaklaştıkça balığın verimliliği artar. Eylül başı Mırmır, ekimde Çupra ve Kasımda Lüfer ailesi ve Levrekler av verir. Ayrıca bol miktarda Yılan Balığıda buralarda bulunmakda. Sıcak olan yaz aylarında buradan açılarak avlanmak daha iyidir diyebiliriz. Özellikle Kolyoz ve Patlakgöz Mercan çok yakalanır. Bunlara Karagöz-Sargoz ve İstavritte eşilk eder. Ama biz her zaman kıyı avının büyüsüne kapıldığımızdan balık az çıksada koylarda av yapılmasının daha zevkli olacağını düşünenlerdeniz. Zodyakla da çok av yapıyoruz ama kıyı avı bambaşkadır.

Güneyli Köyü Balık Avı
Kömür Limanı ve Despot Koyu

Bir başka güzellikteki 2 Avlak. Yaz kış balık yakalayabileceğiniz, kayalıklardan At-Çek yapabileceğiniz ve kamp yapıp arkadaşlarınızla eğlenebileceğiniz eşsiz yerler. Genelde Gelibolulu balıkçıların ilgi gösterdiği ve sizede bayaa yardımcı oldukları bu meralarda, iyi bir günde unutulmaz avlar yapmanız muhtemel. İyi bir gün dediğin 2-3 saat içinde 7-8 çeşit balıkdan bahsediyorum. Mesela Despot Koyu ve yine bu koyun bitişindeki kayalıklar üzerinden değişik tipde balıklar yakalayabilirsiniz. Gelibolu merkezden araçla 30-35 dakikada gidebiliyorsunuz. Yollar asfalt değil fakat fazla bir sıkıntı yaratmıyor. At-Çek ve Yemli avlar yapabileceğiniz bu merada Çupra, İzmarit, Karagöz, Sargoz, Levrek, Lüfer, İsparoz, Hanos, Eşkina ve Yılan Balığı avlayabileceksiniz. Kayalık bölgelerden zaman zaman Eşkina (Granyöz) da av vermektedir. İşte böyle bir Avlak Yeri burası ve burayı bize gösteren Turgay Sezgin abimizede bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Kömür Limanıda gene aynı şekilde diğer koylar gibi kamp kurup av yapabileceğiniz bir Mera. Burada Surf Kamış kullanıp uzak atış yaparak avlanmak en mantıklısı. Zilleri takıp çayınızı ve muhabbetinizi yaparak bir yandan gözünüz oltada takılabilirsiniz. Gündüzleri harami balıklar yeminizi devamlı tırtıklar. Bu yüzden zile pek gerek yoktur. Ancak 70 metrelere oltanızı atabilirseniz bir nebze olsun rahatlayabilirsiniz. Fakat burda balık saat 10 dan sonra güzel av verir. bunun bilinciyle çadır tulum vs almanız yararınıza olacaktır.

Bu saydığımız avlaklar nispeten Gelibolu tarafında ikamet eden avlaklardır. Yoksa Saroz Körfezi çok daha büyük ve daha fazla meraya sahiptir. Mesela Enez gibi Eceabat gibi... Bunları başka bölümlerde derinlemesine ele aldık. Aşağıda Saroz'un saydığımız koyları hakkında resim ve videoları paylaştık. Ayrıca haritada da yerlerini belirttik. Daha başka sormak istediğiniz konular olursa bize Facebook Adresimizden ve E-posta yoluyla ulaşabilirsiniz.

Kömürlü Limanı Avlak Yeri
SAROZ KÖRFEZİ KOYLARI MERA RESİMLERİ
Ece ve Koyunlu Limanı Avlak Haritası
Despot Koyu Balık Avlak Bölgesi
Güneyli Koyu Avlağı
Kömürlü Koyu Merası