TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi

Gelibolu Kıyı Avı Meraları

Çanakkale, Gelibolu

Çanakkale Yarımadasında bulunan, bir yanı Boğaz diğer yanı Saroz Körfezi ile çevrilmiş bize göre Türkiye sınırlarının en güzel balık veren yeridir Gelibolu. Gönlünü Amatörce Balık Avına vermiş herkesin mutlaka buralara gidip av yapması gerekir.

Çanakkaledeki Balıkçılar İzmir, İstanbul, Aydın, Antalya, Muğla gibi sahil şeridinde bulunan illerdeki balıkçılara nazaran At-Çek de çok uzmanlaşmışlardır. Özellikle Tayyar Tunç üstadın imzasını taşıyan Gelibolu sahtesi(GES) ile çok başarılı At-Çek avlarına imza atıyorlar. Gerçi buranın Lüfer Ailesi yanında Turna, Levrek, Tombik, Melanur ve İstavrit sayıca diğer illere nazaran daha fazla. Hatta Lüferler İzmir ve aşağısına fazla inmiyorlar. Buda Çanakkale ve İstanbulda çok fazla Rapala ve Kaşık kullanılmasına yol açıyor. Genellikle güney egede At-Çek Levrek ve Turna için yapılıyor. Her geçen yılda yapılan avların sayısı gün geçtikçe azalıyor. Zaten Akdenizi hiç söylemiyorum bile. Oradaki Balon balığı istilası yüzünden Olta balıkçıların tadı iyice kaçmış durumda. Neyse konumuza dönecek olursak, Gelibolu her iki denize bakan kısımları ile Amatör Balıkçıları ihya eden bir bölge. Saroz Körfezi koyları ve Marmaraya bakan Gelibolu Liman ve çevresi geçit zamanları çok iyi avlar veriyor. Özellikle Sardalya, İstavrit ve Lüfer zamanı neredeyse olta atacak yer bulamıyorsunuz. Şimdi nerelerden olta atmanız gerekiyor bir inceleyelim.

Gelibolu Limanı

Basit şekilde balık yakalamanın en iyi örneklerinden biri bu limandır. İster Çapari ile İstavrit ister Kıbrıs ile Kefal istersenizde At-Çek yaparak Sarıkanat, Turna ve Levrek alabiliyorsunuz. Özellikle İstavrit avı sıklıkla yapılır. İnsanlar sabah işe giderken veya gelirken bir saat avlanıp tavalık balıklarını alıp giderler. Çinekop ve Sarıkanat akını sırasında limanın yanındaki kayalık alanlarda neredeyse iğne atsan yere düşmez bir kalabalık vardır. Aynı şey iskele içinde geçerlidir. An gelir iskelede olta atmak için sıra beklemek zorunda kalırsınız. Çekilen her oltada 3 yada 4 adet istavrit gelir veya Kaşıkla sarıkanat yakalanır. Aşağıda resimleri ve videoları paylaştım. İzlerseniz bizi daha iyi anlayabilirsiniz.

Yeniköy Merası

Yeniköy Sahili Yeniköy merkezden yaklaşık 4 km mesafede bulunuyor. Etrafta bina falan görmek mümkün değil. Sit Alanı olması sebebiyle sadece yeşillik alan ve bağ evleri görüyorsunuz. Denizi birden derinleşen yapıda. Bu yüzden de güzel avlar verebiliyor. Son derece sakin ve kamp yapmaya müsait bir yer. Açkları bol Mezgit ve çok iri Mercan vermesi sebebiyle kalabalık tekne gruplarını görebiliyorsunuz. Kıyı ise kırma taşlık ve kumluk alan. Karagöz, Lidaki, Sargoz, Hanos, Zargana ve bol miktarda İsparoz ilk başda sayabileceğimiz balıklar. Klasik köstekli dip takımlarında av yapılıypr. At-Çek için sabah suyu ve özellikle kış zamanı iyi avlar veriyor.

Gelibolu İskelesi Balık Tutan Oltacılar
Gelibolu Sahili Kayalıkları
Gelibolu Kayalıkları

Lüfer zamanı gelip çatınca bayaa bir kalabalıklaşan ama çok iyi avlar veren bir bölge. Genelde Şamandıra kullanılıyor. At-Çek ise kaşık en çok tercih edilenlerden. Çapari ile 5 li 6 lı iğnelerle bol miktarda Sardalya yakalanıyor. Tabi zor taraflarıda yok değil. Mesela oltalar birbirine çok karışıp arap saçına dönerken bir başka yerde olta takılmaları yaşanıyor. Devamlı rüzgar alan bir yer olmasıda cabası. Ama balıkçılık işi denizde balık varsa her türlü çileyi gözardı ettirebilecek bir iş olduğundan meralarda azalma olmuyor. Yem olarak Akyem (özellikle zargana) iyi iş yapıyor. Yakalanan balıklar ise Zargana, Karagöz, Eşkina, Lüfer, Sinarit, Turna, İspari ve ender olarak Levrek oluyor. Muhtelif Kaya Balıklarınıda unutmayalım tabi.

GELİBOLU MERKEZ AVLAK YERİ RESİMLERİ
Gelibolu Limanı Balık Avı
Gelibolu iskelesi balık Avı
elibolu Kayalıkları Mera
Gelibolu Feneraltı Balık Avı
Gelibolu YEnilöy Sahil Merası